• PAYLAŞ

Sosyal Medya Hesaplarınızı Nasıl Daha Güvenli Hale Getirebilirsiniz?

 • 23/05/2017 - 15:00
 • 0 Yorum
 • 510 görüntüleme

Bildiğiniz gibi son yıllarda herkesin bir sosyal medya hesabı bulunmaktadır. Buralar bizim günlüklerimiz gibi bir duruma geldiğini hepimiz biliyoruz. İnkar etsek de hepimiz günde belirli bir zamanı bu hesaplarda gezinerek geçiriyoruz. Bazen de çok özel fotoğraflarımızı ve günlerimizi burada paylaşıyoruz. Tabi bu kadar popüler olması bazı güvenlik sorunlarını da beraberinde getiriyor. Kötü niyetli yazılımlar üreten insanlar bu hesapları ele geçirerek içlerinde bulunan hiç kimsenin bilmemesi ve görmemesi gereken bilgileri ele geçirmeye çalışıyor. Bunun ardından ise o bilgiler ile sizlere şantaj yaparak onlardan para almaya çalışılıyor. Genelde bu durum ünlülerim başına geldiğine konu oluyor. Bu noktada benim anlamadığım insanların yani ünlülerin çıplak fotoğraflarını internete neden yükledikleri oluyor. Şimdi eğer sizin de böyle fotoğraflarınız varsa bunları korumak için online hesaplarınızı nasıl daha güvenli hale getirebileceğiniz konusunda bazı önerilerde bulunacağınız. Bu sayede gözünüz arkadan kalmadan paylaşımlar yapabileceksiniz. Bizden tavsiye ne olursa olsun dikkatli olmanız olacaktır.

Güvenlik Önerileri

 • Öncelikle bir heyecan ile açtığınız ancak hiç kullanmadığınız hesaplarınız varsa bunları kapatarak işleme başlamalısınız. Siz unutmuş olsanız da onlar bu hesaplarınızı hiçbir zaman silmeyecektir. Bu da gereksiz yere sorun yaşamanıza neden olacaktır.
 • Mutlaka şifre yöneticileri kullanın. Bu yöneticiler size şifre önerilerinde bulunarak ve şifrelerinizi gizleyerek sizi şifrenizi kaybetme sorunu ile karşı karşıya getirmiyor. Bu hesapların genelde çalışması için kötü niyetli olan insanların ilk hedefleri basit şifre sahipleri olduklarını unutmayın.
 • Hesaplarınız oluştururken mutlaka iki adımlı bir doğrulama sistemi kullanın. Günümüzde neredeyse tüm online sitelerde bu sistem kullanılıyor. Bu sayede hesaplarınız daha güvenli bir hale getirilmiş oluyor. Size tavsiyemiz bu adımı görmezden gelmeden hareket etmemeniz olacaktır.
 • Şifre sıfırlama işlemlerinizde dikkatli olun. Bunun için genelde mail adresine öze bir mail gönderiliyor. Mail adresinizi hackerlar tarafından ele geçirebileceğini göz önüne alarak size tavsiyemiz bunları kontrol etmeniz olacaktır. Bunun yanında cep telefon numaranızı da ekleyerek daha güvenli bir seviyeye çekmeniz olacaktır.
 • Sürekli olarak hesap etkinliklerinizi kontrol edin. En son ne zaman hesaba girdiğiniz bilmek ve nereden girdiğiniz gösteren bu bilgiler sayesinde daha rahat şekilde durumun farkına varabilirsiniz. Günlük bunu kontrol etmek sizin için bir avantaj sağlayacaktır.
 • Sosyal medya sitelerinin daha kullanışlı hala getirilmesini sağlamak için üçünü taraf uygulamaları kullanılmaktadır. Bu uygulamalar etkin hale gelirken kullanıcıdan tüm bilgilerini alabileceğine dair izinler almaktadır. Size tavsiyemiz bunları eğer kullanmıyorsanız facebook ve twitter gibi sitelerinizden kaldırmanız olacaktır.

 • Güvenlik açıklarının yaşanması genelde eksi sürüm yazılımlar nedeniyle olabilmektedir. Bunun için hem işletim sisteminizi, web tarayıcınızı ve internet için kullanmış olduğunuz diğer yazılımları güvenli tutmanız size avantaj sağlayacaktır. Eğer unutacağınızı düşünüyorsanız otomatik güncelleme özelliğini aktif hale getirebilirsiniz.
 • Kesinlikle kimseye güvenmeyin. Eğer online siteler üzerinden size tanımadığınız bir link ya da mesaj geliyorsa onları kontrol etmeden rahatça silebilirsiniz. Bununla birlikte site yönetimine spam bildirimi yaparak tekrar mesaj atmasını engelleyebilirsiniz.
 • Bilgisayarınızda mutlaka bir virüsten korunma programı bulunmalıdır. Eğer yoksa en kısa sürede ücretsiz olarak sunulanlardan bir tanesini ulaşmanızı ve bilgisayarınıza kurmanızı tavsiye ederiz. Bu sayede daha güvenilir bir ortam yaratmış olursunuz.
 • Hesaplarınızı açarken günlük olarak kullandığınız e-mail adresinden farklı kimsenin bilmediği bir mail adresi kullanmanızı tavsiye edebiliriz. Bunun yanında şifrelerinizi düzenli aralıklarla değiştirmenizi de tavsiye edebiliriz. Ve hesaplarınıza güvenlik çemberini genişletmek için telefon ile onaylama sistemini etkin hale getirmelisiniz.
[Toplam:0    Ortalama:0/5]
 • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉