• PAYLAŞ

Facebook Messenger’da Şifreli Mesajlaşma Nasıl Kullanılır ?

  • 25/10/2016 - 15:27
  • 0 Yorum
  • 1199 görüntüleme

Facebook Messenger’da Şifreli Mesajlaşma Nasıl Kullanılır ?

WhatsApp uygulamasının akımını başlattığından beri bir çok sosyal medya uygulamasının birbiri ardına kullanıma sunduğu özellik olan uçtan uca şifreleme Facebook Messenger uygulamasına yeni güncelleme ile beraber geldi.  Facebook Messenger uygulamasının birkaç aydır üzerinde özenle çalıştığı uçtan uca şifreli mesajlaşma özelliğini tüm kullanıcılarına yeni güncelleme ile beraber kullanımına sunduğunu açıkladı. Yapılan detaylı açıklamada uygulama üzerinden yapılacak olan konuşmaların sadece konuşmayı yapan kullanıcılar arasında görünebilmesini mümkün olduğunu ve bu özellik, Facebook’un üstüne basarak söylediğine göre konuşmaların Facebook bünyesinde çalışanların ve hatta dünyadaki istihbarat kurumları tarafından dahi görüntülenmesinin mümkün olmadığını belirtiliyor.

Uzun zamandır tartışmalara konu olan uçtan uca şifreleme özelliği tam olarak iki kullanıcı arasında yapılan konuşmaları uygulama içerisinde bulunun kişisel anahtarla yazı kullanıcıya ulaştığında okunur hale gelmesine deniliyor. Daha açık bir dille anlatmak gerekirse bir kullanıcı gönderisini yolladığından alıcı kişinin cihazına ulaşana kadar okunamaz durumda oluyor. Günümüz teknolojisinde dinleme yada izlemek yapmanın oldukça kolay olduğunu bu olaylar yüzünden bir çok bireyin maduriyet yaşadığını düşünürseniz aslında gerekli bir özellik olduğunu söyleyebiliriz. İnsanların aklında bu özelliği kötü niyetli kişiler de kullanıyor olabilir soruları olduğunu biliyoruz. Bu konuda bize bir fikir sahibi olmamamıza rağmen bu detayı bir şekilde düşünerek uygun bir çözüm üretebilmiş olduklarına inanmak istiyoruz. Kötü niyetli bireylere bu kadar rahat bir ortam günümüzde sunulacağına biz inanmıyoruz. Bu nedenle bir çok uygulama bu özelliği kullanıyor olmalı diyoruz ve Facebook Messenger uygulamasında yeni sunulan bu özelliği nasıl kullanacağınızın detaylarını anlatmaya başlıyoruz.

Facebook Messenger Uygulamasında Şifreli Konuşma Nasıl Başlatılır ?

Uygulama içerisinden yeni ve şifreli bir konuşma başlatmaya karar verdiyseniz, bunu sadece üç adım izleyerek yapabilirsiniz. İlk yapmanız gereken ekranın sağ kısımda yer alan Yeni Konuşma Başlat sekmesine tıklıyorsunuz.

 

facebook-messenger-da-sifreli-mesajlasma-nasil-kullanilir-1

 

Yukarıdaki görseldeki ikona yada Yeni Konuşmayı Başlat sekmesine tıkladıktan sonra açılan yeni ekranın sağ üst köşesinde yer alan Gizli sekmesine tıklıyorsunuz.

facebook-messenger-da-sifreli-mesajlasma-nasil-kullanilir-2

 

Gizli sekmesine tıklamanızın ardından ekran yeniden değişecektir. Açılan sayfayı aşağıya doğru kaydırın ve Gizli Konuşmayı Başlat sekmesine tıklayın.

facebook-messenger-da-sifreli-mesajlasma-nasil-kullanilir-3

 

Gizli konuşmayı başlat sekmesine dokunduğunuza en önemli detay sizi bekliyor olacak bir uyarı alacaksınız. Bu uyarı ve onay isteme sizin konuşmalarınızın sadece bu cihaz üzerinde okunabileceğini ve bu cihazın varsayılan cihaz olup olmamasına karar vermenizi istiyor. Açılan uyarıya onay vermenizden sonra artık Facebook Messenger üzerinden şifreli konuşmaya başlattığınız kullanıcıdan gelen mesajları sadece onay verdiğiniz cihaz üzerinden okuyabileceksiniz.

facebook-messenger-da-sifreli-mesajlasma-nasil-kullanilir-4

 

Sizlerin de yapılan işlemlerden ve verilen onaylara baktığınız da Facebook Messenger bu şifreleme olayını oldukça ciddiye alarak hazırlamış ve detaylara oldukça önem göstermiş. Bundan sonra bu özelliği kullanmak yada kullanmamak tamamen sizin tercihinize kalmış durumda.

 

.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 1]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉