• PAYLAŞ

Çeyiz Hesabı Nedir ve Nasıl Açılır ?

  • 20/12/2016 - 15:50
  • 0 Yorum
  • 707 görüntüleme

Çeyiz Hesabı Nedir ve Nasıl Açılır ?

Geçtiğimiz yıl 6 Aralık 2015’te Çeyiz Hesabı ve bu hesaba yapılacak Devlet katkısını içeren yönetmelik Bakanlar Kurulu imzasından geçtikten sonra Resmi Gazete’de yayımlandı ve yürürlüğe girdi. Fakat Çeyiz hesabı nedir henüz tam olarak detayları belli olmamıştı. Bu yazımızda Çeyiz hesabı şartları hakkında bilinmesi gereken tüm detayları sizler için detaylandırdık.


Çeyiz Hesabının Şartları Nelerdir ?

Devlet artık evlenmeye karar veren gençlere birikimleri oranında destek vererek gençleri evliliğe teşvik etmeye yönelik resmi adımlarını attı. Çeyiz hesabı uygulaması adı altında, gençler birikim hesabı açtıkları zaman devlet % 20 oranında ve aynı zaman da 5 bin liraya kadar destek verecek

Çeyiz Hesabından Kimler Faydalanabilir ?

Öncelik şartlar arasında 27 yaşından önce ilk evliliğini yapacak olması ve bu yaşı doldurmadan daha öncesinde hesap açacak her Türk vatandaşı yada mavi kart sahibi 5 bin liraya varan destek alma hakkını kazanmış olacak. 18 yaşından küçük olanlar için de çeyiz hesabı açılabilmesi mümkün olacak fakat anne yada babaları aracılığıyla. Burada dikkat edilmesi gereken husus bu hesap aracılığıyla devlet desteğinden faydalanabilmesi için en geç 24 yaşına gelindiğinde hesap açmak gerekiyor çünkü çeyiz hesabında 3 yıl boyunca sürekli ve düzenli ödeme yapma şartı bulunuyor. 27 yaşına geldiğinde parasını alarak evlenecek gençler için evlilik tarihi itibariyle birikmiş olan bütün tutarın % 20’si olan en fazla 5 bin lira olarak ödemesi yapılacak. Çeyiz hesabında devletin verdiği destek 5 bin lira ile sınırlı olduğundan dolayı bu rakamın üzerinde ödeme yapılmayacak.

Evlilik hazırlığı içinde olan bireyler çeyiz hesabını18 Nisan 2016 tarihinden itibaren açabiliyor. Çeyiz hesabı açabilmek için nüfus cüzdanı ile yurt içinde bulunan tüm bankalara TL cinsinden mevduat hesabı yada katılım fonu hesabı açtırmak yeterli oluyor. 18 yaşından küçük olanlar için anne babası yada vasisi hesap açtırabilme imkanına sahip. Aynı zaman da çeyiz hesabı sadece bir tane açtırılabiliyor ve açılmasından sonra başka bankalara taşınması mümkün olmuyor. Türk Lirası üzerinden açılması gereken çeyiz hesabında birikmiş olan faiz, her yıl anapara üzerine ekleniyor.

Çeyiz Hesabına Ne Kadar Para Yatırmak Gerekli ?

Çeyiz hesabı açıldıktan sonra  yatırılması gereken minimum aylık tutar 100 TL en fazla 1000 TL olarak yatırılabiliyor. İstek doğrultusunda 3 aylık olarak 300 veya 3000 şeklinde de ödeme yapabilmesi mümkün. Bu durumda 3 ila 4 yıl ödeme yapan bireylere devlet katkısı birikimin % 10’u, 4 ila 5 yıl birikim yapanlara % 15’i, 5 yada daha fazla yıl ödeme yapanlara ise % 20’si kadar olacak fakat hiçbir durumda katkı payı 5 bin lirayı geçmeyecek. Bu konuda dikkat edilmesi gereken bir kritik nokta bulunuyor, ödemeler de aksama yaşanırsa devlet katkısının da ödenmemesi söz konusu oluyor. Bir yıl içerisinde üç yada daha fazla ödemede aksama olduğunda devlet katkısı kesinlikle ödenmeyecek. Bir farklı durum ise bir yıl içerisinde çeyiz hesabından ikiden daha fazla para çekilmesi durumunda da devlet ödemesi yapılmayacak.

Çeyiz Hesabından Para Nasıl Alınır ?

Evlenecek olan birey yatırdığı para oranında alacağı devlet katkısıyla birlikte parasını evlenmesinden  6 gün sonra 6 ay içerisinde evlilik cüzdanı ve nüfus müdürlüklerinden ilk evliliği olduğunu dair belge ile başvurması durumunda 2 ay içerisinde parasını alacak.

 

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉