• PAYLAŞ

Çifte Emekli Nasıl Olunur?

  • 14/05/2017 - 15:00
  • 0 Yorum
  • 548 görüntüleme

Tüm hayatımız boyunda çalışmamızın nedeni yaşlandığımızda kimseye muhtaç kalmadan son yıllarımızı rahat içinde geçirmektir. Bunun için düzenli bir işe girer ve bu işte yıllarca çalıştıktan sonra emekli oluruz. Bu sayede yaşlılığımızda düzenli bir gelir sahibi olmayı başarmak isteriz. Bu konuda yapılan düzenlemek ile 2014 yılında yapılan bazı değişiklerde eklenerek insanların çifte emekli olma şansı sunulmuştur. Bunun olmasının bazı sonuçları tabi ki olacaktır. Eşinizden maaş kalması ya da farklı bir yol ile hayatımızın son döneminde iki maaş birden alabilirsiniz. Şimdi yazımızda çifte emekli olabilmek için yapılması gerekenleri sizler ile paylaşmaya çalışacağız. Bu konuda can sıkıcı durumlarda yaşanabilir.

SGK Üzerinden Çifte Emeklilik

İnsanlar ömürlerinin sonuna kadar hem kendileri hem de eşlerinin çalıştığını hepimiz biliyoruz. Durumu biraz daha iyi olan insanlar dışarıdan eşleri içinde sigorta yatırarak onların emekli olmalarını sağlamak istiyor. Bunun için devlet tarafından düzenlemeler ile erken yaşta ya da emekli olduktan sonra maaşları boşa gitmemesi için bu hak eşlerine devredilebiliyor. Bu konuda kadınlara yönelik düzenlemeler daha fazladır. Çünkü çalışma hayatında kadınlardan daha çok erkeklerin bulunduğunu hepimiz biliyoruz. Bunun dışında kaldıkları ve eşleri öldükten sonra tutunacak bir dal arayacakları düşünülerek emekli maaşları kadınların üzerine devredilmekteydi.

Yapılan düzenlemeler ile kendileri de emekli olsalar dahi bunu alabiliyorlar. Bu sayede bir insan çifte emeklilik hakkına kavuşmuş oluyor. Sadece eşlerinden kalan maaşları değil aynı zamanda babalarının ya da annelerinin ölmesi ile boşa çıkan emekli paralarını da alma imkanları bulunuyor. Tabi bunları alabilmeleri için evlenmemiş olmaları ya da dul olmaları gerekiyor. Bu sayede bu maaşlardan faydalanabiliyorlar. İnsanların öldükten sonra yıllarca gösterdikleri emeklerinin boşa gitmesi de bu şekilde engellenmiş oluyor. Sizde bunun başvurusunu SGK’ya yaparak çifte emekli olabilirsiniz. Burada can sıkıcı olan durum çok sevmiş olduğumuz insanların öbür dünyaya göç etmeleri olarak görebiliriz. Ancak eninde sonunda hepimizin gideceği yer olan öbür dünyaya giderken geride kalanların güçlük çekmesinin önüne geçmeyi başarıyorlar. Bu konuda kötü niyetli olan insanların olduklarını birçok kez gördük. Anne ve babasının maaşını almak için eşinden boşanan çok sayıda insan bulunmaktadır. Eğer sizde bu şekilde bir girişim yapar ve denetimler esnasında bu yaptığınız fark edilirse çok büyük cezalar ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Bireysel Emeklilik ile Çifte Emekli Olmak

Düzenli olarak çalıştıktan sonra emekli olmayı başarabildiğiniz de sağlığınız yerinde ise bir emekli maaşı hayatınızı idare etmeye yetmeyebilir. Bu noktada karşınıza çıkan detay bu maaş ile hiçbir iş yapmadan hayatınıza devam ettirip ettiremeyeceğinizdir. Bu konuda ülke şartlarımız nedeniyle verilen emekli maaşların bazı istisnai durumlar haricinde çok düşük olduğunu hepimiz biliyoruz.

Sizde emekli olduğunuz tek emekli maaşı ile yaşayamayacağınızı düşünüyorsanız size tavsiyemiz çalışırken farklı bir yol kullanarak emekli olmayı başarmak için denemeler yapmanızdır. Bu konuda yeni yapılan çalışmalar ile BES sistemi aktif haline getirilmiştir. Devlet destekli olarak sunulan bu sistem ile düzenli olarak para yatırmanız halinde hayatınızın sonunda elinize toplu bir para geçebilir ya da düzenli olarak yatırdığınız parayı süre dolduktan sonra aynı düzende geri maaş gibi alabilirsiniz. Bu konuda devlet tarafından sağlanan önemli destekler ve yardımlar vardır. Gelecekte bu sistemin daha çok geliştirileceği ve insanların bunu tercih etmeleri için çalışmaların arttırılacağını söyleyebiliriz. İki farklı şekilde nasıl çifte emeklilik yaşayabileceğiniz size genel hatları ile açıklamaya çalıştık.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉