• PAYLAŞ

Dolar Bir Gecede 4 Lira Sınırına Nasıl Geldi?

  • 11/01/2017 - 17:25
  • 0 Yorum
  • 739 görüntüleme

Dolar Bir Gecede 4 Lira Sınırına Nasıl Geldi?

Sadece birkaç yıl önce 2 lira sınırını zorlaması bile zor görülen dolar kuru bu günlerde 4 lirayı zorluyor. Bunun oluşmasına çok sayıda neden bulunuyor. Bu durumu ilk tetikleyenlerden birisi Rusya ile yaşanan kriz, ardından darbe girişim, ülkede yaşanan belirsizlikleri sayabiliriz. Sayısız bombalı saldırı, Suriye’de yaşanan iç savaşa müdahale edilmesi gerekliliği, yabancı ülkelerin ülkemize karşı takındıkları olumsuz tavır ve Amerikan başkanlık seçimini sayabilirsiniz. Son olarak ise yeni yıl ile birlikte Anayasa görüşmelerin mecliste başlamasını gösterebiliriz. Bu görüşmelerin başlaması ile birlikte dolarda engellenemez bir yükseliş trendi bulunuyor.

Bu saydıklarımız görsel olarak herkesin doların neden yükseldiğine verebilecekleri cevaplar olduğunu söyleyebiliriz. Haberleri yakından takip eden ve gündem hakkında bilgisi olan herkes az çok bu konularda bilgi sahibidir. Bir de bu durumun matematiksel olarak veriler ile açıklaması var. Amerika merkez bankasının aldığı kararlara göre, Merkez bankasının aldığı faiz ile ilgili aldığı karar ile doların seviyesinin düştüğü durumlar ortaya çıkarılmış oluyor. Ne zaman ve nerede duracağı hiçbir şekilde belli olmayan bir durum olarak gündemi meşgul ediyor. Dolar ile ilgili hükümet kanadından ve Cumhurbaşkanlığından dolar birikimini bozdurmaya yönelik yaptığı açıklama ile doların nabzı biraz düşürülmeye çalışılmıştı ve az da olsa faydası olmuştu. Ancak son hafta içinde inanılmaz bir yükseliş içinde trendini sürdürüyor.

11.01.2017 sabah saatleri itibari ile 3,8960 kurunu görerek rekorunu tazelemeyi başardı. Ancak sabah saatlerinde yaşanan bu yükseliş bir süre sonra 3,83 seviyesine geriledi. Ancak bu durumun sonunda Türk lirasında açılış devam etti. Yapılan incelemelerde yaşanan kayıp düzeyinin yüzde 2,5 olduğunu söyledi. Bu yükseliş sadece Dolar ile sınırlı kalmadı, aynı zamanda Euro’da ilk defa 4 TL kurunun üzerine çıktı. Tabi bu tarihi yükselişlerin yurtdışı ile işlem yapan firmaların işlerini çok zor bir duruma getiriyor. Çünkü her yükseliş ile birlikte yurtdışıdan ülkemize giren malzemelerin fiyatları da aynı oranda artıyor. Yaşanan bu gelişmelerin ışığında dolar TL kuru yükselişi devam edecek gibi duruyor.

Dün merkez bankası tarafından doların ve Euro’nun seviyesine yükseltmeye yönelik alınan kararlarında çok etkili olmadığını bu sabah itibari ile görmüş olduk. Dün yapılan açıklamada Merkez bankası tüm vadeler dâhil olmak üzerine döviz zorunlu karşılıklarınızı 50 puan olarak düşürüleceği açıklanmıştı. Ardından yaşanan gelişme ile birlikte dolar kuru 3,74 seviyesine gerilemesi sağlanmıştı. Ancak bunun bile dolar kurunu sabitlemeye yetmediğini bu sabah itibari ile gördük. Gün içerisinde tekrar 3,86 seviyelerinde bulunan dolar kuru  şu an için sakin bir seyir gösteriyor gibi dursa da yükseliş trendi devam edecek gibi duruyor.

Doların ülke ekonomisine olan etkisi nedir?

Bildiğiniz gibi ülke ekonomimiz dışarı bağımlılığı gün geçtikçe artıyor. Temel ürünler olsun teknolojik ürünler olsun üretme konusunda yetersiz kalmamız ve giderek dışa bağımlılığı artması ile birlikte ekonomimiz her saniye kan kaybetmeye devam ediyor. Şu an yaşanan başkanlık sistemini de içine dahil edildiği anayasa görüşmeleri de doların yükseliş trendi içinde olmasına neden oluyor. Eğer bu durum tatlılık ile çözülmezse dolarda ki yükseliş aşırı bir şekilde devam edecek gibi görünüyor.  5 TL dolar kuru seviyelerinin bile görülebileceği söyleniyor. Bu son yıllarda önemli bir yükseliş trendin de olan ekonomimize vurulmuş çok önemli bir darbe olarak dikkat çekiyor. Durumun normal akışına dönmesi için belirli önlemlerin alınması gerekiyor. Aksi taktirde büyük bir kriz bizi bekliyor diyebiliriz.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉