• PAYLAŞ

Evde Vücut Geliştirme Nasıl Yapılır?

  • 12/08/2017 - 15:00
  • 0 Yorum
  • 581 görüntüleme

Artık spor yapmak günümüzün en büyük sorunlarından birisi haline gelmiştir. Bunun nedeni birçok insanın oturarak çalışıyor olmalarından kaynaklanmaktadır. Spor yapmak hem fiziksel hem de ruhsal olarak insanların büyük ölçüde rahatlamasına neden olmaktadır. Birçok insan spor yapmak için profesyoneller tarafından destek almayı tercih etmektedir. Hatta bunun için profesyoneller eşliğinde spor salonları içerisinde çalışılması gerektiğini düşünün insan sayısı azımsanmayacak kadar çoktur. Ancak sporu sadece spor salonlarında yapmak zorunda değilsiniz. İstemeniz halinde bilinçli ve düzenli bir şekilde evde spor yapma şansınız da bulunuyor. Bunun için düzenli bir egzersiz bir programı yapmanız sizin için faydalı olacaktır. Gerçek bir spor salonunda spor yapmak kadar size faydalı bir iş yapmış olacaksınız.

Kaç Gün ve Kaç Saat Çalışmalısınız

Evde spor yaparak fit ve esnek bir vücuda sahip olma şansınız çok yüksektir. Bunun için haftanın her günü çalışmanıza da gerek yoktur. Haftada en az 3 gün spor yapmanız sizin için yeterli olacaktır. Bu günlerde de günlük yarım ile 1 saat arasında egzersiz yapmanız sizler için yeterli spor anlamına gelecektir. Bu sayede kaslarınızı güçlendirir aynı zamanda gelişmesine yardımcı olursunuz. Evde spor yapmak için bu süre yeterli olacaktır. İster sporunuzu aletli, isterseniz de aletsiz bir şekilde yapmanız sizler için yeterli olacaktır. Ancak hızlı ve dikkatsiz yapmak sizi sakatlayabilir. O nedenle dikkatli hareket etmenizi tavsiye ederiz.

Evde Nasıl Çalışılmalıdır?

Evin içerisinde spor yapmak istiyorsanız öncelikli olarak yapmanız gereken spor yapmanıza uygun bir alan bulmanız mantıklı olacaktır. Bunun için uygun bir yer ayarlamanız gerekiyor. Tercih edeceğiniz noktanın yapacağınız tüm vücut hareketlerine imkan tanıyacağı, rahatça nefes alacağınız noktalar olmasına dikkat etmelisiniz. Bu şekilde tercih edilen noktalar vücut geliştirme egzersizleri için ideal noktalar olacaktır. Evde kullanılacak spor aletleri arasında genellikle tercih edilenler dumbell setleri ve asılabilir olarak kullanılan bar aletleri olacaktır. Genelde diğer hareketlerin tamamı vücudunuzu doğru şekilde kullanılacak yapılacağı için bir salonda olan kadar spor aleti gerekli olmayacaktır.

Kullanılacak Spor Aletleri Nelerdir?

Evde tercih edeceğiniz spor aletlerinin hangileri olduğunu size söylemiştik. Bunlar dumbell seti ve bar aletleridir. Bu ikisi evde basitçe kullanabileceğiniz iki adet spor aletidir. Sadece dikkat etmeniz gereken dumbell seti seçerken ayarlanabilir olmasına mutlaka dikkat etmelisiniz. Bu setin 1 kilodan 20 kiloya kadar ayarlanabilir olması sizlere çok sayıda işlem yapma konusunda kolaylık sağlayacaktır. Çünkü spor yaparken gün içerisinde tercih edilen ağırlık miktarı gün geçtikçe artış gösterecektir. Bu set ile bacak, kol, göğüs, sırt ve boyun kaslarınızı geliştirecek hareketler yapabilirsiniz. Yapacağınız hareketlerin tamamının üç set olmasına dikkat etmelisiniz. Bu setleri yaparken ise sadece 1-2 dakikalık molalar vermeniz sizler için yeterli olacaktır.

Evde Egzersiz Yaparken Dikkat Edilecekler

Daha önce hayatlarında hiç spor yapmamış birisiyseniz ve evde ilk defa tek başınıza spor yapacaksanız dikkat etmeniz gereken noktalar bulunmaktadır. Bu noktalar sizi olası sakatlıklardan ve hasarlardan koruyacaktır. Hareketlere yavaş yavaş başlamanız doğru olacaktır. Ve kesinlikle vücudunuzu aşırı derecede zorlamadan bu hareketleri yapmanızı tavsiye ederiz. Çünkü vücudun aşırı zorlanması kasların bozulmasına neden olacaktır. Birkaç gün ara vermek kaslarınızın dinlenmesine ve daha verimli bir çalışma temposu yakalamanızı sağlayacaktır. İlk üç hafta 12 tekrar iki set şeklinde çalışabilirsiniz. Daha sonra ise 10 tekrardan oluşan üç set şeklinde çalışarak çalışmanıza devam edebilirsiniz.

 

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉