• PAYLAŞ

Doğru Alan Adı Nasıl Alınır?

  • 03/07/2017 - 17:32
  • 0 Yorum
  • 573 görüntüleme

Web sitesi açmak ve içerik ekleyerek bilgilerinizi başkaları ile paylaşmak günümüzde çok kolay bir hale geldi. Ancak bunu açarken ilk adım olarak bir alan adı almanız gerekiyor. Doğru alan adı alabilmek için öncelikle sitenizin içeriğinizin ne olacağını belirlemeniz gerekiyor. İçeriğinde arabalardan bahsedeceğiniz bir site için el işine uygun bir web site adı almak saçma olacaktır. Bu yazımızda webmasterlar tarafından dikkat edilen ve en doğru alan adının alınmasına yardımcı olan bilgileri sizler ile paylaşmaya çalışacağız. Bu anlamda dikkat etmeniz gereken önemli bilgileri sizlerle paylaşacağız. Doğru alan adını almakla birlikte doğru yerden de almak çok önemlidir.

Alan Adı ve Site İçeriği

Alacağınız alan adında en önemli nokta sitenin içeriği ile uygun olmasıdır. Şu an bu yazıyı okuduğunuz sitemiz bu konuda çok iyi bir örnektir. Nasıl yapılır alan adının içeriğine göre çok doğru bir tercih olduğunu çok rahat bir şekilde anlamış oluyorsunuz. Eğer sitenin adı nasıl içilir olsaydı şu an bu yazının saçma olduğunu hepimiz çok rahat bir şekilde anlayacaktık. O nedenle acele etmeden kendi siteniz için oluşturacağınız bir alan adı belirlemeye çalışın. Belirlediğiniz alan adları arasında en doğru alanı almak için acele etmeyin. İyice düşünen ve ona göre karar verin. Çünkü bu alan adı uzun süre size eşlik edecektir.

Alan Adını Alacağınız Site

Alan adı alırken istediğinizi belirledikten sonra ilk yapmanız gereken domain satan bir şirket bularak bunun boş olup olmadığını araştırmanız gerekiyor. Emin olun bunu almamışlar dediğiniz bir çok site ismi çoktan alınmış ve faaliyet halinde olabilir. Umutsuzluğa kapılmadan hareket etmelisiniz. En doğru site ismini alabileceğiniz araştırmaları göreceksiniz. Tabi doğru site ismini doğru siteden almakta önemlidir. Bunun için piyasada ki en iyi alan adı sitelerini araştırmanız fayda var. Hiç beklemediğiniz anda size hizmet veremeyen bir siteden alan adı almak hayallerinizin bozulmasına neden olabilir. Bu konuda çok fazla seçenek olduğunu ister ulusal isterseniz de uluslararası firmalar ile anlaşabileceğinizi göreceksiniz.

Kısa ve Net Alan İsimler

Alacağınız alan adının kullanıcıların aklında kalması çok önemlidir. Bu konuda tercihlerinizi her zaman kısa ve net olan alan isimlerinden yana kullanmanız sizin faydanıza olacaktır. Uzun alan isimlerini hatırlamak zor olduğu için sitenizi daha az insan tarafından bilinirliği artacaktır. İnternetin en ünlü web siteleri her zaman alan anlarına 10 harf civarında tuttuklarını göreceksiniz. Google, Facebook, Twitter gibi siteleri kendinize örnek almanızda fayda var. Ne çok kısa ne de çok uzun alan adlarını tercih etmelisiniz. Akılda kalıcı ve insanlara istediklerini sunacaklarından emin olmalarına yardımcı olan alan adlarını tercih etmeniz size kalıcı ve uzun ömürlü bir web sitesi sahibi olmanızda faydalı olacaktır.

Seo ve Aram Motorları

Alan adınızı alırken dikkat etmeniz gereken detaylardan birisi de SEO konusudur. Seo’nun ne olduğunu bilmeyenler için arama motorları için site optimizasyonu olduğunu söyleyebiliriz. Bunun alan adı ile ilgili sitenin içeriğine uygun düzenlemeleri yaparken alan adının çok önemli bir nokta olacağıdır. O nedenle alacağınız alan adının bu konularda da yeterli olması gerektiğini unutmayın. Ekonomi alanında bir web sitesi açacaksanız ekonominin içinde kullanılan temel kelimeleri kullanabilirsiniz. Artıhesap, eskiislemler gibi farklı isimleri tercih edebilirsiniz. Bunlardan birisini tercih ederken dikkatli olmanız sizler için faydalı olacaktır. Aynı zamanda bir domain alırken süresinin uzun olması da güvenirlik açısından önemlidir.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉