• PAYLAŞ

Cep Telefonu Şarjınızı Uzatmak Nasıl Yapılmalıdır?

  • 11/08/2017 - 09:00
  • 0 Yorum
  • 523 görüntüleme

Günümüzde cep telefonu kullanma konusunda sürekli olarak rekorlar kırılıyor. Özellikle ülkemizde milyonlarca insan sürekli olarak telefon alma konusunda birbirleri ile yarışıyor diyebiliriz. Her yeni modeli almak ve bunu kullanmak sanki bir mutluluk anlamına gelmektedir. Tabi telefon modelleri ne kadar gelişme kaydederse kaydetsin tek bir sorun hiçbir zaman değişmiyor. O sorun hiçbir telefonda ortadan kalkmamaktadır. İster bin TL’lik bir telefon alın isterseniz 5 bin TL’ye bir telefon alın sorun hiçbir zaman değişmemektedir. Peki, cep telefonu şarjınızı nasıl daha uzun süre kullanmayı başarabilirsiniz. Bunu ulaşmak için tam olarak neler yapmanız gerekmektedir. Öncelikle telefonun şarjının bitmesine neden olan etkenlere bakalım. Ardından ise bu süreyi uzatmak için yapılacaklar hakkında bilgi verelim.

Şarjın Bitmesine Neden Olan Faktörler

Ekran parlaklığı arttıkça telefonların enerji kullanımı da otomatik olarak artmaktadır. Yani şarjınızın bitmesine en büyük etkenlerin başında sürekli olarak gördüğümüz ve daha büyüğünü almak istediğimiz ekranlar ilk sırada yer almaktadır. Hem ekranın büyük olması hem de parlak tutulması enerjinin fazla harcanmasına neden olmaktadır.

Bir diğer önemli nedenlerden birisi de ses seviyesinin yüksek olmasıdır. Bazen sesini duymak için telefonumuzun sesini yüksek bir seviyede kullanırız. Bu seviyenin yüksek bir ayar içerisinde tutulması telefonun enerji kullanımını beraberinde yükseltmektedir. O nedenle bu seviyeyi genelde düşük tutmanız gerektiğini kısaca fark edebiliriz.

Telefonların en büyük sorunlarından birisi ortak sıcaklığının artması ile birlikte bataryalarının daha hızlı bir şekilde şarj kaybetmeleridir. Bir de bunu elimizde tuttuğumuz sıcaklık eklendiğinde telefonunuzun kaybetmiş olduğu enerji miktarını iki katına çıkaracaktır. Telefon bataryaları ısındıkça içerisinde şarj tutma kapasiteleri de kendiliğinden düşecektir. Bununla birlikte toz ve kirin fazla olduğu durumlarda bataryaların performansını düşürmektedir. Özellikle bataryalarda bulunan ve uçlarında bulunan enerji sağlayan noktalar toz ve kir nedeniyle performans otomatik olarak düşecektir. Bunlar şarjınızın en hızlı şekilde düşmesine neden olacak başlıca nedenler arasında yer almaktadır. Şimdi ise cep telefonunuzun şarjının uzun süre dayanması için yapabileceklerinizi sizler ile paylaşmaya çalışalım.

Şarj Süresini Dayanmasını Sağlayacak İşlemler Nelerdir

Eğer telefonunuzu çok uzun süreler kullanmayacaksanız telefonunuzu kapatmalısınız. Bunun için en güzel detay akşam yatarken kapatıp sabah kalktığımızda tekrar açmak olacaktır. Bu şarj dayanım süresini otomatik olarak arttıracaktır.

Ekran parlaklık ayarını en düşük seviyeye ayarlamanız da buna yardımcı olacak özelliklerden birisidir. Bunu en karanlık moda alıp kullanmak doğru bir işlem değildir. Bunu ortam ışığına göre ayarlamanız gerekiyor. Gece zifiri karanlıkta en yüksek seviyede kullanmanıza gerek yoktur. Bu seviye cep telefonu için ciddi miktar enerji kaybına neden olmaktadır.

Titreşim özelliği sessiz kullanım için tercih edilen özelliklerden birisidir. Ben dahil bir çok insan bu şekilde telefonlarını kullanmayı tercih ediyor. Bu özellikle önemli anlarda telefon sesinin çalmasını engellemek için önemli bir avantajdır. Ancak sürekli bu şekilde kullanmak hızlı bir şekilde şarj kaybına neden olacaktır. O nedenle eğer çok özel bir ortamda değilseniz telefonunuzu sürekli olarak titreşim modu ile kullanmanıza gerek yoktur.

GPS özelliği de en çok şarj harcayan özelliklerden birisidir. Bu özellik ciddi anlamda şarj harcamaktadır. O nedenle bu özelliği mutlaka kapatmalıyız. Bu şarj süremizin önemli seviyede yükselmesini sağlayacaktır. Bluetooth özelliği de çok şarj harcayan özelliklerden birisidir. O nedenle ihtiyacınızın olmadığı durumlarda kapalı tutmanız doğru olacaktır. Bir diğer kapalı kalması gereken özellik wi-fi özelliğidir. Bu gibi detayları kapalı tutmak şarj süresini otomatik olarak artmasını sağlamaktadır.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉