• PAYLAŞ

Hamileliğin Onüçüncü Haftasında Yaşanacak Değişimler Nelerdir ?

  • 25/10/2016 - 18:18
  • 0 Yorum
  • 832 görüntüleme

Hamileliğin Onüçüncü Haftasında Yaşanacak Değişimler Nelerdir ?

Aradan geçen bir haftadan sonra siz değerli anne adaylarımızın hamileliğinizde 13. Haftasına geldik. Uzun ve heyecanla dolu olan bu yolculunuzda bu hafta ile beraber 1 dönemi kapatarak yeni bir dönemin içine girmiş bulunuyorsunuz. Hamileliğinizde 4. ayın içindesiniz bu da 2. trimester dönemine girmiş olduğunuz anlamına geliyor. Hamileliğin 13. Haftasında yaşanacak değişimler artık biraz daha hızlanıyor diyebiliriz. Bu hızlanma hem sizin vücudunuzda olacak hem de içinizde büyümekte olan mucize bebeğinizde. Haftalar ilerlemeye başladıkça ve bebeğiniz de geliştikçe, siz de aynı bebeğiniz gibi değişim ve gelişim gösterdiğinizi bilmelisiniz. Geçmekte olan her süre, sizi ve bebeğinizi de doğuma zamanına yaklaştırıyor. Gebeliğinizde 13. Haftada bebeğinizde ve siz anne adaylarımızda yaşanan ve yaşanacak olan değişimleri sizlere aktarmaya başlayalım.

hamileligin-onucuncu-haftasinda-yasanacak-degisimler-nelerdir-1

Gebeliğin 13. Haftasında Bebekte Yaşanacak Değişimler Nelerdir ?

Hamileliğinizin 13. haftasında 2. tirimester dönemine içerisinde oluyorsunuz aslında bu dönem 4-5-6 aylık hamilelik dönemlerinin en rahat geçtiği zamanlardır. Bu döneme için halk arasında hamileliğin balayı dönemi ismi verilmiştir. Bebeğiniz yerini iyice benimsedi, siz de buna karşılık hamileliğe kendinizi son derece adapte etmiş durumdasınız. 13. Hafta içerisinde, bebeğiniz 6.5 ila 7.8 cm büyüklüğüne ulaştı ve kilosu  13 ile 20 gr arasında olduğunu söyleyebiliriz. Sizde farkındasınızdır bebeğinizin ağırlığı boyuna göre çok daha hızlı olarak yukarılara taşınmaktadır. Bebeğiniz doğduğu zaman ağırlığı normal doğum koşullarına göre ortalama olarak 3,5 kilo arasında olabilir. Bu kiloya oranla hala çok mini minnacık olan bebeğiniz  ilerleyen haftalarda hem kilosu hem de boyu açısından atağa geçecek ve buna inanın siz bile şaşıracaksınız.

hamileligin-onucuncu-haftasinda-yasanacak-degisimler-nelerdir-2

Bebeğiniz şuan ortalama bir şeftali büyüklüğünde. Birkaç hafta öncesine baktığınızda pirinç tanesi kadardı bu oranla doğuma kadar olan gelişmenin hızını anlayabilirsiniz. Bebeğinizin kafası şu an vücudunun yarısı kadar, yani hala büyük. Kafası şu an için vücudu ile orantılı değil. Fakat çok yakın bir zamanda kafası vücudu ile orantılı duruma gelecek. Doğum yaptığınız sırada kafası vücudunun ortalama olarak  4/3’ü büyüklüğünde olacaktır. Bu güne kadar kıkırdak yapıya sahip olan kol ve bacak kemikleri geçtiğiniz hafta itibariyle kazandığı güç sayesinde bu hafta artık kemikleşmeye adım atıyor. Kolları ve bacakları artık uzamaya başlıyor ve bununun yanı sıra kas yapısın kontrolü de gelişmeye başlıyor. 11. Hafta içerisinde başlayan gözlerin yan taraflardan yüze doğru kayma hareketi bu hafta içerisinde de yolculuğunu sürdürmeye devam ediyor. 15. Hafta içine girdiğiniz de bebeğinizin gözleri artık tam olarak yüzünün önünde yerini almış olacak. 11. Hafta içe doğru harekete geçen bağırsakları 13. Hafta içerisinde göbek kordonundan çıkarak artık karın bölgesinde oluşmaya başladığını söyleyebiliriz.

Bebeğinizin vücudu konusuna gelince, şuan hiç yağ olmamasından dolayı cildi de transparan durumda olduğunu bilmelisiniz. Fakat 15. Haftaya girdiğinizde cildi gelişmiş duruma gelecek ve hatta artık ilk saçları da çıkacak. 13. Hafta içerisinde bebeğinizin bağırsakları da daha hareketli, bebeğinizin pankreası insülin üretimine başladı, pankreas organı, doğum sonrasında bebeğinizin şeker seviyesini ayarlamakta kullanacağı temel organı olacaktır. Bebeğiniz artık beyni de gelişmekte: Beyinin gelişmesi, bebeğinizin hareketleri üzerinde olan kontrolleri artacaktır. Önünüzdeki 10 hafta sonra ise bebeğinizin beyni artık tamamen gelişmiş olacaktır. Bebeğinizin karaciğerinden safra sıvısı salgılanmaya başladı, bebeğinizin içinde bulunmuş olduğu amnion sıvısını yutuyor ve idrar olarak çıkartır ve idrar  amnion sıvısına karışır. Ama bu doğal bir döngüdür ve doğuma kadar devam edecektir.

hamileligin-onucuncu-haftasinda-yasanacak-degisimler-nelerdir-3

Gebeliğin 13. Haftasında Anne Adaylarında Yaşanacak Değişimler Nelerdir ?

Bebeğinizin gelişimi hızla devam etmesiyle sizin de rahminiz büyümeye, buna dayalı olarak da gerilmeye başlar. Bu gerilme dolayısıyla kasıklara bir baskı uygulanır bazı anne adaylarımızda bu hafta ile kasık ağrıları ve hafif olan sancılar yaşanabilmesi mümkündür. Bu hafta ile beraber mide bulantılarınız yada kusmalarınız fazlasıyla azalma göstereceğinden dolayı çok daha rahat bir hamileliğe de adım attığınız söyleyebiliriz. Bu aynı zaman da sizin enerjinizi de artmasını sağlayacaktır. Bulantı ve kusmaların geçmeye başladığı bu dönemde anne adaylarının kullanmakta olduğu folik asitin de sebep olabileceği, midede yanma ve ekşime, baş ağrısı, memelerde duyarlılık, kabızlık gibi şikâyetler devam edebilmesi mümkündür. Artık karnınız belirgin olarak büyümeye başlamıştır. Bu hafta içerisinde anne adaylarımızın bazılarında cilt sorunları da yaşanmaya başlanabilir. Vücutta değişen hormonların etkisi nedeni ile cildiniz üzerinde  gebelik maskesi adı verilen chloasma görülmesi mümkündür. Fakat belirtmeliyiz ki bu her 13. Haftalık gebe olan anne adaylarımızda görülecek diye bir durum yok. Bu oluşan lekelenmeler genel olarak doğumdan sonra kısa zamanda düzelir. Bu dönemde içerisin de vücudunuzda çatlaklılar meydana gelmeye başlayabilir. Siz değerli anne adaylarımıza en iyi tavsiyemiz sabah öyle ve akşam bebek yağı ile vücudunuzun tamamını yağlamanız. Bu oluşacak çatlakları engellemeye yardımcı olacağı gibi aynı zaman da doğum sonrasında kaybolmalarını sağlayacaktır. Özellikle karın bölgesinde ve göğüslerde çatlaklar oluşacaktır. Çünkü genişlemekte olan rahim karnınızda da gerilme meydana getireceği gibi süt vermeye hazırlanan memeler de büyümeden dolayı deri de çatlaklar meydana getirir. Artık bu haftadan sonra vücudunuzu genişliyor. Bu haftadan sonra genel olarak anne adayları hamilelik kıyafetleri almaya başlarlar sanırım sizlerde artık yavaş yavaş alışverişe başlayabilirsiniz.

hamileligin-onucuncu-haftasinda-yasanacak-degisimler-nelerdir-4

Gebeliğinizin 13. Haftasında siz anne adaylarımızın ve bebeğinizin yaşayacağı değişimleri aktardık. Bizler sizlerin değişimlerini takip ederken siz anne adaylarımızda beslenmeniz ve egzersiz yapmaya mümkün olduğu kadar devam etmelisiniz. Yapacağınız her egzersiz doğum sonrasında vermek isteyeceğiniz kiloların daha hızlı erimesine de yardımcı olacaktır. Mutlu sağlıklı bir hafta dileğiyle.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉