• PAYLAŞ

Kadınların Saçları Neden Dökülür? Tedavisi Nasıl Yapılır?

  • 13/05/2017 - 15:00
  • 0 Yorum
  • 472 görüntüleme

Saç dökülmesi genelde erkeklerin bir sorunu olarak görülse de birçok kadında da saç dökülmesi sorunu görülebilmektedir. Kadınların erkeklerden daha fazla bu sorun ettiklerini biliyoruz. Bunun için de saçlarına erkeklerden daha dikkat etmektedirler. Bunu durdurmak, engellemek ve dökülen saçlarını tekrar yerine getirmek için ellerinden ne gelirse yapmaya çalışırlar. Kadınlar da saç dökülmesinin nedenleri arasında hormonlarda yaşanılan bozukluklar, beslenme sorunları ve mevsimse geçişler önemli nedenlerdendir. Bu konuda tedavi yapılabilmesi için kadın saçının hangi sebepten ötürü döküldüğü belirlenmelidir. Bunun için bir uzmandan yardım alabileceğiniz gibi kendisine dikkatli bir şekilde inceleme yaparak saçınızın neden döküldüğünü bulabilirsiniz. Bunların hangisi tarafından olduğunu öğrenmek için dikkat etmeniz gerekenler.

Saç Dökülmesinde Yetersiz Beslenmenin Önemi

Saçlar gücünü D vitaminden almaktadır. Eğer vücudumuzda yeteri miktarda D vitamini bulunmazsa öncelikle saç derimizde sorunlar yaşamaya başlarız. Bu da zamanla saçlarımızın zayıflamasına ve gelecekte dökülmesin neden olacaktır. D vitamini eksikliği kötü hava koşulları nedeniyle saçlarımızın yeteri kadar güneş ışığından mahrum kalması buna etkendir. D vitaminiyle birlikte başka vitamin ve minarelerin de eksikliği saçların dökülmesine neden olabilir. Bunlar bakır, çinko ve magnezyum olarak sıralanmaktadır. Bunların hepsi beslenmemiz ile ilgili olarak eksiklikleri ortaya çıkabilir. Bunların tamamlanması için öğünlerimizde ceviz, balık, badem ve kırmızı et tüketimine dikkat etmemiz önemlidir. Bu gerekli olanları vücudumuza ekler.

Hormonal Bozukluk

Özellikle belirli bir yaşın üzerine çıkan kadınlarda saç dökülmesinin ne önemli nedeni hormonlarda yaşanan bozukluklardır. Bazı kadınlarda erkek tipi saç dökülmesi yaşanabilir. Bunun nedeni ise bazı kadınalarsa normal şartlarda sadece erkeklerde bulunması gereken hormonların bulunmasıdır. Eğer bu tip bir dökülme yaşayıp yaşamadığınızı anlamak için tepe noktanıza odaklanmalısınız. Çünkü erkek tipi saç dökülmesinin en büyük belirtisi saçların tepe noktasından başlayarak dökülmesidir. Bu hormonun dışında tiroit, over sendromu, hamilelik dönemleri, doğum kontrolü için kullanılan haplar, menopoz yaşanması da saç dökülmelerinde hormonal etkenler arasında sayılabilir. Eğer bu durumlardan birisini yaşıyorsanız saçlarınızın dökülmesi bu duruma bağlı olabilir. Odaklanmanız gereken noktayı belirlemekte zorluk yaşamayacaksınız.

Stres ve Yoğun Şekilde Kullanılan Saç Bakım Ürünleri

Saç dökülmesinin hem erkeklerde hem de kadınlarda görülmesinin ortak nedenlerinin başında yoğun stres ortak nedendir. Gün içinde yaşanan sıkıntılar, can sıkıntıları strese neden olan etkenlerdir. İnsan strese daha çok girdikçe saçları çok da hızlı bir şekilde dökülmektedir. Bunun tedavisi tamamen kişinin kendi elindedir. Saç dökülmesinin bir diğer nedeni ise içerisinde yoğun kimyasal bulunan saç bakım ürünlerini sürekli olarak kullanılmasıdır. Özellikle içerisinde SLS isimli kimyasal maddenin yoğun olduğu ürünleri kullanmak saçlarınızın daha hızlı dökülmesine neden olabilir. Saçlar ortalama bir şekilde kendilerini yenilemek için sürekli olarak dökülür. Eğer bu dökülmede bir artış varsa bu sorunlardan birisini yaşıyorsunuz demektir.

Kadınlarda Saç Dökülmesinin Tedavisi Nasıl Yapılır?

Gerekli gözlemi yapmanıza rağmen neden saçınızın döküldüğünü bir türlü anlayamıyorsanız bir uzmandan yardım almanız faydalı olacaktır. Uzmanlar gerekli takibi ve incelemeleri yaparak saçlarınızın neden döküldüğünü belirleyecektir. Eğer beslenme bozukluğundan dolayı bunu yaşıyorsanız size bir diyet listesi hazırlayacaklardır. Sorununuz hormonsalsa bu alana doğru  yoğunlaşacak ve testler yaparak bu sorunu ortaya çıkaracaklardır. Kullandığınız ürünlerin ya da stresten dolayı saç dökülmesi yaşıyorsanız bunu durdurmak için yapılacaklar konusunda sizlere tavsiyelerde bulunacaklardır. Önceliğiniz saçlarınızın dökülmesini durdurmak olmalıdır. Ardından ise giden saçlarınızı yerine getirmeye odaklanmalısınız. Bu çok uzun bir süreç olacağı için acele etmemenizde fayda var.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉