• PAYLAŞ

Dijital Bunama Nedir Nasıl Önlenir ?

  • 18/07/2016 - 13:57
  • 0 Yorum
  • 879 görüntüleme

dıjital-bunama

Son zamanların en çok tartışılan ve bu konuda bir çok uzmanın uyardığı teknoloji ile beraber gençlerde ve çocuklarda sıkça rastlana dijital bunama yani uzmanların aktardığı diğer bir adıyla dijital demans sıklıkla rastlanıyor ve çağımızın tehlikesi olarak gösteriliyor.

Genç neslin çağımızın en büyük olanaklarından biri olan teknolojiyle olan bağlantıları ve bu bağ yüzünden beyinlerini kullanmak yerine teknolojiyi tercih etmeleri sebebiyle dijital bunama sorunu oldukça hızlı yayılıyor.

Dijital Bunama Nedir ? Nasıl Olur?

Güney Koreli uzmanlar tarafından yapılan araştırmalarda, ergenlik döneminde olan çocukların, günümüzdeki dijital teknolojiye tamamen  bağlı duruma geldiklerini, bu nedenden dolayı da telefon numaraları gibi basit günlük hayatta karşımıza çıkan ayrıntıları hatırlamakta oldukça zorluk çektiklerini, unutkanlığın ileri derecede baş gösterdiğini açıkladılar

dıjital-bunama

Teknoloji Bağımlısı Olan Çocuklarda Dijital Bunama Tehlikesi

Teknolojiye normalden daha çok bağımlı olanların üzerinden yapılan araştırmalarda, kafa travması geçirmiş veya  psikiyatrik hastalığı bulunanlardan çok daha fazla bilişsel becerilerinde gerileme gözlemlendiğini aktaran uzmanlar, akıllı telefonlar veya oyun aletlerinin normalden aşırı kullanımının, beynin üzerinde dengeli gelişime engel olduğuna son derece dikkat çekti.

Uzmanlar tarafından yapılan araştırmaların verdiği sonuçlara göre, aşırı şekilde teknoloji kullanan bireylerin beyinlerinin sol tarafı sürekli gelişirken, sağ tarafını kesinlikle kullanılmıyor veya hiç gelişim göstermemiş olarak olduğu gibi duruyor. Beynin sağ tarafının görevleri arasında konsantrasyonu aynı zaman da dikkat ve hafıza süresini etkiliyor. Bu da hayatımızda pek çok durumda demansın % 15 erken daha erken  başlamasına neden oluyor.

Dijital bunama ile mücadele etmenin en başında teknoloji ile olan aramıza mesafe koymak birinci sırada yer alıyor bunların dışında hafızamızda tutabileceğimiz her türlü işlevi kayıt etmek yerine hatırlayarak kullanmak pratik ama etkili çözümler arasında. Dijital bunamanın başlıca nedenin teknolojiyi kullanmak değil yanlış kullanmaktan kaynaklandığını anlayarak hafızamızın da gün içerisinde aktif olarak yorulmasını sağlamalıyız.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ
ETİKETLER :


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉