• PAYLAŞ

Kredi Kartınızı Yanlış Kullandığınızı Nasıl Anlarsınız?

  • 12/08/2017 - 19:00
  • 0 Yorum
  • 753 görüntüleme

Günümüzde birçok insanın kullandığı kredi kartları hayatımızı kolaylaştırma konusunda bize çok önemli derece de yardımcı olmaktadır. Ancak kredi kartını kullanma konusunda büyük sorunlar yaşıyoruz. Bu sorunların başında kredi kartı borcu yüzünden ekonomik olan iflas etme eşiğine gelen çok sayıda insan bulunuyor. Genelde bu sorun çok belli olsa da bir çok insan bu durumun farkına çok geç varıyor. Bu yazımızda sizlere kredi kartı yanlış kullanımının farkına nasıl varacağınızı anlamanıza yardımcı olacak detayları maddeler halinde sizler ile paylaşmaya çalışacağız. Bu maddelerden en az 2 tanesinin olduğunu düşünüyorsanız sizde kredi kartınızı büyük ölçüde yanlış kullanıyorsunuz demektir. O nedenle dikkatli olmanızı tavsiye ederiz.

Sürekli Asgari Tutar Ödüyorsanız

Düzenli ödemelerinizi yaparken birçok kez sadece asgari tutarı ödemek sizin için yeterli oluyorsa büyük ölçüde çok kötü bir yolda gidiyorsunuz demektir. Bu sizin kredi kartı limitinizin çok fazla olduğunu gösteriyor demektir. Asgarisini ödemek borcun tamamını kapatmak anlamına gelmediği için faiz ödemenize neden olmaktadır. Eğer bu durum süreklilik kazanırsa size tavsiyemiz bankanız ile görüşerek borcunuzu taksitlendirip kartınızı tamamen kapattırmalısınız. Çünkü bu süre ne kadar uzun olursa sizin durumunuz o kadar kötü bir noktaya gelecek demektir.

Geç Yatırmak ya da Eksik Yatırmak

Kredi kartı borç ödeme gününüz geldiğinde genelde ekonomik durumunuz nedeniyle bu borcunuzu gecikmeli yapıyorsanız ya da bu süreyi uzatıyorsanız büyük bir sorununuz var demektir. Ya da genelde eksik bir şekilde yatırıyorsanız kredi kartınızı yanlış kullanıyorsunuz demektir. Bu iki durum için de banka sizden faiz alacaktır. Bu da gereksiz bir şekilde ödeme yapacaksınız anlamına gelmektedir. Bunu düzeltmek için kredi kartı limitinizi düşürebilirsiniz ya da tamamen kredi kartınızı kapatarak yeni bir kredi kartı alabilirsiniz.

Kredi Kartı Borcunu Yenisiyle Yapıyorsunuz

Kredi kartı borcunuzu ödemek için etrafınızda ki her insandan borç aldınız bu bile yeterli olmadı. Bunun için bir kredi kartı daha alarak borcunuzu bu kredi kartınızdan nakit çekerek yapıyorsanız gerçekten çok kötü bir ekonomik bunalım içerisine girmişsinizdir. Bu durumdan kurtulacağınızı planlıyorsanız da büyük bir yanılgı içerisin de oluyorsunuz demektir. Kesinlikle bu durumdan kurtulmak için kredi kartlarınızın tamamını kapatmanız gerekiyor. Bankanız ile anlaşarak bunları taksitler halinde kapatma yolunu tercih etmeniz sizin için en sağlıklı tercih olacaktır.

Borcunuz Gün Geçtikçe Artıyorsa

Kredi kartı hayatınızı kolaylaştıracaktır. Ancak bunu doğru kullandığınız taktirde bunu size sağlayacaktır. Eğer doğru kullanmazsanız kredi kartı borcunuz gün geçtikçe artacaktır. Her ay sonunda kredi kartınızın ekstresi ile karşılaştığınızda size büyük bir sorun çıkaracak demektir. Bu durumdan kurtulmak için kredi kartı harcamalarınıza sınır getirebilirsiniz. Limitiniz 5 bin TL ise bunun sadece 2 bin TL’lik kısmını harcama konusunda sınır getirebilirsiniz. Eğer bunu başaramıyorsanız size tavsiyemiz bankanız ile konuşarak kart limitinizin düşürülmesini istemeniz olacaktır.

Borcunuzu Saklıyorsanız

Kredi kartı yüzünden günümüzde birçok insan büyük borçlar içerisinde bulunuyor. Bazı insanlar bu durumu o kadar dikkatli bir şekilde saklıyorlar ki kendilerince çok iyi bir iş yapıyorlar demektir. Aslında çok büyük bir hata içerisinde olduklarının farkında olmuyorlar. Aileniz tarafından bu konuda gelen sorulara net ve doğru cevaplar vermiyorsanız kredi kartınızı çok yanlış bir şekilde kullanıyorsunuz demektir. Size tavsiyemiz en kısa sürede kredi kartı borcunuz konusunda aileniz ile en doğru şekilde konuşmanız olacaktır. Çünkü bu dünyada size yardım edecek ve karşılık beklemeden bunu yapacak tek insanlar onlardır.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉