• PAYLAŞ

Cep Telefonu Faturasında Nasıl Tasarruf Edebiliriz?

  • 25/03/2017 - 14:02
  • 0 Yorum
  • 648 görüntüleme

Cep Telefonu Faturasında Nasıl Tasarruf Edebiliriz?

Günümüzde hepimizin mutlaka bir cep telefonu vardır. Akıllı ya da değil artık cep telefonları hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline geldi. Tabi bu kadar içli dışlı olan bu cihazların belirli maliyetlerine katlanmamız gerekiyor. Ülkemizde şu an için üç adet ana telefon operatörü bulunuyor. Diğer firmalar ise bu şirketler ile ortak çalışma yürüterek insanlara yardım sağlıyor. Mutlaka etrafınızda ki insanlardan duymuşsunuzdur uçuk faturalar ödediklerini. Yada sizlerin başına gelmiş olabilir. Şirketler arasındaki rekabetten faydalanmayı başaran bir çok insan daha ucuza konuşma şansı elde ediyor. Tabi bunun için sürekli takipte olmak gerekiyor. Bununla uğraşmadan faturanıza en az düzeye nasıl indireceğiniz hakkında bilgi vereceğiniz.

  1. Tarifenizi Değiştirin

Operatörünüzden memnunsunuz ancak faturanızın çok fazla gelmesinden şikayetçiyseniz ilk yapmanız gereken tarifenizde değişikliğe gitmek olacaktır. Bunun için öncelikle aylık ihtiyaçlarınızı belirlemeniz gerekiyor. Ay içerisinde kaç dakika konuştuğunuzu, kaç adet mesaj attığınızı ve ne kadar internete ihtiyaç duyduğunuzu belirlemelisiniz. Şirketlerin birçok tarifesi bulunuyor. Buna göre belirlediğiniz standartlar ile doğru tarifeye geçiş yapabilirsiniz.

  1. Şebeke Değişimi

Ne yaparsanız yapın operatörünüzde sizin standartlarınıza uygun bir tarife bulamıyorsanız yapmanız gereken şebeke sağlayıcınızı değiştirmek olacaktır. Bunun için AVEA, TurkCell ve Vodafone arasında geçişler yapabilirsiniz. Bunun için ayrıca hiçbir ödeme yapmanız gerek yok. Ayrıca şebeke sağlayıcıları yeni gelen kullanıcılara ekstra avantajlar sağlıyor. Bunu kendi kullanıcısı için yapmadığını da ekleyelim. Bundan yararlandıktan sonra eski şebekenize isterseniz daha avantajlı bir şekilde geçiş yapabilirsiniz.

  1. Kullanmadığınız Abonelikleri İptal Edin

Dikkat etmeniz gereken noktalardan birisi de kullandığınız ya da kullanmadığınız aboneliklerdir. Operatörler sürekli olarak size hizmet vermek amacıyla çok sayıda abonelik hizmeti sunmaktadır. Bunların bazıları sizin işinize yararken bazıları ise sadece para tuzağıdır. Bu tuzaklara düşmüşseniz faturanızın çok yüksek gelmesi doğaldır. Bundan kurtulmak için yapmanız gereken ise tüm aboneliklerini kontrol etmek olmalıdır. Gereksiz gördüğünüz tüm aboneliklerinizi iptal ettirerek faturanızı düşürme şansınız var.

  1. Ek Paketler

Bazen bir ay içerisinde konuşma süreniz, dakikanız ya da internetiniz yetmeye bilir. Kullanıcıların yaptıkları ilk işlemler ek paket almaktır. O an için size önemli bir yardımı olsa da ek paketler aslında büyük bir yükten başka bir şey değildir. 5 GB internete bir ay normal fatura şartlarında 20 TL verirken, 500 MB için 5 TL vermek zorunda kalabilirsiniz. O nedenle ek paketlere kendinizi muhtaç etmeyecek şekilde kullanmanızın faydası var.

  1. Wi-Fi Noktaları

Günümüzde internet hayatımızın her alanında bulunuyor. Bazen ne yaparsak yapalım bu nedenle tarifemizde bize sağlanan internet kotamızı ay boyunca kullanamayız. Daha kısa sürede bitmesini istemiyorsak gittiğiniz toplu alanlarda wi-fi hizmetinin olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Günümüzde büyük şehir merkezlerinde ücretsiz bir şekilde internet sağlanıyor. Bu noktalara dikkat edin.

  1. Kampanyalarını Takip Edin

Cep telefonu servis sağlayıcısı operatörler arasında ki rekabetten yazımızın içinde bahsetmiştik. Bu rekabet kullanıcıların bu hizmetlere çok daha uygun fiyata kullanma imkanı tanıyan kampanyalara dönüşüyor. Tabi yapmanız gereken ilk iş bu kampanyaları sürekli olarak takip etmek olacaktır. Aylık 1000 dakika 1000 SMS ve 1 GB internet için 50 TL öderken. Ortaya çıkan bir kampanya ile faturanızı bir anda 30 TL’ye çekebilirsiniz. Tabi bunu sağlamanız için kampanya şartlarını yerine getirmeniz şarttır. Aksi taktirde bunların avantajından yararlanamazsınız.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉