• PAYLAŞ

Kredi Kartı Puanları Nasıl Harcanır?

  • 31/12/2016 - 08:57
  • 0 Yorum
  • 899 görüntüleme

Kredi kartı puanları nasıl harcanır?

İnsanların ekonomik faaliyetlerinde günümüzde kredi kartları önemli bir yeri oluşturmaktadır. Bunun için her banka daha fazla kredi kartı müşterisi elde etmek için çok farklı yollara başvuruyor. Çünkü kredi kartları için bir bankaya ihtiyaç duyulmuyor. Ve bu da bankaların personele olan ihtiyacını azaltıyor. Kredi kartı satabilmek için insanlar bu kartlar ile yaptıkları harcamalarında puan vererek onlara ekstra bir kazanç sağlamayı amaçlıyorlar. Yani normalde yaptığınız ve hiçbir beklentiniz olmayan harcamanızdan puanlar kazanıyorsunuz. Bu puanlar belirli bir miktara ulaştığında ise ve gerekli şartları oluşturduğunuzda bankanın sunduğu imkanlardan birisi için ya da alışverişleriniz için harcama şansınız bulunuyor.

Kredi Kartı puanları nasıl birikir?

Kredi kartınızda puan biriktirebilmek için bankanızın yapmış olduğu kredi kartı kampanyalarını takip etmeniz gerekiyor. Her banka kendine ait bir alan seçerek müşterilerinin o alanda yaptığı harcamalara çeşitli oranlarda kredi kartı puanı veriyor. Her bankanın kampanya yapısı farklılık gösteriyor. Bazı bankalar petrol harcamalarınız için puan verirken, bazıları giyim, gıda alışveriş yada teknolojik alışverişler için harcadığınız kadar puan vermeyi taahhüt ediyor. Tabi bu kampanyalar belirli bir zaman dilimi içerisinde geçerli oluyor. Biriktirdiğiniz puan ne kadar çok olursa harcama yapacağınız limitte o kadar çok oluyor. Bu da istediğiniz ve para ayıramadığınız bir ürünü bu bonuslar sayesinde çok ucuza alma şansını sizlere sunuyor.

Kredi Kartı Puanlarını nereden görebilirim?

Kredi kartınızda bulunan puanları görmek çok kolaydır. Her ay gelen kredi kartı ekstrenizde detaylı bir şekilde o ay kazandığınız puanlar ve toplam puan bakiyeniz yazacaktır. Ayrıca yaptığınız harcamalarda kredi kartınızı kullandığınızda kartı kullanan kişi harcamayı puan ile yapmak istediğinizi size sorabilir. Yeterli limiti bulunduğunda harcamanızı puanınız ile rahatça yapabilirsiniz. POS cihazları bunun için ideal yerlerdir. Kimseye muhtaç olmadan kredi kartınızdaki puanı öğrenmek istiyorsanız yolunuzu ATM cihazlarına çevirmeniz gerekiyor. Kredi kartınızı cihaza takarak şifrenizi girmenizin ardından gerekli tuşlara basarak ne kadar kredi kartı puanınız olduğu ve hangi harcamanız için bu puanı kazandığınızı öğrenebilirsiniz.

Kredi kartı puan kullanımı nasıl yapılmalı?

Bu çok dikkat edilmesi gereken bir konudur. Eğer zamanında kartınızda bulunan puanı harcamazsanız bakiyeniz sıfırlanabilir. Bu durum her banka için geçerli olmasa da bazı bankalar bu yolu tercih ediyor. Yıl sonunda kullanılmayan kredi kartı puanlarını sıfırlayabiliyorlar. O nedenle bu konuda kendi bankanız ile irtibata geçerek detaylı bilgiler almanız iyi olacaktır. Aksi halde bir yıldır biriktirmiş olduğunuz tüm puanlar boşa gidecektir.

Bir yılı geride bıraktığımız bu günler hesabımızda bulunan puanlarımızı harcamak için son günler olduğu için bu işi hızlıca halletmeniz çok önemlidir. Yoksa tüm yıl boyunca kredi kartı harcamalarınız sayesinde biriktirmiş olduğunuz harcamalarınız boşa gidecektir. Bankalar bu konuda uyanık davrandıkları için dikkatli davranmak önemlidir. Kredi kartı puanlarınız ile istediğiniz harcama içerisinde ödeme gerçekleştirebilirsiniz. Pos cihazında puanınızın gözükmesi yeterli olacaktır. Dükkan sahibi size kredi kartı puanınızı bu harcamanızda kullanıp kullanmak istediğinizi soracaktır. Kabul ettiğiniz taktirde harcama gerçekleştirilecektir.

Günümüzde kredi kartı kullanımı internet kanallarında giderek artmaktadır. Bu da insanların aklına kredi kartı puanlarını internet alışverişlerinde kullanıp kullanamayacaklarını getirmektedir. Kredi kartı puanınızı internet alışverişinde kullanabilmeniz için alışveriş yaptığınız web sitesinin buna izin vermesi gerekiyor. Aksi taktirde bunu gerçekleştirme şansınız bulunmamaktadır. Eğer bu hizmet sunuluyor ilk olarak nakit kısmı ödersiniz ardından puanınız ile ödeme gerçekleştirirsiniz.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉