• PAYLAŞ

Yaşanan Terör Olayları Bankacılık Sektörünü Nasıl Etkiliyor?

  • 18/07/2016 - 15:04
  • 0 Yorum
  • 667 görüntüleme

teror-bankacılık

Son yıllarda ülkemizi de içine alan bir terör furyası giderek artıyor. Normal yaşantımızı etkilediği gibi daha birçok alanda etki etmeye devam ediyor. Bu alanlardan birisi de bankacılık sektörü. Genel olarak doğu bölgesinde yaşanan terör olaylarının yanı sıra Batı da peş peşe patlayan bombalar ve intihar saldırıları insanların tedirgin olması için yeterli oluyor. Bu dönemde BDDK verileri baz alınarak yapılan analizlerde bankacılık sektörünün bu terör olaylarından nasıl etkilendiğini daha net bir şekilde görme şansına sahibiz. Yapılan saldırıların artması ile Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu son dönemde yaşanan terör olayları ile bankacılık sektöründe yaşanan verilerin birbirinize etkisini ortaya çıkarılması için bazı veriler yayınladı.

Daha önce de terör saldırıları yaşanmasına rağmen son dönemde terör iyice kötü yüzünü göstermeye başladı. Kritik noktalara yapılan saldırılar ve onlarca sivil kaybın yaşanması insanların daha güvenli bir şekilde hareket etmesine neden oluyor. Özellikle son dönemde kredilerde yaşanan artışlar, iflasların ertelenme istenmesi ve ödemelerde yaşanan zorluklar giderek artıyor. Özellikle kredi ödemelerinde yaşanan gecikmeler Mayıs ayı içerisinde yüzde 33 artış kaydettiği vurgusu yapılıyor. Bu veri son 5 yıl baz alındığında zirve noktasına ulaştığını gösteriyor. Bu nedenle bankalarda kredi takibine giren müşteri sayısı ikiye katladığı söyleniyor. Aynı zamanda iflas ertelemelere yapılan başvuru sayısı oranında yüzde 63 bir artış gözlenmiştir.

Terör olaylarının en çok etkilediği sektör olarak turizm ve enerji sektörü olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Özellikle yabancı ülkelerden gelen turist sayısında gözlü görülebilecek bir azalış yaşanıyor. Bu yakın çevremizde bulunan devletlerle yaşanan sürtüşme nedeniyle daha da yüksek bir boyuta ulaşıyor. İflas erteleme talebinde bulunan şirketler arasında enerji ve turizm firmaları yüzde 13’lük bir kısmı oluşturuyor. Bu konuda analistlerde bulunan ekonomi uzmanlar yakın zamanda kredi talep oranının artacağına dem vuruyor. Bunun yanı sıra insanların varlık alımlarına daha önem vereceğini söylüyorlar. Ancak genel olarak bankaların bu durum için hazırlıklı oldukları ve gelecek 4 yıl içerisinde büyümelerinin aralıksız bir şekilde devam edeceklerini öngördüklerini vurguluyorlar.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ
ETİKETLER :


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉