• PAYLAŞ

Kredi Notu Ne Zaman Güncellenir ve Yenilenir?

  • 09/04/2017 - 16:44
  • 0 Yorum
  • 651 görüntüleme

Kredi Notu Ne Zaman Güncellenir ve Yenilenir?

BDDK tarafından değişiklik ile bankalar tarafından tüm müşterilerine bir not sistemi getirildi. Bu not sisteminin özelliği tüm bankaların tek bir havuz içerisinde tüm müşteri bilgilerini bir araya getirmesine dayanıyor. Amaçlanan ise bu havuzda ki her kişinin diğer bankalar ile aralarında ki ilişkinin nasıl olduğunu ortaya çıkarmaktır. Ve bu ilişkinin durumuna göre müşteriye bir not veriliyor. 5 basamaktan oluşan bu not sisteminde 0 ile 1900 puan arasında bir sıralama bulunuyor. Hepsi farklı puan aralıkta olan bu kredi notunda bir ve ikinci sırada olanlar bankaların gözünde çok olumsuz kişiler olarak görülüyor.

Diğer sıralamalar ise diğerlerine göre nispeten daha iyiye doğru sıralanıyor. En üst basamakta olan müşteri puanına sahip olan ise bankaların nezdinde en güvenilir müşteri olarak kabul ediliyor. Günümüzde bankalar ile sorun yaşayan çok sayıda insan bulunuyor. Kredi kartı borcunu gününde ödeyemeyen, çekmiş olduğu krediyi gününde ödemeyen kişilerin kredi notları çok hızlı bir şekilde düşürülüyor. Tekrar bankadan kredi kart ya da kredi gibi hizmet istemeleri halinde maalesef istediklerini alamıyor. Kredi notu hesaplanırken bir ay içerisinde ki faaliyetlerinize bakılıyor. Sadece kredi ve kredi kart ödemeleri değil bir çok detay da bu hesabın içerisinde dahil ediliyor. Bunlar arasında hesaplarınızda bulunan mevduatlar, kefil olup olmadığınız gibi bankalar ile iletişim de olduğunuz her kanal bu hesaba katılıyor.

Kredi notunun güncellenmesi

Kredi notunun güncellenmesi konusunda çeşitli söylentiler var. Genel kanı bu güncellemenin aylık olarak güncellendiği yönünde paylaşılıyor. Ancak bu bilginin tam olarak doğruluk payı içermediğini eklemeliyiz. Sistem temelde aylık güncelleme üzerinden çalışsa da güncellemenin gerçekleşmesi için sizin bankalarda ki aylık verilerinizin tamamı kredi notunu hesaplayan kuruma verilmesi gerekiyor. Kredi notunun hesaplanması için 9 bankanın birlikte kurulması ile oluşturulan KKB’dir. Kredi bürosu bu özelliği ile tek bir amaca hizmet ediyor. Bu amaçta bankaların verileri ile aylık olarak tüm müşterilerin kredi notunu hesaplayarak bildirimini yapmaktır.

Tabi burada ki sisteme göre kredi notu aylık olarak listeye eklenmesi sistemine göre kurulduğu ortaya çıkıyor. Ancak bankalar ve finansal kuruluşların tüm notları aynı günde paylaşması gerekiyor. Bu genelde olan bir durum olmadığı için her ayın aynı gününde kredi notunun güncellemesi yapılamıyor. Bu da bazı gecikmelere neden oluyor. Tüm veriler düzenli olarak paylaşılsa da iki günlük bir hesaplama boşluğu ile kredi notunun güncelleneceği ortaya çıkıyor. Bilgilerin tamamı gelmediği sürece KKB gerekli olan güncellemeyi yapamıyor. Bu da dört gözle bu notun güncellemesini bekleyen kişilerin hızlı sorgulama yapmasını gereksiz bir hale sokuyor. Doğru zamanlama yapmak için doğru sorgu zamanını beklemek daha doğru olacaktır.

Son yaptığınız sorgunun üzerinden geçen süreyi doğru bilmek ikinci sorgunuz sonunda yeni kredi notu güncellemesini öğrenmenize yardımcı olur. Ay içerisinde bir ya da iki kez sorgulama yapmanız kredi notunuzun yükselmesine yardımcı olmaz. En sağlıklı sorgulamayı 45 gün içerisinde bir yapmanız daha doğru olacaktır. Unutmamanız gereken bir noktada bu sorgulamaların hepsi için belirli bir miktar sorgu ücreti ödeyecek olmanızdır. O nedenle 30-35 günde bir kredi notunuzu sorgulamak yerine 45 günde bir yapmanız daha doğru olacaktır. Kredi notunuzun güncel versiyonunu bu sorgu sayesinde öğrenmek hem moralinizin yükselmesine yardımcı olacaktır. Herkes günün birinde bankalara karşı hata yapabilir. Sizin de bu hatanız varsa ödemelerinizi düzenli yaparak düşen kredi notunuzu zamanla yükseltebilirsiniz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉