• PAYLAŞ

İş Yerinde İletişim Nasıl Olmalıdır?

  • 23/02/2017 - 21:11
  • 0 Yorum
  • 1324 görüntüleme

İş Yerinde İletişim Nasıl Olmalıdır?

İş hayatına girdiğimiz anda çok sayıda mücadeleyi de kaşımıza almışız demektir. Sadece rakiplerimiz ile değil aynı iş yerinde çalıştığımız ve alt- üst ilişkisi yaşadığımız tüm iş arkadaşlarımızla da mücadele etmemiz gerekiyor. Başlangıçta bunu kabullenmek çok zor gelecektir. Bu süreci atlatabilen kişiler işlerinde ilerlemeyi başarırlar ancak başarısızlar sonuçta işlerinden vazgeçmek zorunda kalacaklardır. Peki, hayatımızın büyük bir zamanını geçirmiş olduğumuz iş yerlerinde iletişimler tam olarak nasıl olmalıdır. Bunun için nelere dikkat edilmeli, nelerden uzak durulmalıdır.

Alt – Üst İlişkisine Dikkat Edilmeli

Yapılacak ilk şey altınız da çalışacak insanlarla ve sizin rapor vermek zorunda olduğunuz kişilerle ilişkinizi belirlemelisiniz. Bu başlangıçta zor gelecektir. Ancak normal bir iş hayatı için bu gereklidir. Altınızda ki insanı ezip üstünüzde ki insana ölesiye saygı göstermek doğru bir davranış değildir. Hatta yapan kişinin karakterinde şüphe edebilirsiniz. Yapmanız gereken ast ya da üst fark etmeden herkesin insan olduğunu bilerek saygılı bir şekilde davranmak olmalıdır. Sizden emir almak zorunda olsa da o kişi bir insan ve evine ekmek götürmekten başka bir amacı yoktur. O nedenle tüm iş hayatınızda ilişkilerinizi saygı çerçevesinde şekillendirmeniz en doğru kararınız olacaktır.

Güler Yüz ve Tatlı Dilin Her Zaman Kullanın

İnsanların birçoğu sert mizaçlı olmanın karşılarında ki insanlara istediklerini yaptırmada doğru davranış şekli olduğunu düşünürler. Ancak aslında durum tamamen yanlıştır. İş yerinde güler yüzlü ve konuşmasında sürekli tatlı dili tercih eden insanlar iş arkadaşları tarafından daha çok sevilirler. Bu sayede hem onlardan bir şey istediklerinde rahatça yaptırırlar hem de iş ilişkilerini düzenli bir şekilde yönetmeyi başarmış olurlar. İşe ilk geldiğinizde kullanacağınız güzel yüzle söyleyeceğiniz günaydın kelimesi bile bunlardan birisidir. Olumsuzluk nasıl bir hastalıksa olumlu olmakta bir hastalıktır ve aynı hızla yayılmayı başarır.

Yersiz Şakalardan Uzun Durun

İş yerinde çok çeşitli insanlar olacaktır. Bunlar arasında özellikle şaka yapmayı seven ve insanları küçük düşürmeye bayılan tiplerin sayısı az olsa da bunlardan olmamaya dikkat etmemelisiniz. Amacınız basit bir şaka yaparak ortamın bir yumuşamasını ve eğlenmeyi amaç edinmiş olabilirsiniz. Ancak karşınızda ki insan hiç beklemediğiniz şekilde ağır bir tepki verebilir. Şaka yapacağınız kişi ne kadar size çok yakın olsa da herkesin ve her şeyin bir sınır olduğunu unutmayın. Özellikle düzenli ilişkinin önemli olduğu iş yerlerinde bu tip şakaların hiç de uygun olmayacağını anlamalısınız. O neden ile tüm davranışlarınızın temelinde makul bir davranış sergilemenin doğru olacağını kabul etmelisiniz.
İletişim Sorunları Yaşamamak için Saygılı Olun

Saygı sadece iş yerinde değil tüm hayatımızda bize yardımcı olacak doğru iletişim kurabilmemiz için gerekli bir davranıştır. Özellikle de iş yerinde iletişimi koparmak istemiyorsanız saygılı davranmayı elden bırakmamalısınız. Bu saygıyı gerçekleştirirken karşınızda bulunan insanın mevkisinin ne olduğuna bakmadan hareket etmelisiniz. Üstünüzde bulunan insanlara gerekli saygıyı gösterip altınızda bulunan insanlara sanki orada yoklarmış gibi davranmak size kazançtan çok kayıp yaşatacaktır. Çünkü saygısızlık yapan kişi karşısındakinden daha çok kendisine zarar vermiş olacaktır. Bu kuralı sürekli aklınızda tutun çünkü iş yerinde ihtiyacını olan doğru iletişimi bu sayede kurmuş olursunuz.

Zorlu Tipler İle Nasıl Başa Çıkacağınızı Bilin

İş yerinizde ilişki kurmak zorunda kaldığınız çok sayıda farklı kişiliğe sahip insan olacaktır. Ve bunların her biri ile ilişki kurmak zorundasınız. Sürekli mutsuz olanlar, dedikodu  yapmayı sevenler, sürekli şikayet edenler, her şeyi bilenler, doğruluk abideleri gibi çok farklı karakterlere sahip insanlar mutlaka olacaktır. Sürekli çok bilmiş olarak ortalıkta gezen insanlara nasıl davranmamız gerektiğini bir türlü bilemiyoruz. Git başımdan mı demeliyiz yoksa he he diyerek geçiştirmeli miyiz karar veremiyoruz. Bu sadece sizin yaşamış olduğunuz bir problem değil. Her türlü karakter ile iş yerinizde nasıl başa çıkacağınızı öğrenmelisiniz. Karakter ne kadar zorlu olursa olsun onunla aranızda gerçekleşecek iş ilişkisini en basit şekilde nasıl yapabileceğinizi mutlaka öğrenmelisiniz.

 

Öfke Kontrolünü Öğrenin

İş yerleri sinirlenmek için birçok bahanenin bulanabildiği nadir yerlerden birisidir. Öfkeli olmak kimi zaman iyi olsa da çoğu zaman insanların başının belaya girmesine neden olur. O nedenle iş yerinizde öfke kontrolünü nasıl yapacağını bilmeli ve bunu mutlaka sağlamalısınız. Örneğin etrafınızda sürekli hata yapan bir çalışanınıza farkında olmadan ya da olarak bağırıp çağırabilirsiniz. Bu davranış ile hem kendinizi hem de etrafınızda ki insanları üzmüş olursunuz. Özellikle yöneticilik yapıyorsanız öfkenizi kontrol etmeniz daha önemli bir hale gelecektir. Ya da üstünüzün karşısına çıkarak ona aklınıza gelecek her şeyi söyleyip ardından istifa dilekçenizi yazmaya gidebilirsiniz. Tabi öfkenizi kontrol etmezseniz büyük ihtimal ile müşteriler ile olan ikili ilişkilerinize de bunu yansıtırsınız.

İyi Bir Dinleyici Olmak Doğru İletişim İçin Gereklidir

İletişim yeteneğinin gelişmesinde dinleme çok önemli bir noktaya sahiptir. Eğer karşınızda ki insanlar ile gerçekten doğru iletişimi kurmak istiyorsanız öncelikle onu canı gönülden dinlemelisiniz. Bu şekilde onun size ne anlatmak istediğiniz daha rahat bir şekilde anlarsınız. Birçok iş yerinde yaşanan sorunların temelinde insanların nasıl dinleme yapacaklarını bilmemelerinden kaynaklanıyor. Genelde bu durum iletişim yeteneğinin zayıf olduğu görülen insanlarda yaşanan bir durumdur. Birçok kişinin amacı karşısındaki insanın düşüncelerini öğrenmeden önce kendi düşüncelerini ona kabul ettirmek istemedir. Bu durumda ileri de daha büyük sorunlar yaşanmasına neden olur. Yapmanız gereken iyi bir dinleyici olmaktır.

Samimiyetin Seviyesini Doğru Belirleyin

Samimi olmak insana birçok avantaj kazandırır. Ancak bunun seviyesini doğru şekilde belirleyemezseniz başınıza bazı sorunlar gelecektir. Abi, abla, kanka, dayı, hacı, tatlış gibi sıfatlar kullanarak etraflarında ki insanlar ile iletişim kuran tiplerden olmamaya çalışmalısınız. İster aynı seviyede çalıştığınız kişiler olsun, ister astınız, isterseniz de üstünüz olsun mutlaka arasında ki iş ilişkisinde bir mesafe olmasını sağlayın. Çünkü profesyonel iş hayatında ölçülü ilişkiler geliştirmek hem size hem de karşınızda ki insana faydalı olacaktır.

Yanlış Anlaşılmaların Önüne Geçin: Net Sorular Sorun

İş yerlerinde bazen büyük kaoslar yaşanır. Bunu nedenleri arasında net olmayan soruların olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Bir yanlış anlaşılmaya neden olmak istemiyorsanız karşınızda ki insana net sorular sorun ve cevabını netleştirmek için bunu açarak tekrar sorarak devam edin. Yanlış anlaşılmayı ortadan kaldırmak için tekrar soruyorum yada söylediğinizi tekrarlamakta ki amacım yanlış anlaşılma olmasını istememekten kaynaklanıyor diyebilirsiniz. Bu durum işin netleşmesini ve sağlıklı bir ilişkinin kurulması için gereklidir.

Vücut Dilinizi Doğru Kullanın

Birçok kişinin ağzından çıkan söz ile sergilediği davranış arasında dengesizlik vardır. Bunu bazıları çok profesyonel bir şekilde yaparken bazı insanlar karşısında ki insana fark ettirecek kadar amatörce yapan. İş yerlerinde vücut dili çok önemlidir. Mimiklerinizden, vücut hareketlerinize, yürüyüşünüzden duruşunuza kadar tüm davranışlarınızın bir amacı olmalıdır. Çünkü insan farkında olmasa dahi beden dili her şeyi açık bir şekilde ortaya koymaktadır. İş yerinde iyi bir iletişim için saydıklarımıza dikkat etmeniz faydalı olacaktır.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉