• PAYLAŞ

Dijital Temizlik Nasıl Yapılır?

  • 12/08/2017 - 11:00
  • 0 Yorum
  • 504 görüntüleme

Hayatımızın büyük bölümü artık dijital yaşamın içerisinde olduğu için bu noktada güvenlik gün geçtikçe daha çok önem kazanmaktadır. Bu ortamlarda saklanan sırların korunması ve üçüncü taraflar tarafından görülmesini engellemek için birçok insan iki aşamalı şifreleme yöntemini kullanmayı tercih ediyor. Artık günlük yaşam içerisinde dolandırıcılar hem akıllı telefonlarda hem de bilgisayarlar da karşımıza çıkıyor. Bu tacizler gün geçtikçe daha çok olmaya başlıyor. Sürekli olarak yeni boşluklar deneniyor ve dijital temizliği mecbur hala getiriyor. Peki dijital temizlik nasıl olarak nedir ve nasıl yapılmalıdır. Bu temizlik unutulan çok sayıda hesabı, cihazı ve parçayı içerisine almaktadır. Eminiz bunların bir çoğunu sizlerde unutmuşsunuzdur. Şimdi sıra ile temizliklere bakalım.

Dijital Çöp Temizliği

İlk olarak temizliği fiziksel olarak kullanış olduğum aygıtlardan başlamamız doğru olacaktır. Bunlar uzun süredir bakmadığımız CD’ler, HDD bellekler ve USB belleklerdir. Bunların içerisinde ki bilgileri temizlemek ya da kullanmadıklarımızı imha etmek doğru olacaktır. Bu işlemi yapmadan önce içindeki verileri bir kez kontrol etmek doğru olacaktır. İçerisinde işinize yarayacak bilgiler mutlaka olabilir. Bunların ardından aktif olarak kullandığınız cihazlara geçebilirsiniz. Bu cihazlar içerisinde bulunan ve çok da işinize yaramayacak olan maillerinizi, kredi kartınızın ekstrelerini ve tıbbi kayıtlarınızı silmelisiniz. Tabi bunları yapmadan önce işinize yarayacağını düşündüğünüz bilgileri ise bulut dosyalama sistemlerine kayıt etmeniz doğru bir tercih olacaktır. Bu noktada unutmamanız gereken en önemli nokta kişisel bilgilerinizi içermekte olan tüm dosyalarınızı en düşük asgari seviyeye indirmek her zaman en güvenilir yol olacaktır. Hayatınızı buna göre şekillendirmeniz doğru olacaktır.

Derinlemesine Temizlik

Aşamalar ilerledikçe yapılan temizlikte daha derine inecek şekilde genişletilmelidir. Bu aşamada yapılacak temizler daha çok cihazlarınızda kullanmış uygulamalar ve internet üzerinden kullanmış olduğunuz servisler olacaktır. Uygulamalar, bulut depolama siteleri ve internet servisleri ilk bakılacak noktalardır. Bunlar göz önüne alındığında en çok dikkat edilecek nokta kişisel e-mail hesaplarınız olacaktır. Genelde hackerler için ana hedef bu hesaplar olmaktadır. Bu hesapların içerisinde mutlaka kişisel bilgilerinizin olduğu dökümler mutlaka bulunmaktadır. Buralarda sadece kendinizin değil aynı zamanda yakından tanıdığınız insanlar ile ilgili de bilgiler olabilir. Bu nedenle buradaki bilgileri temizlemelisiniz. Eğer uzun vadede ihtiyacınız olacağını düşünüyorsanız size tavsiyemiz bu bilgilerinizi bulut depolama sistemlerin de bekletmeniz olacaktır. Geride kalan ve işe yaramayan dosyaların temizlenmesi önemli bir detaydır. Dijital ortamda bulunan bilgilerin ele geçirilmesi çok kolaydır. Kendinizi bundan korunmak için bir güvenlik çemberi oluşturmanız mantıklı olacaktır. Ancak ne olursa olsun arkanızda kesinlikle önemli dokümanlar bırakmayın.

Hesaplarınızı Temizleme İşlemi

Günümüzde internet üzerinden kullanmış olduğumuz bir çok site birbirine bağlı bulunmaktadır. Tek bir hesap üzerinden tüm hesaplarınızda paylaşım yapabiliyorsunuz. Hatta yabancı programlar ile erişim izni isteyen uygulamaları en düşük seviyede kullanmak doğru bir strateji olacaktır. Özellikle facebook, twitter gibi sosyal platformlar da bu detaya mutlaka dikkat edilmelidir. Önünüze gelen her izin istediğine onay vermemelisiniz. Ayrıca uzun süredir kullanmadığınız programların onaylarını kaldırmanızda doğru bir adım olacaktır. Tabi eğer farklı ve bağımsız bir siteye üyelik açarak oraya geliyorsanız öncelikle oradaki hesabınızı silmeniz doğru olacaktır. Bu sayede o hesapla aranızda hiçbir bağlantı kalmayacaktır ve onayı iptal ettiğinizde tüm geçmiş otomatik olarak silinecektir. Dijital temizliğin detaylarınızı sizlerle paylaşmaya çalıştık. Bu noktada en büyük görev size düşüyor. Bu hayatın kolaylıklarından sağlıklı bir şekilde yararlanmak istiyorsanız unutmamanız gereken noktalardan birisi de sürekli olarak dijital temizliği yapmanız gerektiği olacaktır.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉