• PAYLAŞ

Çocukları Güneşten Korumanın Püf Noktaları Nelerdir?

  • 03/07/2017 - 17:30
  • 0 Yorum
  • 830 görüntüleme

Yaz ayları ile birlikte güneş ışınları ülkemiz topraklarının her noktasına daha dik bir şekilde geliyor. Sadece çocuklar için değil aynı zaman tüm insanlar için bu güneş ışınlarına uzun süre maruz kalmak ciddi sorunların yaşanmasına neden oluyor. Özellikle de daha gelişim sürecinde olan çocuklarımızın etkilemeleri daha fazla oluyor. Özellikle de 11 ile 15 saatleri arasında dışarıda bulunmak çok riskli olacaktır. Zararlı olabilen UV ışınları bu saatlerde daha fazla hissedildiği için insanlarda cilt hasarına neden olabiliyor. Bu ışınlardan çocuklarınızı korumak için yapmanız gereken bazı önemli detaylar bulunuyor. Şimdi bunlar hakkında sizlere maddeler halinde çocuklarımızı güneşten korumanın yöntemlerinden bahsedeceğiz.

Doğru Saatlerde Dışarı Çıkın

En önemli tavsiyemiz öğle saatleri olarak bilinen saat 11 ile 16 saatleri arasında kesinlikle çocuğunuzu dışarı çıkarmamak olacaktır. Bu saatlerde görünmez güneş ışınları insanları daha fazla etkilemektedir. Bunlardan kurtulmak için ve etkilenmemek için kapalı bir alanda vakit geçireceği aktivitelere onları yönlendirmek daha doğru olacaktır. Eğer dışarı çıkmak zorunda kalırsanız bu saatleri plajda iseniz şemsiyenin altında farklı bir mekanda iseniz kapalı bir yerin altında geçirmeniz doğru olacaktır. Bir ağacın altında bile bulunmak çocuğunuzu bu zararlı güneş ışınlarından korumak adına önemlidir. Amacınız çocuğunuzda yüksek sıcaklık nedeniyle oluşabilecek sağlık sorunlarından koruyarak yaz aylarını rahat bir şekilde geçirmesini sağlamak olacaktır.

Giysilerine Dikkat Edin

Yaz ayları giyim konusunda biraz rahat olsa da gene de giyilen kıyafetlere dikkat edilmelidir. Çocuğunuza giydireceğiniz kıyafetlerin genellikle pamuktan yapılmış giysiler olmasına dikkat edin. Yaz mevsimine uygun, sıkı bir şekilde dokunmuş giysiler güneş ışınları acından daha fazla yardımcı olacaktır. Sentetik olan ve teri içerisinde hapis eden naylon kıyafetler nedeniyle vücudunuzda pişik gibi cilt sorunları sıklıkla görülebilir. Bu tarz kıyafetler aynı zamanda aşırı terlemeye de neden olabilir. Islak giysiler ve açık renkli kıyafetlerde sizi güneşten koruma konusunda yardımcı olacaktır. Kuru kıyafetler ve koyu renk olan elbiseler güneşi çekme konusunda çok etkili olmaktadır. O nedenle yaz aylarında bunlardan uzak durmaya odaklanmalısınız.

Gözlük ve Şapka

Güneş en çok kafamızın olduğu bölgeyi etkilemektedir. Bu bölgeleri korumanın çeşitli yolları bulunmaktadır. Kış aylarında bizi soğuktan koruyan bereler yaz aylarında yerini şapkalara bırakmaktadır. Özellikle fötr ve beysbol şapkaları bu konuda tercih edilebilir. Beysbol şapkaları sadece yüz bölgemizi ve kafamızın üzerini rahatlatsa da boynumuzu ve kulak kısımlarımızı güneşten korumaz. O nedenle size tavsiyemiz fötr şapkaları tercih etmeniz olacaktır. Güneşin etkili ışınları arasında bulunan UVA ve UVB ışınlarından gözlerini korumak içinse güneş gözlüğü takmanızı tavsiye ederiz. Bu kullanım sayesinde UV ışınları nedeniyle gözlerde oluşabilen kataraktları koruma konusunda size yardımcı olmaktadır. Bu ikisi olmadan öğle saatlerinde dışarı çıkmamanızı tavsiye ederiz.

Güneş Kremleri

Güneşten korumak için altın anahtarlardan birisi güneşten koruyan kremlerdir. Tabi bunun kullanımı bu konuda en önemli detaylardan birisidir. Sizi güneşin zararlı ışınlarından koruma konusunda yardımcı olacak bu kremleri dışarı çıkmadan en az yarım saat önce sürmeniz gerekiyor. Bu kremlerin tüm gün sizleri koruyacağınızı düşünüyorsanız yanılıyorsunuz.  O nedenle dışarıda olduğunuz sürede 2 saatte bir tekrarlamanız faydalı olacaktır. Özellikle de yüzme ve terleme durumlarından sonra bunu tekrarlamanız faydalı olacaktır. Ya da bunları sürekli kullanmamak için suya, tere ve deniz kumlarına etkili olan kremleri tercih etmeniz faydalı olacaktır. Tabi bu tercihi yaparken çocuğunuzun cildine uygun olan kremi tercih etmeyi unutmayın.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉