• PAYLAŞ

Çeyiz Hesabı Nedir ve Nasıl Açılır?

  • 05/11/2016 - 12:43
  • 0 Yorum
  • 1669 görüntüleme

Çeyiz Hesabı Nedir ve Nasıl Açılır?

Tüm gençler belirli bir yaşa kadar eğitimleri ile uğraşıyorlar ardından geleceklerini garantiye almak amacıyla işe giriyorlar. Ardından hayatlarına bir eş ile birlikte devam etmek istiyorlar. Bu doğal bir süreç çerçevesinde hareket ediyor. Devlet bu yolda ilerleyen gençlere destek sağlamak amacıyla bankalarda çeyiz hesabı açtırmaları halinde onlara destek vermeyi garanti ediyor. Bunun için bazı şartları yerine getirmeniz gerekiyor. Sıra ile bu konuyu daha derinlemesine inceleyelim. Ayrıca çeyiz hesabı şartlarına da değinelim.

ceyiz-hesabi-1

Çeyiz Hesabı Nedir?

Çeyiz hesabı nedir sorusuna yukarıda cevap vermeye çalıştık ancak biraz daha açmaya çalışalım. Devletten evlenmek amacıyla katkı sağlamak isteyenlerin kullanabileceği bir devlet desteği sistemidir. Hesabı açtıktan sonra en az 3 yıl sistemde kalmaları gerekiyor. Devlet tarafından bu desteğin üst limiti olarak 5 bin TL olarak belirlendiğini de hatırlatalım. Burada ki en önemli detay 27 yaşından küçük olmanız gerekiyor. Bu şartı sağlıyorsanız bu destek için bir bankaya giderek çeyiz hesabı açtırabilirsiniz. Yazımızın devamında çeyiz hesabı nasıl açılır ve çeyiz hesabı açabileceğiniz bankaların size sundukları avantajları detaylı bir şekilde inceleyeceğiz. Bankalar bu birikimi bünyelerinde tutmak için hesap açmak isteyen genç kesime karşı çok detaylı çalışmalarda bulunuyor. Yüksek faiz imkanı, kolay ödeme seçenekleri sunuyorlar. Çeyiz hesabı açmak için yapmanız gereken aşağıda sayacağımız bankaların şubelerine fiziki olarak giderek bu talebinizi iletmeniz gerekiyor. Ardından birikiminizi yapmaya başlayabilirsiniz.

ceyiz-hesabi-2

Ziraat Bankası

Bir devlet bankası olarak çeyiz hesabı ziraat üzerinden açmak çok doğru bir karar olabilir. Çünkü devlet garantisi altında bu işi yapacağınızı unutmayın. Bu bankaya giderek hesap açtırdıktan sonra hesabınıza düzenli olarak ödemelerinizi aylık ya da üç aylık seçeneklerden birisini kullanarak yapabilirsiniz. İlk açılış işlemi olarak 15.837 TL yatırma imkânınızda bulunuyor.

Denizbank Çeyiz Hesabı

Bu birikim hesabına özel ilgi gösteren bankalardan birisi olan Denizbank, eğer bünyesinde hesap açarsanız size yüzde 12.50 faiz imkânı sağlıyor. Bankanın sağladığı bir diğer avantajda Denizbank kredi kartını kullanarak otomatik ödeme talimatı verebilirsiniz. Bu bankada yönetmenlikte olduğu gibi ödemelerinizi aylık ve üç aylık şekilde yapabilirsiniz.

Yapı Kredi Çeyiz Hesabı

Bankalar farklı hizmetlerini devreye sokarak bu hesabı bankalarından açmalarını sağlamaları için bunları yapıyorlar. YapıKredi bu hesaba en yüksek faiz sunan banka olarak dikkat çekiyor. Bunun için sizden tek istedikleri şart banka işlemlerinizi internet bankacılığından yapmanızı istiyorlar. Aylık ödeme miktarları 105 TL ile 1.055 TL arasında değişiyor.

İş Bankası Çeyiz Hesabı

İş Bankası çeyiz hesabı açan bankalardan bir tanesidir. Çeyiz hesabı açtıran gençlere yüzde 16 üzerinde faiz imkanı sağlıyorlar. Diğer bankaların uyguladığı detaylarının aynısını uyguluyorlar. Eğer iş bankası müşteriliğiniz varsa çeyiz hesabı açmak için internet bankacılığını kullanarak da hesap açabilirsiniz.

Kuveyt Türk Çeyiz Hesabı

Bu bankanın bir katılım bankası olması nedeniyle sunduğu avantaj biraz daha farklı oluyor. Banka size yüzde 20 olarak aldığınız devlet katkısına ekstra olarak faiz yerine kar payı dağıtıyorlar. Banka çeyiz hesabınızı açtıktan sonra ilk defaya özel olarak 15.837 TL yatırma imkanınız var.

Burgan Bank Çeyiz Hesabı

Bankalar arasında en az ismi duyulan banka olduğunu söyleyebiliriz. Etrafında bu bankadan olan kişi sayısı çok olmadığını tahmin ediyoruz ancak gene de sağladığı avantaja dikkat çekmek istiyoruz. Normal faiz imkanının yanı sıra ek faiz imkanı da sağlıyor. En düşük aylık ödeme imkanı sunan banka olması da dikkat çekici bir diğer hizmetidir. 100 TL yatırarak çeyiz hesabı açabiliyorsunuz.

 

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉