• PAYLAŞ

Cep Telefonlarında IMEI Nasıl Değiştirilir?

  • 14/06/2017 - 12:00
  • 0 Yorum
  • 1988 görüntüleme

Genellikle Kore malı veya yurt dışından getirilmiş cihazlar için kullanılan IMEI değiştirme yöntemini yazımızda sizlere detaylı olarak anlatacağız. Bir telefonun kimliğini oluşturan IMEI, telefonlar için olmazsa olmazdır. Eğer IMEI olmazsa cihaz kapanır ve sizden yeni IMEI bilgisi ister. Eğer böyle bir sorunla karşılaşmışsanız vereceğimiz bilgilerle bu sorunu çözebilirsiniz.

IMEI Ne Demektir?

IMEI bir cihazın kimliğini oluşturur. Tıpkı nüfus cüzdanlarımız gibi tektir ve farklılık göstermez. Eğer IMEI kodunu kopyalayıp başka cihazlara da yüklerseniz iki cihazında kapanmasına yol açabilirsiniz.

IMEI Ne İşe Yarar?

Cihazlar için kimlik görevi gören IMEI, yer tespiti ve dinleme için kullanıldığı gibi aynı zamanda cihaza ait garanti başlangıcı, üretim yeri, onarım geçmişi gibi bilgilerin kayıt altına alınması için de kullanılmaktadır. Eğer telefonunuz çalınırsa telefonun bulunması için emniyetten yardım alarak IMEI numarasından yer tespitini sağlayabilirsiniz.  Bu şekilde telefonunuzu kurtarabilirsiniz. Bunun için cihazınızın IMEI numarasını bir yere yazıp saklamanızı tavsiye ederiz.

IMEI Numarası Nasıl Bulunur?

Cihazınızın IMEI numarasını öğrenmek isterseniz tek yapmanız gereken arama kısmına ‘’*#06#’’ kodunu tuşlamak olacaktır. Bu sayede sizde cihazınızın kimliği olarak tabir edilen IMEI numarasına ulaşmış olacaksınız.

IMEI Nasıl Değiştirilir?

Yurtdışından telefon getirmişseniz veya replika bir telefon almışsanız ve bu telefonlar IMEI numarasından kapanmışsa telefonunuzu tekrardan kullanılır hale getirmek için IMEI numarasını değiştirmeniz gerekir. IMEI numarasını kod ile veya ROM ile değiştirebilirsiniz. Kod ile değiştirmek için, arama kısmına altta yazan kodları denemeniz gerekiyor. Bu kodlar şu şekilde:

*#*#3646633#*#*

*#112#*

*#111#*

*#8002#*

*#889988#*

Bu kodları deneyerek IMEI değiştirme sayfasına gelebilirsiniz. Bu kodların bir tanesi cihazınızın IMEI değiştirme menüsünü açacaktır. Bu kadar kod olmasının sebebi kodların cihazlara karşı farklılık göstermesidir. IMEI sayfası açıldıktan sonra hiç kullanılmamış veya eskiden kullandığınız size ait bir telefonun IMEI numarasını yazıp onaylayabilirsiniz. Bu şekilde cihazınızın IMEI numarası değişmiş olacaktır. Şunu da belirtmeliyiz ki yapacağınız bu işlem yasal bir işlem değildir. Bu işlemi yaptıktan hemen sonra veya belli bir süre sonra bu değişiklik fark edilirse İdari para cezaları, yaptırımlar veya telefonunuzun tekrardan kalıcı olarak kapanmasıyla karşı karşıya kalabilirsiniz.

 

Click to rate this post!
[Total: 8 Average: 3.3]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉