• PAYLAŞ

Çocukların Meyve ve Sebze Yemesi Nasıl Sağlanır ?

  • 04/08/2016 - 21:03
  • 0 Yorum
  • 789 görüntüleme

Uzmanlar yaptıkları her açıklamada, çocuklarımıza mutlaka meyve ve sebze yedirilmesi gerektiğini altını çiziyor. Özellikle çocuklarda obezite ile mücadele için çocuklarımıza bu alışkanlığı kazandırmak son derece  önemli. Maalesef ki  çocuklar sebze ve meyve tüketmek yerine zararlı atıştırmalıkları çok daha fazla seviyor ve ilgi gösteriyor. Uzmanların yaptığı öneriler arasında çocuklara meyve ve sebzeyi sevdirmek için zararlı atıştırmalıkları sevmeleri için yapılan göz alıcı reklamlar gibi anne ve babalar meyve ve sebzeyi sevdirecek etkinliklere yer vermeli.

cocuklar-meyve-sebze-yemesi-nasıl-sağlanır

Mutfağa çocuğunuzu alın

Çocuğunuzu mutlaka mutfağınıza alın, beraberce meyve ve sebzeleri yıkayın, dilimleyin, soyun ve pişirin.

Sevdiği yiyeceklere sebze ekleyin

Çocuğunuz en sevdiği yemek pizza ise, o zaman yediği pizzanın üstüne konulması gereken sebzelere birlikte karar verin. Böyle bir uygulama yaptığınızda, çocuğunuz kendi pizzasını kendisi hazırladığı için üzerine konulmuş olan sebzeleri mutlaka yiyecektir.

Sebzeleri eğlenceli hale getirin

Çocuğunuzun sebzeleri eğlenceli olarak görmesi ve sevmesi için onları keserek farklı eğlenceli şekiller verin. Örneğin, karnabaharı beyin, brokoliyi ağaç yapabilirsiniz. Bu hazırlıkları yaparken çocuğunuzla mutlaka birlikle olun. Böylece çocuğunuz için son derece eğlenceli olacaktır.

Sebze yemesi için zorlamayın

Çocuğunuza hiçbir zaman sebze yemesi için zorlama uygulamayın. Çünkü zorla yapmaya çalıştığını çocuklarda ters tepki yaratır. Zorladığınız şeyi sevmek yerine nefret edecektir.

Yeni sebzeleri tanıtın

Çocuğunuzun daha önce bilmediği bir sebzeyi yemesi üzerine baskı uygulamayın. Sadece sebzeyi denemek isteyip istemediğini sorun. Yeni sebze hakkında bilgi verin tarif edin.

Pes etmeyin

Unutmayın, çocuklar zaman içinde büyüdükçe damak zevkleri de büyük oranda değişiklik gösterecektir. Siz sebzeleri daima pişirin, bir süre sonra tadını merak ederek yemeye başlayacaktır.

Sebzeleri içecek yapın

Bazı sebzeleri ve meyveleri başka sevdiği yiyeceklerle karıştırın, bu işlemi yaparken size yardım etmesine olanak sağlayın. Örnek olarak  sade olan bir yoğurdun içine muz, çilek veya avokado ekleyebilirsiniz.

Sebzeleri kızartın

Çocukların genel olarak en sevdiği yiyeceklerin başında patates kızartması gelir. Siz de çocuklarınıza sebzeleri kızartarak, patates kızartması gibi gevrek bir hale getirin. Böylece sevdiği damak tadına çok daha uygun olacaktır.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ
ETİKETLER :


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉