• PAYLAŞ

Cüzdanınızı Kaybettiğinizde Yapmanız Gerekenler Nelerdir?

  • 09/03/2017 - 17:05
  • 0 Yorum
  • 665 görüntüleme

Cüzdanınızı Kaybettiğinizde Yapmanız Gerekenler Nelerdir?

Mutlaka bir kez cüzdanımızı kaybettiğimizi düşünmüşüz ya da gerçekte kayıp etmişsizdir. Bu durumu yaşayan birçok kişi tedirginlik yaşayarak yapması gerekenleri unutmaktadır. Öncelikle bu duruma düşen ilk insan siz değilsiniz onu kabul edelim. Ancak cüzdandaki kartlarınızı iptal ettirmeniz öncelikli göreviniz olmalıdır. Ancak belirli bir sırayı izlemeniz gerekiyor. Hızlı ve organize bir şekilde hareket etmek sizin için faydalı olacaktır. Aksi taktirde yanlış işlemler yapabilirsiniz. Şimdi sizlere cüzdanınızı kaybettiğinizde yapmanız gerekenleri detaylı bir şekilde paylaşmaya çalışacağız. Bu sayede başınıza gelebilecek bir olumsuzluğu bertaraf etmenin için yapmanız gerekenleri adım adım açıklamaya çalışacağız.

  1. 24 saat bekleyin ve cüzdanınızı bulmaya çalışın

Cüzdanını kaybeden insanların büyük bir kısmı cüzdanlarını 24 saat içinde buluyorlar. Ya gittikleri bir restoranda unutmuş oluyorlar. Elbiselerinin içinde çıkabildiği de oluyor. Ya da evin içinde ilginç bir yere düşmüş oluyor. Yani öncelikle cüzdanınızda bulunan kartınızı ve kimliğinizi yenilemeden önce mutlaka iyice aramanız gereken tüm noktalara bakmanızı tavsiye ederiz. Bulduktan sonra ise öncelikle kartın içinde eksik gedik var mı bakmanız gerekiyor. Eğer bir eksik varsa onu tespit edip aşağıda anlatacağımız işlemlere göre gerekeni yaptırmanız doğru olacaktır. Aksi bir durumda iptal işlemini gerçekleştirdikten sonra cüzdanınızı bulursanız kendinize büyük bir külfet oluşturmuş olursunuz.

Cüzdanınızı bulmak için öncelikle bir liste oluşturun. En son nerede gördüğünüzden başlayarak listeyi adım adım takip edin. Gittiğiniz tüm yerleri gerekirse kendiniz tekrar giderek kontrol edin. Eğer o noktalarda bulamıyorsanız evde unutabileceğiniz ya da düşmüş olabileceğiniz yerlere bakın. Tüm arama çalışmalarınızın ardından cüzdanınızı bulamadıysanız iptal etme işlemlerinize başlamalısınız. Birçok cüzdanın içerisinde kredi kartları, kimlik ve ehliyet bulunuyor. Hepsini sıra ile iptal ettirmelisiniz. İptal işlemi ile birlikte kimliğinizin ve kartınızdan ne zamandan beri kayıp olduğuna dair bir polis raporu oluşturmalısınız. Şimdi izleyeceğiniz adımları sizler ile paylaşmaya çalışalım.

  1. İptal Etmek Yerine Kayıp Bildirimi Yapın

Cüzdanı aramanızdan istediğiniz neticeyi alamadıktan sonra yapmanız gereken cüzdan da gerekli olan tüm kartları iptal ettirmelisiniz. Günümüzde bir kişinin 4-5 adet kredi ya da bankamatik kartı bulunuyor. Limiti en yüksek başlayarak kartlarınızı müşteri hizmetlerini arayarak iptal ettirmelisiniz. Bu konuda bankalar çok hızlı çalışıyor ve kullanıcılarının bu konuda yaşayabilecekleri sıkıntılarının önüne geçiyor. Cüzdanınız kaybolduktan sonra 24 saat içerisinde bankanızı arayıp bilgi verirseniz kartınıza sahip olan kişi harcama işlemi yapsa dahi belirli bir miktarından sorumlu olursunuz. Maksimum ise 48 saat bekledikten sonra aramayı gerçekleştirmelisiniz. Burada dikkat etmeniz gereken iptal etmek değildir. Kartınızın kaybolduğu bilgisini vermeniz olacaktır. İptal edilen kartın tekrar çıkarılması için uzun bir arayış içinde olmalısınız. Sadece kredi kartlarını değil mağazalardan verilen özel kartlar varsa onlarında kaybolduğuna dair bildirim yapmayı unutmayın.

  1. Polis raporu

Cüzdanınızda ehliyetiniz yada kimliğiniz mutlaka vardır. Polis merkezine giderek cüzdanınızı kaybettiğinizi ve içinde olanlar ile ilgili rapor hazırlamak istediğini söyleyin. Çünkü içinde ki bir çok kart veya kimlik resmi belge olarak kabul edilmektedir. İleride başınıza gelebilecek herhangi bir talihsizliğin önüne geçmek için bu uyarıyı yapmak işinizi kolaylaştıracaktır. Aynı zamanda kendinizi güvence altına almış olursunuz. Bu işlemlerin ardından cüzdanınızı baştan tekrar oluşturmanız gerekiyor. Tüm kartlarınızı yeniden çıkartmalı ve kimliğinizi nüfus müdürlüğüne giderek yeniden bastırmalısınız. Bu işlemler sizin birkaç gününüzü alacaktır. Ve ikinci kez kaybetmemek için dikkatli davranmanızı da tavsiye ederiz.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉