• PAYLAŞ

Faiz Geliri Sağlayan Yatırım Araçları Nelerdir?

  • 13/05/2017 - 21:00
  • 0 Yorum
  • 685 görüntüleme

İnsanlar düzenli ve risksiz bir gelir elde etmek istediklerinde ilk durak noktaları her zaman faiz sistemi oluyor. Bu sistem insanların çok rahat ve hızlı bir şekilde kazanç elde etmelerini ve rahatça bunu elde etmelerini sağlıyor. Finans piyasalarında çok sayıda farklı faiz ile gelir getiren araçlar bulunmaktadır. Bu araçların hepsinin kendilerine göre farklı özellikleri vardır. Dini vecibelerine inanan bir çok insan bu araçlardan uzak durmayı tercih ederken. Bazıları genelde bankalar aracılığı ile vadeli mevduat hesabı açarak birikimlerini burada değerlendirmek isteniyor. Ülkemiz bir İslam ülkesi olmasına rağmen bu konuda çok rahat bir görüş tüm halka hakimdir. Bunu yorumlamak bizlere düşmüyor. Şimdi sizlere faiz ile kazanç elde etmenize imkan tanıyan yatırım araçları hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Tahvil

Faizli yatırım araçlarının en büyük özelliği risk oranının çok düşük olmasıdır. Örneğin ticarette faizde edilenden daha fazla kazanç vardır ancak risk oranı yüksektir. Bir çok insanın bu nedenle faiz kanallarını tercih ettiğini söyleyebiliriz. Bu araçlardan en önemlisi tahvillerdir. Tahvil ikiye ayrılmaktadır. Bunlar devlet tahvilleri ve anonim tahvilleridir. Bunlarda kendi aralarında farklı noktalara ayrılmaktadır. Garantili ve garantisiz tahviller kazanç oranlarına göre birbirlerinden ayrılmaktadır. Eğer siz daha düşük ve kesin bir kazanç istiyorsanız ve kazancınızın garanti olmasını istiyorsanız tercih etmeniz gereken devlet tahvilleridir. Tahviller genelde 1 yıl üzerinde sunulan faiz yoluyla kazandıran araçlardır.

Bono

Bu yatırım aracıda mantık olarak tahvil ile aynı şekilde çalışmaktadır. Ondan tek farkı bir yıldan daha kısa süreler için çıkarılıyor olmasıdır. Bonolar finans piyasalarında hazine ve kurumlar tarafından düzenli olarak çıkarılmaktadır. Yatırımcılar faiz oranı ve süresine bakarak istedikleri bonoya yatırım yapabilirler. Bonolar ihraç edilirken dikkat edilmesi gereken nokta nominal değerdir.  Bu bonoların hepsi faiz oranı üzerinden belirli bir oranda iskonto yapılarak piyasaya yatırımcıların kullanımına sunulmaktadır. Bonoların farklı isimleri bulunmaktadır. Bunlardan birisi özel sektör bonolarıdır. Bu bonolara finans dilinde finansman bonosu denilmektedir. Tahvil ile birlikte en çok tercih edilen faiz getirili yatırım araçlarından birisidir.

Repo

Yatırım araçları arasında faiz getirisi sağlayan araçlardan bir diğeri de repolardır. Repo hakkında size basit bir şekilde şu şekilde bilgi verebiliriz. Belirli bir süre önce kurumlar ya da  yatırımcılar tarafından piyasaya sürülmüş olan değerli kağıtların üzerinden alma ve satma taahhüdü üzerinden alış – satış işlemlerini yapılmasıdır. Düz repo işlemleri olduğu gibi ters repo işlemleri de tercih edilen faiz getirili işlemler arasındadır. Repo süre olarak kısa vadeli bir yatırım aracıdır. Kullanan kişiler genelde kısa vadede fon ihtiyacını karşılamak amacına sahiptir. İhtiyaç giderildikten sonra repo devredilir.

Vadeli Mevduat Hesapları

Bu hesaplar yukarıda bilgi vermiş olduğumuz tahvil, bono ve repo ile farklı bir yapıya sahiptir. Bu yatırım araçları piyasa da sürekli aktif şekilde alım ve satım yapılan değerli kağıtlarken vadeli mevduat hesabı ise belirli bir bankada sabit olarak durmaktadır. Ve yapılan anlaşmaya göre belirli bir süre kesinlikle dokunulmaması gerekmektedir. Eğer süresinden önce hesap bozulmak istenirse elde edilecek olan faiz geliri otomatik olarak düşecektir. Bu konuda bankalar tercih edilmektedir. Onlarla görüşerek yatıracağınız miktara göre faiz oranları konusunda anlaşma yapabilirsiniz. Miktarını yüksek olursa geliriniz de otomatik olarak yükselecektir. Bir vadeli mevduat hesabı açtırmadan önce birden çok banka ile iletişime geçmeniz doğru olacaktır. Size en çok kazancı sağlayacak banka ile bağlantı kurabilirsiniz.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉