• PAYLAŞ

Kiracı olmak mı, ev sahibi olmak mı daha karlıdır?

  • 31/12/2016 - 12:54
  • 0 Yorum
  • 583 görüntüleme

Kiracı olmak mı, ev sahibi olmak mı daha karlıdır?

Günümüzde yaşanan en büyük sorunlardan birisi de insanın evinin olup olmamasıdır. Çalışma hayatı nedeniyle sürekli yer değiştirerek yaşayan insanlar için ev sahibi olmak çok uzak bir kavram olarak gözükürken. Belirli bir şehirde ailesi ve hayatı kurulu olan insanlar için ev sahibi olmak öncelikli amaçtır. Ancak hangi duruma göre ev sahibi olmak avantajlıdır hangi durumlarda bir avantajının olmadığının önemine değinmemiz gerekiyor. Her açının kendine göre eksileri ve avantajları bulunmaktadır. Bunlara değinerek ev sahibi olmak mı yoksa kiracı olmak daha karlıdır sorusuna cevap bulmaya çalışacağız. Sizde bu sorunsalın içerisinde bir hayat yaşıyorsanız sizin için yararlı bir yazı olacağını söyleyebiliriz.

Ev alma aşamasında karşılaşacak zorluklar

Her insan mutlaka evi olmasını ister. Amaç gelecekte benim diyebilecekleri ve rahatça yaşayabilecekleri bir mekanlarının olması istemelerinden kaynaklanır. Ev sahibi olmak günümüzde çok kolay gibi gözükse de yeterli düzeyde geliri olmayan insanlar için büyük bir borcun altına girmeyi gerektiriyor. Güzel, her konuma yakın ve metre kare olarak büyük evlerin fiyatları her şehirde 150 bin TL’nin üzerine çıkıyor. Büyük şehirlerde bu rakamı ikili çarpmamız doğru olacaktır. Tabi, bu söylediğimiz fiyatlar sıfır daireler için geçerlidir. Eski ve kullanılmış dairelerde bu fiyatlara ulaşmak biraz uçuk olacaktır. Ancak konumuna göre bu fiyatların çok üzerinde olan evlerde bulunmaktadır.

Günümüzde ev almak isteyen insanların yolu mutlaka bankalara uğramaktadır. Çünkü o kadar nakit parayı bir anda çıkarmak çok zordur. Ne kadar yüksek maaş alırsanız alın, geçmişten gelen yüklü bir birikiminiz yoksa ev almak için bankalardan konut kredisi çekmeniz gerekiyor. Ev sahibi olmak günümüzde zor gibi gözükse de özellikle büyük şehirlerde uygulanan kira bedellerini gördüğümüzde mantıklı bir tercih olabilir. Biraz birikiminiz varsa kira fiyatının biraz üzerinde aylık ödeme yaparak ev sahibi olabilirsiniz. Bu sayede kendi eviniz için kira ile ödeme kolaylığından yararlanabilirsiniz. Ayrıca gelecekte çocuklarınızın başlarını sokacakları bir evleri olacaktır. Ayrıca ev değeri düşmeyen bir yatırım aracı olarak kabul edilmektedir.

Ev sahibi olmak mı, yoksa kiracı olarak kalmak mı?

Konut kredilerinin günümüzde uzun vadeli olması sayesinde kira öder gibi ev sahibi olma şansınız bulunuyor gibi gözükse de aslında tam olarak öyle değildir. Çünkü ev sahibi olmak için kredinin ödeme süresi 10 yılın üzerinde olabiliyor. Ömrünüzün önemli bir bölümünü bu borcun altına  geçirmeniz gerekiyor. Eğer ekonomik olarak sıkıntı yaşarsanız bir anda yıllarca ödemesini yapmış olduğunuz evden çıkmak zorunda kalabilirsiniz. Ancak kiracı olursanız ve kiranızı ödeyemez duruma gelirseniz evinizi boşaltarak farklı bir eve geçebilirsiniz. Tek masrafınız taşınma bedeliniz olacaktır.

Ancak garanti olarak kabul edilecek sabit bir geliriniz varsa konut kredisi çekerek ev sahibi olmak sizin için büyük bir avantaj olacaktır. Tabi bu avantaj yüzünü uzun vadede gösterecektir. Maddi açıdan büyük bir külfetin altına girseniz dahi sonunda rahatça ömrünüzü geçireceğiniz bir eve sahip olmuş olursunuz. Ev sahibi olduğunuz zaman kiracı iken ödemek zorunda olmadığınız bazı bedelleri ödemek zorunda kalırsınız. Bir site içerisinde kiracı olarak oturan kişiler kiralarının yanında siteye aylık olarak aidat vermek zorundadır. Ancak ev sahibi olduklarında sadece aidatlarını vermek onlar için yeterli olacaktır. Bu da ev sahibi olan kişilerin yaşayacağı bir avantajdır. Hiç kimse gelip evimden çıkıp, çocuğum oturacak diyerek kabınızı çalmayacaktır. Bu da sizin yıllarca emek verdiğiniz evden çıkmanız gerekmediği için artı bir avantaj olacaktır.

[Toplam:1    Ortalama:1/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉