• PAYLAŞ

Çitlerin Yaşadıkları Finansal Sorunlar Ve Çözümleri Nelerdir?

  • 31/12/2016 - 15:48
  • 0 Yorum
  • 594 görüntüleme

Çitlerin yaşadıkları finansal sorunlar ve çözümleri nelerdir?

Çift olmak için sadece iki insanın birbirini sevmesi yetmiyor. Bir hayatı birlikte geçirmek birçok açıdan olduğu gibi finansal açıdan da uyumlu olmayı gerektiriyor. Cicim ayları olarak kabul edilen zamanda bu bir sorun olarak gözükmese de zaman ilerledikçe finansal sorunlar çiftlerin arasının açılmasına neden olabiliyor. Hatta gerekli geçim seviyesinde olmayan çitlerde bu sorunun çözümü olarak boşanma gösterilebiliyor. Bu yayında sizlere çiftlerin yaşadıkları finansal sorunları ve bu sorunların ortadan kaldırılması için kullanılması gereken çözümler hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Biriktiren eş ve Harcayan Eş sorunu

Yapılan araştırmalarda insanların bir kısmı harcama yapmaya meyilli olurken bazıları da bara biriktirme eğilimi içinde olabiliyor. Bu bireysel olarak bakıldığında bir sorun teşkil etmiyor. Sonuçta her insan kazandığı para ile istediği şekilde yaşayabilir. Ancak eşler arasında bir sorun teşkil edecektir. Bunun için oturup plan yapmanız çok önemlidir. Plan yapmak için uzun vadeli olarak düşünün. Gelecek yıl, ondan sonraki yıl yada 5-10 yıl sonrasında elde etmek istediklerini belirleyin. Çünkü harcama yapmak elinizde avucunuzda ne varsa götürecektir. Bir plan ile yaşayan insanlar ne kadar harcama yapmayı isteseler de plana sadık kalmak zorunda kalacaklardır.

Maddi Gücü Ele Geçiren Çift

Günümüzde çiftler arasında en büyük sorun maddi olarak daha çok kazanç sağlayan kişinin ekonomik kararlarda söz sahibi olmak istemesidir. Bu durum başta bir sorun olarak gözükmese de zaman ilerledikçe eşler arasında sorun teşkil edebiliyor. Bu durumda yapılması gereken bir eş çalışmasa dahi onu aile içerisinde değerli bir birey olarak kabul edilmesinden geçmektedir. Ardından aile içerisinde her bireyin kendine ait bir bütçesi olması ve bu miktarı istediği şekilde harcama şansının olması gerektiğine karar verilmelidir. Bu şekilde her birey kendi finansal kararlarını verebilir ve bu durumun bir sorun olmasından kurtarılmış olur.

Yalanın Ortaya Çıkması

Yapmış olduğunuz bir alışverişin karşı tarafın öğrenmemesini istediniz. Kredi kartınız ile yapmadığınız harcamanız için bazı faturaları ödemeye unuttunuz ve bu durumun devamında borç katlanarak büyüyerek devam etti. Bu borç içinde olan tarafından kendini utanç duygusu içinde olmasına neden olacaktır. Bu durumun yaşanmaması için yapılan harcama ne olursa olsun yalandan daha kötü olmadığının farkına varmaktan geçmektedir. Ne yaparsanız yapın bunu hayatınızı birlikte geçireceğiniz eşinizi söylemeniz çok önemlidir. İlerde bu sorunun ortaya çıkması eşler arasında güven sorunun yaşanmasına ve ilişkinin çatırdamasına neden olacaktır.

Risk Alan Eş ve Risklerden Kaçınan Eş

Yaptığınız yatırımlarda bir taraf risk almayı bir sorun olarak görmezken, bir taraf daha garanti şekilde hareket etmeyi tercih eder. Risk almanın bir sorun olmadığı düşünen taraf genelde erkeklerdir. Risk almak daha yüksek gelir elde etmek için ideal bir yöntemdir. Ancak mantıklı bir şekilde alınan risk bu durumu sağlar, mantıksız risk almak elde avuçta ne varsa elden gitmesine neden olabilir. Bu durumun eşler arasında bir sorun olmaması için en iyi yöntem finansal olarak bir yol haritasının çizilmesidir. Bu iki tarafından rahatlamasına neden olacaktır.

Ailelere ve Arkadaşlar Borç Vermek

İnsanlar ihtiyaç olması durumda aile içerisine ya da arkadaşlara borç verebilir. Bu normal bir aktivite olarak görülebilir. Ancak vereceğiniz miktar geri almakta zorluk yaşayacağınız bir seviyede bunu vermekten kaçınmalısınız. Çünkü eşlerden birisi bu duruma karşı çıkacaktır. Bu da ileri de büyük tartışmalara ve sorunlara yol açacaktır.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉