• PAYLAŞ

ÇİFTLERİN YAŞAMIŞ OLDUKLARI FİNANSAL TARTIŞMALAR

  • 10/04/2017 - 09:21
  • 0 Yorum
  • 673 görüntüleme

ÇİFTLERİN YAŞAMIŞ OLDUKLARI FİNANSAL TARTIŞMALAR

Birlikte bir yuva kurmayı planlamış olan eşlerin arasında bazen para konusu mevzusunda fikir ayrılıklar yaşanmaktadır. Bu durum kötü bir durum olmaktan ziyade anlaşılmayacak bir konu olarak ta görülmemelidir. Kişilerin para ile ne yapmayı planladıkları bireysel olarak her ne kadar kendine uygun gelmiş olsa da ailesiyle eşiyle veya arkadaşının düşüncesi ile her zaman örtüşmeyebilmektedir. Bu hususta bilinmesi gereken bireyin kendi arzu ve isteklerinin karşısındaki paylaşımcısı ile uyumlu olup olmamasına dikkat etmeli ve buna da saygılı bir şekilde yaklaşarak olumlu iletişim kurmasını öğrenmesi gerekmektedir.

Günümüzde evlilik kredisi olarak faydalı bir şey yapmaya karar veren fakat sonrasında ise birçok problem ile karşı karşıya gelinen çiftler arasında gerginlikler ve huzursuzluklar yaşanabilmektedir. Bu yazımızda çiftlerin finansal açıdan yaşamış olduğu tartışmaları başlıklar altında inceledik.

Para biriktiren ile Para Harcayan Tartışması

Bazı insanların kişisel özellikleri arasında para tutmayı ve biriktirmeyi seven bir özellik bulunsa da bazıları ise de para harcamayı alışveriş yapmayı daha çok sevmektedir. Pazarlama araştırma dergisinde yayınlanmış olan makaleye göre ise para harcamayı seven insanlar daha çok tasarruf sahibi insanlar ile evlenmeyi tercih etmektedir ve ortada bir denge sağlama amacı güdülmektedir. Tabi iki zıt insanın bu durumda tartışmaması kaçınılmaz olmaktadır. Paranın sınırlı bir kaynak olduğunu düşünerek bunun farkında olunduğu durumda kendinize harcama planı yapmanız durumunda parayı yerinde ve zamanında kullanarak bu tartışmaları ortadan kaldırabilirsiniz.

Maddi Bir Güç Elde Etme İsteği

Evli çiftlerin birisi diğerinden daha fazla finansal kaynak elde ediyor olabilir ve bu durumda parasal olarak hâkim rolü elde etmiş olabiliyor. Veyahut tek taraflı sadece bir kişi para kazanıyordur ve bu durumda para kazanan kişi paranın nereye harcandığı hususunda karşısından sorumluluk sahibi olmasını beklemektedir. Bunun çözümü ise her iki kişide kendini ailenin bir bireyi olarak kabul edip ortak bir yaşam paylaştıklarının bilincinde olarak birisi çalışana hak vererek para harcama konusunu fazla abartmamalı öbürü ise karşısındakini ise kendi kazandığı paranın paylaşımcısı olarak harcama sorgusu mevzusunda fazla abartmamalıdır.

 

Borç Olduğunun Saklanması ve Yalanın Ortaya Çıkması

Kredi kartına ait bir borcun veya faturanın ödenmesinin aksatılması unutulması gibi sebeplerle borcun büyümesi ile birlikte oluşan faiz ödemeleri sonucunda yalanlar ortaya çıkmakta ve bu da tartışma boyutlarını daha ileriye taşımaktadır. Her ne olursa olsun yalan söylemek yapılan hatadan daha büyüktür ve daha büyük tartışmalara sebebiyet vermektedir. Kredi kartı borcu ne kadar çabuk söylenir ise borçtan çıkmakta o kadar kolay olacaktır.

Risk Almayı Seven ile Riskten Kaçınan Tartışması

Bir taraftaki kişi finansal piyasada borsa işine girerek risk almayı her zaman ticaretin ve para kazanmanın bir kuralı olarak görse de diğer taraftaki kişi riski asla sevmez ve hep garanticidir. Borsadaki yükselmeler ve düşmelerden risk alan taraf rahat olur iken diğer taraf tedirgin olmaktadır. Bunun çözümünü ise finansal bir yol haritası hazırlayarak çözüme kavuşturabilirsiniz.

Yakınlara Aileye Dosta Borç Verilmesi

Birçok insanın yaşamış olduğu durumlardan birisi yakın arkadaşlarının kendisinden borç istemesi olayıdır. Günümüzde bu durum her ne kadar sıklıkla görülse de alınan borcun zamanında geri ödenmemesi geciktirilmesi gibi hususlarda bir o kadar da fazla bir şekilde görülmektedir. Verilen borç ile karşı taraf gereksiz harcamalar yapar ve bu durum karşısında evde bazı tatsız problemler de ortaya çıkabilmektedir. Çözüm olarak ise alıcı eğer size paranızı zamanında geri ödemiyor veya bayağı bir geciktiriyor ise ondan borcu geri vermemesini ancak ileri de bir daha kendinizden borç istememesini söylemeniz size bir çözüm yolu olacaktır.

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉