• PAYLAŞ

Majör Para Birimi Nedir Yatırımı Nasıl Yapılır?

  • 11/01/2017 - 04:38
  • 0 Yorum
  • 935 görüntüleme

Majör Para Birimi Nedir Yatırımı Nasıl Yapılır?
Para yatırımı yapmak isteyenler paritelere önem verirler. Paritelerin takibinin yapılması sonucunda insanlar yatırımlarını bu paritelerden birini takip ederek yapıyorlar. Ekonominin yönlenmesine yardım eden 3 farklı parite bulunmaktadır. Minör para birimleri, egzotik para birimleri ve aynı zamanda da majör para birimleri karşımıza çıkıyor. Bugünkü yazımızda sizlere majör para birimleri konusunda bilgi sunacağız. Bu para birimlerine yatırım yapmak isteyenlerin nasıl davranması gerektiği ve hangi yöntemleri, ipuçlarını takip etmesi gerektiği büyük önem taşıyor. Eğer siz de para birimleri arasından majör para birimini tercih ettiyseniz bu yazımız size çok kaliteli ve doğru bir rehber olacaktır. Hemen yazımızın devamında bu ipuçlarını öğrenerek yatırımlarınızı yapmaya başlayabilirsiniz.

Majör Para Birimi Nedir?
Majör para birimlerine yatırım yapmadan önce bu para birimlerini neler olduğunu ve majör para biriminin ne demek olduğuna bakmanız gerekmektedir. Biz de size kavramın neyi temsil ettiğini açıklamak istiyoruz. Majör para birimi deyince aklımıza gelişmiş ülkeler gelmelidir. Yani; dünya üzerinde hüküm süren ve diğer gelişmemiş ya da gelişmekte olan ülkelere karşı dominant bir tavır sergileyen ülkeleri aklımıza getirmeliyiz. Bu tür dominant ülkelerin kullandığı para birimlerine genel olarak majör para birimi adı verilmektedir. Eğer siz de yatırım yaparak para birimleri içerisinden hangisini seçeceğinize karar veremediyseniz o halde majör para birimi yatırımı yapmanız gerektiğini söyleyebiliriz. Ekonomide büyük bir yere sahiptir

Majör Para Birimleri Hangileridir?
Majör para birimlerini 8 farklı gruba ayırabiliriz. Bu gruplara giren para birimleri hakkında sizlere detaylı bilgiler sunacağız. Bu sayede siz de güvenli ve bir o kadar da karlı bir şekilde yatırımlarınızı yapıp bir yandan da kar elde dip cüzdanınızdaki paraları katlama şansını elde edeceksiniz.

Amerikan Doları Para Birimi (USD)
Amerika Birleşik Devletleri tarafından resmi bir şekilde kullanılan ve aynı zamanda da USD simgesi ile ifade edilen bir para birimidir. Amerika’nın resmi para birimi olan USD, majör para birimleri içerisinde ilk sıraya girebilir. Bunun sebebi de yüksek bir işlem hacmine sahip olmasıdır. Eğer siz de yüksek kazançlı bir para birimi seçecekseniz USD ilk tercihiniz olmalı. İşlem hacmi o kadar yüksektir ki; bazı ülkelerde USD rezervi bulunmaktadır.

Euro Para Birimi (EUR)
Avrupa Birliği’ne giriş yapan ülkelerin kullandığı ve 17 ülke tarafından resmi para birimi şeklinde ifade edilen Euro’nun dünya çapındaki kodu ise; EUR’dur. Majör para birimleri arasında çok fazla tartışılmıştır. Dolar para birimine karşıdır ve son zamanlarda majörler içerisinde yer almıştır.

İngiliz Sterlini Para Birimi (GBP)
Birleşik Krallık’ın resmi para birimi olan İngiliz Sterlini majör para birimleri içerisinde 3. Sırada yer almaktadır. Tıpkı Amerikan Doları’nda olduğu gibi bazı devletlerde GBP rezervi yer almaktadır.

Japon Yeni Para Birimi (JPY)
Japonya’nın resmi para birimi olarak kullanılan ve uluslar arası anlamda JPY şeklinde bilinen bu para birimi Euro ve Dolar’dan sonra tercih edilerek rezervi tutulmuştur.

İsviçre Frangı Para Birimi (GHF)
İsviçre ve Lihenştayn’ın resmi para birimi olarak kullanılan ve GHF şeklinde dünyada tanınan İsviçre Frangı da majörler arasındadır.

Avustralya Doları Para Birimi (AUD)
Avustralya ve bu kıtanın yakınlarında yer alan adalarda da resmi para birimi şeklinde kullanılmaktadır. AUD kısaltılması ile majör yatırımcıların tercihidir.

Kanada Doları Para Birimi (CAD)
Kanada’nın resmi para birimi konumundaki CAD, az da olsa kullanılan yatırım araçlarındandır.

Yeni Zelanda Doları Para Birimi (NZD)
Majörler arasında yer alıp almadığı konusunda tartışmalar devam etse de Yeni Zelanda’nın resmi para birimidir.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 1]
  • PAYLAŞ
ETİKETLER : , , , , , ,


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉