• PAYLAŞ

Çağrı Merkezinde Çalışma Şartları

  • 01/12/2016 - 15:48
  • 0 Yorum
  • 1140 görüntüleme

4 Nedenle Çağrı Merkezi Çalışanları İşi Neden Bırakır?

İletişim kanallarını şirketlerin marka değerleri için çok önemlidir. Eğer ürününü aldığınız bir şirkete bu ürünle ilgili sorunlar yaşadığınız da bir türlü ulaşamıyorsanız şirketin ürünü ne kadar kaliteli olursa olsun müşteri ondan vazgeçmek zorunda kalacaktır. Buna benzer olarak otomobil servis hizmetlerini gösterebiliriz.  Arıza yaşandığın da tamiratına çok para harcanan bir arabayı ülkemizde kimse almak istemez. Onun için kalite olarak düşük araçlara yönelme daha çok olacaktır. Bir şirket için çağrı merkezi de servisle aynı hizmeti vermek demektir. İnsanlar şirkete ulaşmak istediklerinde çağrı merkezlerini aramak ilk akıllarına gelen detaydır. Sağlam bir çağrı merkezi sistemi oluşturmak istiyorsanız aşağıda sayacağımız nedenleri gözden geçirmeniz gerekiyor.

cagri-merkezi-calisanlari-1

  1. Düşük Ücret

Çağrı merkezlerinde çalışmayı bırakan insanların en büyük sorunları düşük ücrettir. Saatlerce bir masanın başında oturup, her türden insanla uğraşmak ve onlar ne derlerse şirket politikaları gereği kalıplaşmış cevaplar vermek isteyenler bir süre sonra sinir krizlerine girebiliyor. Buna katlanmaları için aldıkları ücretin onları tatmin etmesi gerekiyor. O nedenle burada çalışan kişiler genellikle geçiş sürecinde maddi destek sağlamak amacıyla buralarda çalışmak istiyorlar. Siz hiç hayatında çağrı merkezinde kariyer yapmak isteyen bir insan gördünüz mü? Göremezsiniz belki de global dünyanın gelecekte eleman ihtiyacını en çok duyacağı sektörlerin başında gelecek. Onun için şirketler otomasyona geçmeye çalışıyor.

  1. Takım Yönetimi Problemleri

Burada kısmen de olsa devamlı çalışmak isteyen insanlar var. Ancak bunların bir kısmına yetersiz takım için yöneticiler bıktırıyor. Siz telefonda konuşurken başınızda birisinin sürekli olarak sizi kontrol etmesi bir süre size bıkkınlık verecektir. Bu bölümlerde çalışabilecek yöneticiler çok iyi belirlenmelidir. Çalışanlarından yüksek performans almak istiyorlarsa onları zorlamak yerine dertlerine çare olmaya çalıştırmalı ve onları motive edecek davranışlar sergilemelidir. Huzurlu ve adil bir ortamda herkes en yüksek verimi ile çalışacaktır. Onun için çağrı merkezini yönetmesi için alacağınız kişinin eğitimli olmasına dikkat etmelisiniz. Kısmen yeterli olan bir yöneticiye sahipseniz de onu ve yanında çalışanları sürekli ile eğitmek için faaliyetler yönetilmelidir.

cagri-merkezi-calisanlari-2

  1. Kariyer Sınırlamaları

İlk maddenin son kısmında değinmiştik. Kimse çağrı merkezinde yöneticilik yapmak istemez. Bunun nedeni sadece verilen ücretler değildir. Genel hatları ile düşünülürse çağrı merkezlerinde çalışan insanlar kariyer planlamasını burada yapacak bilgiye sahip olmamalarından kaynaklanır. Şirketlerin diğer departmanlarına nazaran çağrı merkezlerinde kariyer basamaklarını çıkmak daha kolay olacaktır. Bunda şirketin insan kaynaklarının çok önemli bir etkisi var. Çağrı merkezinde çalışmaya başlayan çalışana ilk olarak bu alanda yapabilecekleri kariyer detaylı bir şekilde anlatılmalıdır. Kariyer planlaması yapmalarında çalışanlara yardım etmek onları motive edecek ve başka bir iş arayışı yerine tüm dikkatini bu işe ayırmaya başlamalarını sağlayacaktır.

  1. İşin Becerilerle Aynı Düzeyde Olmaması

Çok yetenekli bir çağrı merkezi çalışanı olsanız da çok rekabetçi bir pazarda olduğunu bilmeniz canınızı sıkabilir. Buna neden olarak şirketlerin ellerin deki çağrı merkezi çalışanlarını uzun süreli olarak çalıştıramamasıdır. Bu daha hızlı eleman alımı için iş alım sürecinde kalite detaylarının dışına çıkılmasına neden olacaktır. Çalışılan ortamın bir anda kalitesinin düşünmesine neden olacaktır. Bu da çalışanların verimli bir ortamda kaliteli bir hizmet sunmalarının önüne geçen bir durumdur. Bundan kurtulmak için tam anlamı ile ihtiyacınızı karşılamayacak kişileri eleyerek işçi alımına dikkat edilmelidir. Çalışma değişim oranı düştükçe bu kalitenin otomatik olarak artmasını sağlayacaktır. İstenen verim arttırma durumu kolayca gerçekleşecektir.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉