• PAYLAŞ

Borsada Temel Analiz Nasıl Yapılır?

  • 19/10/2016 - 14:51
  • 0 Yorum
  • 1197 görüntüleme

Borsada Temel Analiz Nasıl Yapılır?

Borsaya girerek gelir elde etmek istiyorsanız az çok tüm konular hakkında bilgi sahibi olmanız gerekiyor. Gerekli bilgiye sahip olmanızın ardından borsada yaptığınız işlemlerin size getirilerinin ne olacağınız analiz etmeniz gerekiyor. Bunun için borsada temel analiz nasıl yapılır bilmeniz gerekiyor. Bu yayınımızın içerisinde sizlere temel analizi nasıl yapabileceğinizi anlatabilmek için örneklerle açıklamalar yapacağız.

 

Borsada Temel Analiz

Borsada temel analiz nedir sorusuna cevap vererek açıklamalara başlayalım. Bu analiz ekonomik terim olarak fundamental analiz de denilmektedir. Analize başlamadan borsayı etkileyen temel faktörleri bilmeniz gerekiyor. Borsa faaliyet gösteren şirket hisselerini düşmesine yada yükselmesine nelerin sebep olduğunu bilmeniz gerekiyor. Şirketlerin ekonomik durumları, yapacakları yatırımların şirketleri ileriye mi götüreceğini ya da zarar mı vereceğini tahmin etmelisiniz. Siyasi ve ekonomik olarak ülkede ki durumu mutlaka yakından takip etmelisiniz. Sadece bizim ülkemizi değil aynı zamanda dünya siyasetine yön veren ülkelerin de ekonomik faaliyetlerini yakından bilmeniz analizi sağlıklı bir şekilde yapmanız için önemlidir.

Temel analizin içerisinde bulunması gerekenler ülkenin ekonomik yapısı hakkında temel bilgiler. GSMH içerisinde bulunan sanayi, hizmet sektörü, kapasitenin verimli bir şekilde kullanılıp kullanılmadığını, mevcut uygulanan faiz oranları, döviz kurunun seviyesi gibi bilgileri yakından takip etmeniz önemlidir. Bu verilerin hepsi borsayı yakından etkilemektedir. Örneğin devletin yapacağı teşvik yasasında borsada işlem yapan şirketleri nasıl etkilediğini bilmeniz gerekiyor. Eğer onlara daha yüksek işçi maaşları ödemelerine yönelik bir çalışma yapılacaksa şirketin hareket etme tarzını analiz ederek ortaya çıkarmalı ve kararınızı ona göre vermelisiniz.  Borsada temel analizi üç ana başlıkta açıklayabiliriz. Ekonomik verilerin takibi, sektör analizi ve hisse analizi olarak temel analizi yapabiliriz. Şimdi sıra ile bunları açıklamaya başlayalım.

borsada-temel-analiz-nasil-yapilir-1

Ekonomik Verilerin Takibi

Borsada ilk olarak yapmanız gereken ekonomik verileri takip etmek olacaktır. Bu ekonomik verileri yakından etkileyen haberlerle takibe başlayabilirsiniz. Ekonomik anlamda piyasaları etkileyecek olan haberleri ve siyasal gelişmeleri takip etmelisiniz. Örneğin ülkemizin Rusya ile yaşadığı krizde sebze fiyatlarının bir anda nasıl aşağı yönde hareket ettiğini örnek olarak verebiliriz. Ya da Rusya’nın Kırım hareketi karşısında Dünya’nın aldığı tavır sonrasında Rusya’nın geri adım atmaması ile birlikte borsaların nasıl etkilendiğini gösterebiliriz. Bu örnek temel analiz örnekleri arasında sadece bir tanesidir.

Her haberi takip etmenize gerek yok. Doğru haberleri takip etmeniz ekonomik verileri yakından etkileyenleri bulmanıza yardımcı olacaktır. Size tavsiye olarak Amerika’nın yapacağı tüm ekonomik haberleri yakından takip etmek olacaktır. Ya da dünya siyasetinde savaş gibi kalıcı bir etkiye sahip olan haberleri yakından takip etmelisiniz. Örneğin Musul’a yapılacak olan harekâtı yakından takip etmeniz gerekmektedir. Çünkü bu kalıcı bir gelişmenin yaşanması neden olacaktır.

Sektör Analizi

Borsada hisse senedi almak istediğiniz şirketin bulunduğu sektörün analizini yaparak devam etmelisiniz. Ülke bazında ve global bazda sektörün önünün açık olup olmadığını ya da sektörün gelecekte tıkanıp tıkanmayacağının analizini yapmalısınız. Eğer bir banka hissesi alacaksanız bankacılık sektörünü yakından takip etmeniz gerekiyor. Bu size garanti bir şekilde hareket edecek analize ulaşmanıza yardımcı olacaktır.

Şirket Analizi

Temel analiz basitçe nasıl yapılır sorusuna cevap olarak üçüncü işlem şirket analizi yapmak olacaktır. Hissesini alacağınız şirketin faaliyetlerini yakından takip etmelisiniz. Örneğin bir futbol takımın hissesini alacaksanız o takım ile ilgili tüm haberleri yakından takip etmelisiniz. Futbol takımın başarısı ve ekonomik olarak gücü onun hisselerini yukarı ya da aşağı yönde hareket etmesine neden olacaktır.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 3]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉