• PAYLAŞ

Instagram Stories Nedir ve Etkili Şekilde Nasıl Kullanılır ?

  • 12/10/2016 - 17:28
  • 0 Yorum
  • 1247 görüntüleme

Instagram Stories Nedir ve Etkili Şekilde Nasıl Kullanılır ?

Instagram uygulaması yakın zamanda kullanıma açtığı, Stories yani  Hikayeler ile Snapchat uygulamasında olduğu gibi 24 saat sonra otomatik silinen video yada resim paylaşabilme imkanınız buluyor. Snapchat uygulamasında aynen kopyalanmasının eleştirilmesine rağmen son derece ilgi gören yeni hikaye paylaşma özelliğini etkili olarak nasıl kullanacağınızı anlatacağız.

Instagram Stories Nedir?

Instagram uygulamasında profilinizde tutmak istemediğiniz fakat paylaşmanız gerektiğini karar verdiğiniz fotoğraf yada videoları Instagram Stories yani Instagram Hikayeler özelliğini kullanarak takipçilerinizle paylaşabilme imkanına sahip oluyorsunuz. Uygulamada Ana akışınızın üstünde yer alan profil resimlerine dokunduğunuzda paylaşılan bu özel gönderileri görüntüleyerek mesaj gönderebilme olanağınız oluyor.

Yayınlamanızdan 24 saat sonunda kendiliğinden otomatik olarak kaybolan fotoğraf yada videolar paylaşmanıza olanak sağlayan Instagram Stories, Instagram uygulamasının bir parçası gibi dursa da aslında başlı başına farklı bir uygulama. Bu şekilde paylaşmak istediğiniz fotoğraf yada videolarda Instagram uygulamasının kendi kamerası yerine Stories için özel olarak tasarlanmış kamerayı kullanıyorsunuz. Gönderilerinizi yaptığınızda Instagram uygulamasında  olduğu gibi etiket ekleme veya kişileri etiketleme yada beğenme şansına sahip olamıyorsunuz. Aynı zamanda  kendi hikayelerinizi kaydedebilmenize imkan verilmişken kişilerin beğendiğiniz hikayelerini cihazlarınıza kaydedemiyorsunuz. Bu noktaya geldiğimiz de ise Instagram Stories uygulama içinde uygulama dememiz pek de yanlış olmaz.

 

instagram-stories-nedir-ve-etkili-sekild-nasil-kullanilir-1

 

Instagram Stories Fotoğraf Yükleme ve Paylaşma Nasıl Yapılır ?

Instagram uygulamasında hikaye paylaşmak isterseniz uygulamanın sol üst köşesinde yer alan artı ikonuna dokunmanız yeterli olacaktır. Bu ikona dokunduğunuzda aralıklı üç sekmeden oluşan basit bir kullanıcı ekranı ile karşılaşıyorsunuz. Hikayenizi oluşturmak adına kullanacağınız bu üç sekme sol tarafta bulunan flaşı açıp kapatmanıza normalde varsayılan olarak kapalı oluyor, ortada bulunana büyük sekme fotoğraf çekme yada video kaydetmenize, video çekebilmeniz için sekmeye basılı tutuyorsunuz, parmağınızı çektiğinizle beraber video kaydı sonlanacaktır, sağ tarafta bulunan sekme ise telefonunuzun ön yada arka kamerası arasında geçişleri yapmanıza imkan tanıyor. Cihazınızda bulunan galerinizden resim seçebilmeniz için ekranın herhangi bir noktasından parmağınızla aşağı doğru kaydırma yapıyorsunuz. Üst kısımda son 24 saat içinde çektiğiniz yada sizin aldığınız resimler  galeri olarak görüntüleniyor. Resimleri sağa doğru kaydırarak resimlere bakıyor, dokunarak ise kullanabiliyorsunuz. Fakat kullanacağınız resimleri kırpma yada düzenleme şansınız bulunmuyor, Instagram’ın aksine resimlerinizi kare en boy oranına zorlandığını söyleyebiliriz.

 

instagram-stories-nedir-ve-etkili-sekild-nasil-kullanilir-2

 

Instagram Stories Fotoğraf ve Video Düzenleme Nasıl Yapılır ?

Uygulamada fotoğraf yada videonuzu çekmenizden sonra Stories sizi direk olarak düzenleme ekranına yönlendiriyor. Ekranınızın sol köşesinden sağına veya sağ köşesinden sola kaydırma yaparak filtreleri değiştirme imkanına sahip oluyorsunuz. Bu ekranda bulunan filtreler Instagram uygulamasında bulunan filtrelerle aynı. Düzenleme ekranına geldiğiniz de ise iki basit seçimden oluşuyor. Fotoğraflarınız üzerine  karalama yapabiliyor yada yazı, emoji ekleme olanığınız bulunuyor. Karalama işlemini yapmanız için boya fırçasına dokunmanız gerekiyor. Üç çeşit olan fırça türleri arasından seçim yapıp renginizi de belirledikten sonra parmaklarınız ile serbest çizim yapabiliyorsunuz. Yazı yada emoji eklemeniz için  ekrandaki Aa ikonuna dokunuyorsunuz. Metni yazmanızdan sonra Bitti ve ardından Aa ikonuna dokunuyorsunuz. Hazırladığınız yazınız ekranınızın sol yanına konumlanıyor. Hazırladığınız yazınıza dokunarak basılı tuttuğunuzda dilediğiniz noktaya konumlandırabiliyorsunuz. Döndürme işlemi yapmak isterseniz iki parmağınızı ekranınıza koyarak döndürmeniz gerekiyor. Yapmak istediklerinizi tamamlamanızdan sonra hikayenizi telefonunuzun hafızasına kaydetmeniz için yada Instagram uygulamasına yükleme sekmeleri çıkıyor. Yaptığınız işlemleri deneme amaçlı olarak yaptıysanız Vazgeç sekmesine dokunup iptal etme şansına da bulunuyor.

instagram-stories-nedir-ve-etkili-sekild-nasil-kullanilir-3

Instagram Hikayeleri Görüntüleme ve Yorum Nasıl Yapılır ?

Uygulama içerisinde hikayeniz yada takip ettiğiniz kişilerin paylaştıkları, Instagram uygulamasının algoritmik akışını kullanan hikayeler, uygulamanın en üst kısmında gösteriliyor. Takip etmekte olduğunuz  kişilerin son 24 saat içinde paylaşmış olduğu hikayeleri görebilmeniz için kişilerin profil resimlerine dokunmanız yeterli olacaktır. Uygulama zaten otomatik olarak hikayeler arasında geçiş yapıyor fakat sunum slayt olarak yaptığından dolayı paylaşılmış olan gönderi biraz uzun ise bekleme yapıyorsunuz. Bekleme sürenizi azaltmak yada hikayeleri hızlıca görmenizi sağlamak için üzerlerine dokunmanız ve sağdan sola doğru kaydırmanız gerekiyor.

 

instagram-stories-nedir-ve-etkili-sekild-nasil-kullanilir-4

 

Instagram Uygulamasında Hikayeler Nasıl Gizlenir ? 

Uygulama içerisinde ayar ve yapabileceğiniz seçenekler için hikayeler sekmesine dokunduğunuzda ekranda sol üst köşede bir dişli ikonu  göreceksiniz. Bu ikona dokunduğunuzda ise hikaye ayarlarınıza gizlilik ayarlarına ulaşıyorsunuz. Yayınladığınız hikayelerinizi görmelerini istemediğiniz takipçilerinizi belirleme yada direkt olarak mesaj gönderebilecek kişileri seçme şansına sahipsiniz. Son bir ayara olarak yüklenen fotoğraf yada videoların otomatik olarak kaydedilip kaydedilmemesi gerektiğini seçebiliyorsunuz.

Resim 5

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉