• PAYLAŞ

Dikkat Dağınıklığı Nasıl Yenilir?

  • 24/02/2017 - 11:49
  • 0 Yorum
  • 714 görüntüleme

Dikkat Dağınıklığı Nasıl Yenilir?

Dikkatin dağılması için son yıllarda çok sayıda neden vardır. Akıllı telefonlardan gelen sürekli uyarılar. Bilgisayarda girilebilecek çok sayıda içerik sitesi bunlardan sadece birkaç tanesidir. Yani içinizde ufak da olsa bir dikkat dağınıklığı için kırıntı varsa bunu gerçekleştirmek çok kolaydır. Tabi bu basit gibi konuştuğumuz olayın gerçekleşmesi birçok işin aksamasına neden olur. Çok önemli bir iş için rapor hazırlarken dikkatinizin dağılması tüm işin bozulmasına neden olabilir. Peki, dikkat dağınıklığınızdan nasıl kurtulabilirsiniz. Bunun için neler yapmalısınız. Şimdi bunlar için yapabileceğiniz bazı detayları ve içerikleri sizlere aktarmaya çalışacağız. Amacımız hastalık olarak görebileceğimiz dikkat dağınıklığından kurtulmanızı sağlamak olacaktır.

 

Harekete Geçin

Dikkat dağınıklığı sorunu yaşayan insanların sorunları genelde ortaktır. Bir iş tam başlayacakken onu erteleme istediği gelir ya da o işi yapmaktan vazgeçme isteği ile karşılaştıklarından şikayetçi oluyorlar. Bu da işin geç kalmasına ve uzun bir müddet boyunca yapılmamasına neden oluyor. Bunların hepsi dikkat dağınıklığının sonucu elimize geçen şeylerden bazılarıdır. Bundan kurtulmak için yapabileceğiniz tek şey harekete geçmektir. Bir yerinden mutlaka o işe başlamalısınız. Emin olan iş kendiliğinden ilerleyecektir. İkinci gün büyük ihtimal ile aynı sorunla karşılaşacaksınız ve gene aynı düşünce ile işe başlamanız gerekecektir. Kendiniz de bu inancı bulamazsanız merak etmeyin ve bir tık ile o iş başladığınızda işi bitireceğinizin farkına varın.

Acele hareket etmeyin

Dikkat dağınıklığı nedeni ile zaman kaybı yaşayan kişilerin ilk yaptıkları acele davranarak o işi kısa sürede hazırlamak ve teslim etmek oluyor. İşte bu nokta da işler ilgili birçok hata yapmış olunuyor. İş teslim sayesinde yakalanan iç huzur bir anda yerine endişeye ve moral bozukluğuna bırakıyor. O nedenle dikkat dağınıklığı yaşadığınız da başınıza neler geleceğinin farkına varmalısınız. Eğer gene de buna yakalanırsanız yapacağınız işte dikkatinizi 2 katına ve gerektiği şekilde yapmaya odaklanın.

Net Hedefler Belirleyin

Dikkat dağınıklığından kurtulmak istiyorsanız yapmanız gerekenlerden bir tanesi de kendinize hedef belirlemektir. O gün için bir hedef belirleyebileceğiniz gibi, saatlik, aylık, haftalık ya da yıllık hedeflerde işinize yarayacaktır. Ve mutlaka hedefleriniz net olmalıdır. Yıl sonunda mutlaka bir araba alacağımız genel bir hedeftir. Ancak yıl sonunda mutlaka X marka arabanın şu modelini alacağım nokta bir hedeftir. Bu dikkat dağınıklığınızın önüne geçmede size yardımcı olacaktır. Hedef ne kadar küçük ve net olursa sizi çalışma azminiz daha çok artacağı için işinize daha kolay odaklanırsınız.

Çalışma Ortamınızı Elden Geçirin

Yaşanan dikkat dağınıklığının nedenlerinden birisi de çalışma ortamlarıdır. Sizin dikkatinizin dağılmasına ve bir anda ona yönelmenize neden olacak birçok şey çalışma ortamınızda bulunabilir. Öncelikle bunları belirlemelisiniz. Ve ardından onları masanızın etrafından uzaklaştırmalısınız. Renkli kalem kutusu, duvarda asılı bir poster gibi çok farklı şeyleri sebep gösterebiliriz. Bunları çalışma ortamınızdan uzaklaştırdığınız andan itibaren verimliliğinizin nasıl artacağına sizlerde şaşıracaksınız.

Dikkat Dağıtıcılar için ayrı zaman yaratın

Telefonda sürekli olarak oynamayı sevdiğiniz bir oyun var diyelim. O da bir dikkat dağıtıcıdır. Ancak işinizi yapmanıza engel olmamalıdır. Bunun için ona zaman yaratmalısınız. Yani diyelim ki 1 saat net bir şekilde çalışmamı yürüteceğim ardından ise ona 10 dakika zaman ayıracağım. Bu size işinizi daha net bir şekilde yapma konusunda yardımcı olacaktır. Çok hızlı ve aktif bir şekilde iş yapmak ve dikkat dağılmasından kurtulmak istiyorsanız dikkat dağıtıcıları tamamen yok saymayın onlara zaman oluşturmaya çalışmanız daha doğru olacaktır.

 

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉