• PAYLAŞ

Doğum Borçlanması ile Erken Emekli Nasıl Olunur ?

  • 12/10/2016 - 17:42
  • 0 Yorum
  • 944 görüntüleme

Doğum Borçlanması ile Erken Emekli Nasıl Olunur ?

Günümüzde çalışanların en büyük hayali emekli olmak ve bir yandan senelerce çalıştıktan sonra dinlenirken emekli maaşını almak, diğer yandan da emeklilik zamanlarında hobileriyle uğraşmaktır. Çalışma hayatının son derce yorucu temposundan ancak emeklilik hayali kurarak uzaklaşılabilmektedir. Yakın zaman da çalışan bazı kesimlere Torba Yasa ile beraber kapsama alınan erken emeklilik fırsatı sunuldu. Emeklilik şartlarını yerine getirmek için uğraşan çalışanlara erkekler de askerlik, kadınlara ise doğum borçlanması yolu açılarak kolaylıklar sunuldu. Torba yasayla hayata geçen yeni maddeler ile erken emeklilik fırsatı sunulan kesimlerden bir tanesi de çalışan anneler. Torba yasanın içeriği ile doğum borçlanmasının kapsamı oldukça genişletildi. Torba yasa bir çok kamu borçlarına af ve yapılandırma hakkı tanınırken, bunlara eklenen maddelerin yanında çalışan annelere de erken emekli olma şansı tanıdı. Torba Yasanın içeriğinde 3 çocuğu olan anneler, borçlanma hakkından yararlanarak, 2.160 gün kazanarak, 6 yıl daha erken emekli olabilme şansına sahip olacaklar.

dogum-borclanmasi-ile-erken-emekli-nasil-olunur-1

Torba yasanın yürürlüğe girmesinden sonra birçok kadına erken emekli olma fırsatı doğdu. Bu fırsattan yararlanmaya karar veren annelere de önemli bir imkân getirildi. Torba yasa yürürlüğe girmeden önce anneler için erken emeklilik imkânı da bulunuyordu, fakat Torba Yasa ile kapsamı oldukça genişletildi. Sigortalı olmasından sonra doğum yapan anneler 3 çocuğa kadar borçlanma şansı verilerek 2160 gün yani 6 yıl prim günü kazanma hakkı doğmuş oldu. Daha önce bulunan yasada 2 çocuk olan borçlanma hakkı, yeni yasa ile beraber 3 çocuğa çıkarılmış oldu. Üstelik daha önceki yasa kapsamında bu hak sadece SSK’lı olanlara tanınıyorken, yeni yasa ile beraber Bağ-Kur’lu ve memur kadınlara da doğum borçlanması hakkı tanınmış oldu.

dogum-borclanmasi-ile-erken-emekli-nasil-olunur-2

Doğum borçlanması yapılabilmesi için çalışma hayatı içerisinde, sigortalı iken doğum yapılmış olması gerekiyor. Bu durumda önemli detaylardan biri ise hamilelik esnasında prim ödenmiş ve çocuğun mutlaka hayatta olması gerekiyor. Torba yasa genişletilmesi ile her çocuk için 720 gün borçlanma hakkı bulunmakta. Bu hak sadece üç çocuk için de veriliyor. Prim eksiği bulunan anneler eksik günleri borçlanarak bu süreleri beklemesine gerek kalmadan emeklilik hesabına katabiliyor. Yaş ve yılını tamamlamış olan bir anne, 2160 gün prim eksiği bulunduğunda 3 doğum da yapmış ise bu sürenin tamamını borçlanma yaparak 6 yılı beklemesine gerek kalmadan emekli olabilir. Yasa çıkmadan öncesinde ise 6 yıl daha çalışıp bu primleri ödemenizin ardından emekli olabilirdiniz. Fakat torba yasanın getirdiği olanaklardan yararlanarak gerekli olan şartlar tam olarak yerine getirildi ise 6 yıl erken emekli olacak. Bu durumda primi dolduğu halde sadece yaşı bekleyen annelerin, doğum borçlanması yapması mantıksız. Çünkü yeni yasa doğum borçlanması yaşı geriye çekmiyor.

 

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉