• PAYLAŞ

İş Hayatında Arkadaşlık İlişkileri Nasıl Olmalı?

  • 24/02/2017 - 10:51
  • 0 Yorum
  • 755 görüntüleme

İş Hayatında Arkadaşlık İlişkileri Nasıl Olmalı?

Ömrümüzün büyük bir bölümünü iş yerinden edindiğimiz arkadaşlar ile geçiririz. Çocukluk yılları, lise ve üniversite yıllarında ki arkadaşlarımız ile arada bir görüşürüz. Önemli olan hayatımızın geri kalanında bizimle birlikte çalışan arkadaşlarımızdır. Bunlar genelde iş yerinde bir kader ile tanışılan kişilerden olur. Ancak iş yerinde ki her insan ile ömürlük arkadaş olamayız. Günlük hayatta sevmeyeceğimiz hatta bir daha görmek istemeyeceğimiz birçok kişi ile iş nedeniyle arkadaşlık yapmak zorunda kalırız. Sürekli kavga etmek bu sorunu çözmekten daha çok kötü bir duruma sokacaktır. O nedenle iş hayatımızda arkadaşlık ilişkilerimize dikkat etmelisiniz. Peki, iş hayatında arkadaşlık ilişkileri nasıl olmalıdır.

Onu iyice tanıdığınız emin olun

İş hayatınızda ki arkadaşlarımızda en önemli nokta onu gerçekten tanıyıp tanımadığımızdır. İyice tanımadığımız birisine güvenerek ona kimsenin bilmemesi gereken bir sırrımızı paylaşırsak başımızın ağrıması kaçınılmazdır. O nedenle karşınızda ki insanı iyice tanımadan ona kesinlikle güvenmemelisiniz. O farkına varmadan onu basit testlere tabi tutabilirsiniz. Sözünü ne kadar tutuyor, yalan konuşup konuşmuyor mu gibi şekilde testler yapabilirsiniz. Bu karşınızda ki insanı daha iyi ve yakından tanımanıza yardımcı olur. Unutmayın her insan sizin kadar iyi bir niyete sahip olmayabilir. Ve sizden edindiği basit bilgileri size zarar verecek şekilde kullanabilir.

Hırslı ve Bencil Kişilikleri İle Dikkat Çekenlerden Uzak Durun

İş yaşamınızda ki bazı karakterlere özellikle dikkat etmelisiniz. Bunlar arasında ilk iki sırada hırslı ve bencil kişilikler gelmelidir. Çünkü bu karaktere sahip olan kişilere etraflarında ki insanları rahatlıkla kırma ve onlara zarar verme eğilime sahip olurlar. O nedenle de bunlardan uzak durmanız daha doğru olacaktır. İş hayatında bu tipe sahip insanlar çok hızlı yükselmek isteyecekleri için sizin ayağınızı kaydırmak isteyeceklerdir. Sürekli olarak sizin kuyunuzu kazmaya çalışırlar. Sosyal medya da bile hiçbir kötülük görmeden paylaşmış olduğunuz bir şey yüzünden sizi üstünüze şikayet edebilirler. Bu sayede sizin sıkıntı içine girmenizi ve üstün gözünüzden düşerek kendisini yukarı çıkarmayı sağlarlar. Amaçları her zaman etrafında ki insanların yaptıkları hatalardan yararlanmaktır.

Alt-üst ilişki ve arkadaşlıklar

Mutlaka hem altınızda hem de üstünüz de çalışan insanlar ile günlük yaşamda arkadaşlık kurabilirsiniz. Hem de çok iyi anlaşan iki arkadaş olabilirsiniz. Ancak bu arkadaşlığınızı çalışma hayatınızda sakın karıştırmayın. Çok iyi bir arkadaşınız ancak altınızda çalışıyor ve affedilmesi güç bir hata yaptığında onu sakın diğerlerinin alacağı cezadan mahrum bırakmayın. Bu ona sizi sömürme fırsatı verecektir. Aynı zamanda diğer çalışma arkadaşlarınızın gözünde değerinizin düşmesine neden olacaktır. Amacınız dengeyi kurmak ve herkes ile eşit bir şekilde iş arkadaşlığınızı sürdürmek olmalıdır. Bu size bazı avantajlar sağlayacaktır.

Özel Hayat ve İş Hayatınızı Birbirinizden Ayırın

İş arkadaşlarınız ile ne kadar samimi olursanız olan özel hayatınızla ilgili detaylar anlatmaktan sakınmalısınız. Başlangıçta sizin dertlerinize ortak biri gibi gözükseler de ileri de başınızı ağrıtacak sorunlar açılmasına neden olabilirler. Sizi etrafta ki diğer arkadaşlarınıza kötü bir şekilde anlatabilirler. Ve bir anda ofiste istenmeyen insan olabilirsiniz. O nedenle işe adım attığınız anda özel hayatınızı dışarıda bırakmaya çalışın. Ayrıca karşınızda ki insanın gerçekten güvenilir olup olmadığını bilemeyeceğiniz için sizin için çok değerli olan şeyleri ona anlatmaktan imtina ile kaçının. İş ile yaşam arasında ki dengeyi sağlamakta arkadaşlıklar çok önemli bir yeri işgal edecektir. Dikkatli olun ve ikisi arasında ki sınırı mutlaka oluşturun.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉