• PAYLAŞ

Chrome Canary Nedir ve Nasıl Kullanılır ?

  • 25/10/2016 - 17:12
  • 0 Yorum
  • 952 görüntüleme

Chrome Canary Nedir ve Nasıl Kullanılır ?

Google’ın uzun süredir üzerinde çalışmış olduğu yeni tarayıcısı Chrome Canary, Android kullanıcıları için çıktı. Aslına bakıldığında daha beta sürecinde olan Canary; tam sürümün yayınlaması için kullanıcılarını biraz daha bekletecek.

Google Chrome kullanıma sunulduğundan bu yana sevilmesinin yanı sıra tercih edilme bakımından da oldukça iyi sonuçlar elde etti. Dünya geneline bakıldığında 2016 yılı başında %50 gibi oldukça yüksek kullanım payına ulaşan Google Chrome bu alanda gerçekleşmesi son derece zor olan bir başarıyı yakalamış olduğunu söyleyebiliriz.

chrome-canary-nedir-ve-nasil-kullanilir-3

Google Chorme ‘un ilk sürümü 8 yıl öncesinde yani ; 2 Eylül 2008’de yayınlanmıştı ve aradan geçen yılların ardından şimdi ise yeni tasarlanan Canary yerini bırakacak.

 

chrome-canary-nedir-ve-nasil-kullanilir

Google Canary ilk olarak kullanıcılar için beta sürüm olarak Google Play Store yerini almış oldu. Bu güne kadar  sadece Mac ve Windows cihazlar için yayınlanan Canary, bu sayede Android platformunda da yerini almış oldu

Google Canary beta sürümünü Android işletim sistemli cihazlarınıza BU LİNK üzerinden indirebilirsiniz.

Play Store’da yayınlanmış olan Canary sürüm numarası olarak 56.0.2891.8 belirtilmiş durumda ve Canary, şimdiden test etmek isteyen kullanıcıları son derece mutlu edecek.

 

Google Canary yayınlanmış olan geliştirici sürümü ile karşılaştırıldığınız zaman ilk olarak göze çarpan fazla yenilik olmasa da önümüzdeki zaman diliminde gelecek yeni özellikleri görebilmeniz adına uygulama tamamen hazır durumda.

Google yeni tasarımı olan, Canary tarayıcısının yayınlamış oldukları sürümünün tamamen deneysel olduğunu ve gerçek olarak test edilmediğini özellikle belirtmiş. Aslında beta sürüm olmasından dolayı Canary tarayıcısını indiren bütün kullanıcıların, bir tester olduğunu biliyor. Beta sürümlerin asıl amacı zaten olumsuzlukları ve kullanıcıların davranışları, geri bildirimlerine göre düzeltmeleri yapabilmeyi sağlamaktır.

chrome-canary-nedir-ve-nasil-kullanilir-2

 

Bunun sonucu olarak da yeni uygulamanın zaman zaman kararsız davranışlar sergileyebileceğini sizlere söyleyebiliriz. Bazı durumlarda aniden çökmeler yaşanacağını da hesaba katarak kullanmalısınız.

Aynı zaman da  Google; resmi sitesi aracılığı ile yaptığı uyarıya dikkat çekmiş durumda. Canary bu aşamada tamamen geliştiriciler yada erken  kullanmak isteyenler için tasarlanmıştır durumdadır ve hata verme olasılığı bulunmakta anlamına gelen bir açıklamaya yer vermiş durumda.

Google; Canary tarayıcısının oldukça  sık güncelleneceğini ve bu sık güncellemenin haftanın her günü olacağını belirtmiş durumdalar. Aynı zamanda bir başka dikkat çeken açıklama ise, tarayıcıya gelecek olan güncelleme boyutlarıyla ilgili.

Gelecek olan güncelleme boyutlarına bakıldığında 100 MB bandının üstünde olabileceğini duyduğunuz zaman sizlerde bir Google kullanıcısı olarak biraz şaşırmış olacaksınız. Yapılan açıklamayı dikkate alacak olursak kullandığımız cihazımızın otomatik güncelleme ayarlarını mobil  veri üzerinden yapmamaya son derece özen göstermek gerekiyor. Canary için her gün güncelleme geleceğiniz varsaydığımız zaman internet paketiniz siz daha farkında olmadan bitebilir.

Google son olarak ise Canary kullanıcıların yaşamış yada yaşayacağı her türlü sorunu en kısa sürede çözeceğinin altını kalınca çizdiğini belirtelim. Sizler de bizler gibi Canary tarayıcısını merak ediyorsanız indirmeye başlayıp şimdiden kararınızı verebilirsiniz.

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉