• PAYLAŞ

Webmaster Nedir? Nasıl Olunur?

  • 13/05/2017 - 18:00
  • 0 Yorum
  • 581 görüntüleme

İnternet dünyası genişlemeye son hızı ile devam ediyor. Bu genişleme ile birlikte ortaya yeni iş kolları ve gereksinimler çıkıyor. Bu gereksinimleri kapatma işi internet webmasterlarına düşüyor. Bu insanların görevi internette yeni siteler açmak ve açtıkları bu siteleri internet ziyaretçilerinin hizmetine sunmaktadır. Webmaster kelime anlamı olarak bir site yönetici anlamına gelmektedir. Ancak bu kadar basit olmadığını az çok bu konuda bilgisi olan herkes az çok biliyordu. Webmasterlık özünde site açmak ve onu yönetmek olsa da yazılımla ilgili bilgilere de ihtiyaç duymaktadır. Her konuda az çok bilgisi olması gerekiyor. Bilgisinin yetmediği anlarda ihtiyaç durumuna göre farklı kişiler ile birlikte çalışabilir.

Webmaster Olmak için İhtiyaç Duyulanlar?

Öncelikle bir webmasterın ilk ihtiyaç duyduğu özellikle bir web sitesinin nasıl kurulacağıdır. Bunun için ihtiyaç duyduklarının bir listesini yapmalı ve bu listeyi hazır hale getirmelidir. Bunlarda hosting, domain, script şeklinde sıralanabilir. Bunların bir araya getirilmesi ile harika bir web sitesi ortaya çıkarılabilir. Tabi bunlar sadece sitenin büyümesi ve ziyaretçi çekmesi için yeterli değildir. Bunun için ek olarak içerik üretilmesi gerekmektedir. İçeriklerin kopyala yapıştır şeklinde olmaması gerekiyor. Ve ayrıca bunların internete uygun bir halde sunulması gerekiyor. Bunun için arama motorları tarafından hazırlanan SEO konusunda bilgisi olması gerekiyor. Çok detaylı bilgilere sahip olmak ve bunları bir araya getirmek webmaster olmak için en önemli anahtardır.

Webmaster Araç ve Gereçleri

Hosting

Öncelikle açılacak olan sitenin bir kaynakta saklanması gerekiyor. Bunu bir bakkal dükkanı olarak düşünürsek. İçerisinde satılacak ya da sunulacak ürünlerin depoda saklanması durumuna benzetebilirsiniz. Bunun internette ki karşılığı hosting’dir. Bu konuda webmasterlara yardımcı olan çok sayıda hosting firması bulunmaktadır. Bu firmalar ile iletişime geçerek açacağınız sitenin boyutuna göre bir saklama alanı kiralanmalıdır. Satın almaktansa kiralama maliyeti daha uygun olduğu için bu tercih edilmelidir.

Domain

Hosting işlemi tamamlandıktan sonra bu hosting’in yönlendirileceği bir isime ihtiyaç duyulur. Buna kısaca domain denilmektedir. Nasilyapilir.com adresi bir domain’dir. Sizde açacağınız web sitesine bir isim düşünmeli ve onu yıllık olarak satın almalısınız. İsterseniz daha uzun süreli şekilde de satın alabilirsiniz. Satın alma işlemi için internet üzerinde hizmet veren çok sayıda domain satan site bulunmaktadır. Biraz araştırma yaparak bunların arasında en kaliteli olanları tercih etmelisiniz. Çünkü yanlış bir tercih domainin patlamasına ve site içeriğinizin boşuna gitmesine neden olabilir.

Script

Bunu dükkanın içinde ki yerleşim olarak düşünebilirsiniz. Bu açacağınız sitenin konusuyla da ilgili bir durumdur. Spor sitesi açacaksanız daha çok görsele imkan tanıyan bir script kullanmalısınız. Bunun için internet üzerinde çok sayıda hazır script bulunmaktadır. Bunlardan birisini tercih edebileceğiniz gibi isterseniz sitenize özgü bir script de hazırlatabilirsiniz. Bu yol biraz pahalı olsa da özgünlük için önemli bir detaydır. Bu tercih tamamen webmaster a kalmış bir durumdur.

İçerik Oluşturma ve Yayınlanmak

Bir siteyi ön plana çıkaran o sitenin içeriklerinin özgün olmasıdır. Özgün içerikler arama motorlarında her zaman bir adım öne çıkmaktadır. Bunun için içerik konusunda hizmet veren insanlarla anlaşılması gerekiyor. Yapılan bir hata sizi içerik çalan siteler arasına sokabilir. İçeriklerin hızlı bir şekilde ziyaretçi çekebilmesi için SEO’ya uygun bir şekilde hazırlanıp yayınlanması gerekiyor. Bu konuda bilgisi olan webmaster içeriğin nasıl hazırlanıp yayınlanması gerektiğini bilir. Ya da bu konuda hizmet veren bir editör ile anlaşarak bu işi ona devir edebilir.

 

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉