• PAYLAŞ

Darbe Nasıl Yapılır?

  • 18/07/2016 - 15:14
  • 0 Yorum
  • 665 görüntüleme

İnanılmaz bir hafta sonunu geride bıraktık. Cuma gecesi 22.30 sıralarında askerin boğazda bulunan köprülerin trafiğini Anadolu’dan Avrupa’ya geçiş rotasında kapatmaları ile başlayan Askeri müdahale girişimine şahit olduk. İlk anda şaşkınlıkla kimse ne yapacağını tam olarak bilemedik. Haber kanallarına bağlanan Başbakan, Cumhurbaşkanı ve diğer önemli kişilerin açıklaması ile bu işin ordunun belirli bir kısmı tarafından yapılan bir darbe kalkışması olduğunu öğrendik. Bu konuda detayları şu an bile tüm televizyon kanallarında, sosyal medya aracılığı ile ya da daha farklı bir yol izleyerek öğrenebilirsiniz. Gün ışığının ağarması ile kısmen bastırılan bu girişim sonrasında insanların ilk aklına gelen soru Darbe bu şekilde mi yapılır sorusu geldi.

darbe-nasıl-yapılır

Gerçekten Darbe Nasıl Yapılır? Bu konuda geçmişin de birçok darbe bulunan ya da girişimi bulunan bir ülkeyiz. 1960 yılından başlayarak çok sayıda darbe girişimi yapılmış bunlardan bazıları gerçekleşmiş bazıları da 15 Temmuz’da yaşadığımız gibi savuşturulmayı başarılmıştır. Bize en yakın geçmişli darbe 1980 yılında Kenan Evren tarafından yapıldığı için onunla bu karşılaştırmayı yapabiliriz. O yıllarda sağ sol çatışması nedeniyle sabahın ilk ışıklarında ordu tüm kuvvetleri ile Siyasi otoritelerin tüm bireylerine aynı anda yakalama müdahalesi yapılması ile başlanıyor. Daha sonra Kenan Evren TRT televizyonuna çıkarak bildiri açıklaması yapılıyor. Bu açıklamada ülke yönetiminin ordu tarafından ele alındığı söyleniyor.  Ülkede sokağa çıkma yasağı ilan ediliyor.

15 Temmuzda yapılan girişimin darbeden daha çok bir terör girişimi olduğu söyleniyor. Buna gerekçe gösterilmesinin nedeni ise askerlerin sivil halka ve polis teşkilatına uygulamış olduğu saldırılar ile sayısız insanın vefat etmesi sonucudur. Gerçekten askerimizin yapmış olduğu bir darbe olmadığı Genel Kurmay başkanının rehin alınması ve kaçırılarak zorla bildiri imzalatılmak istenmesi ile olayın farklı boyutu olduğuna şahit olduk. İnsanların darbe ile yüzleşmesi nedeniyle kontrolü kendileri ele almak isteyerek sokağa çıkma istemesi ile bu darbe girişimi başarısız bir şekilde sonuçlanmıştır. Başarısız olsa dahi çok sayıda masum insanın canına mal olan bir saldırı olmuştur. Aynı zamanda rütbesiz askerlerimizin de zarar görmesine neden olunmuştur

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ
ETİKETLER :


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉