• PAYLAŞ

Hisse Senedi Mi?, Emtia Mı?, Hangisine Yatırım Yapmalı?

  • 11/01/2017 - 02:29
  • 0 Yorum
  • 802 görüntüleme

Hisse Senedi Mi?, Emtia Mı?, Hangisine Yatırım Yapmalı?
Paralarını değerlendirerek yatırım yapmayı amaçlayanlar nereye yatırım yapacaklarına bir türlü karar veremiyorlar. Belki de yatırımın en zor noktasını oluşturan ve her yatırımcının sorduğu sorular arasında yer alan hangisine yatırım yapmak daha karlı olacak sorusu her geçen sorulmaya ve aynı zamanda da merak edilmeye devamlılık gösteriyor. Eğer siz de yatırım yapmak için doğru bir tercih yapamadıysanız yazımızda uzun zamandır araştırdığınız sorunun yanıtını kolay bir şekilde bulabileceksiniz. Hemen yazımızı okumaya başlayarak hisse senedi mi, yoksa emtia ya mı yatırım yapmanız gerektiğini dakikalar içerisinde öğreneceksiniz. Hem yatırdığınız parayı daha kazançlı miktarlara dönüştürecek, hem de doğru bir karar vermenin kendinizde güveninizi hissedip karlı olmaya devam edeceksiniz.


Hisse Senedi Nedir?
Yatırımcıların tercih ettiği yatırım türleri arasında hisse senedi de yer almaktadır. Buna rağmen yatırım noktasına yeni ulaşan birçok yeni girişimci hisse senedinin ne demek olduğunu ve özelliklerinin neler olduğunu merak ediyor. Eğer hisse senedi için ayrıntılı bilgiler öğrenmek isterseniz doğru yerde olduğunuzu sizlere belirtmek isteriz. Hisse senedi; sermaye şirketleri grubuna giren şirketlerin hem ortaklıklarını, hem de paylarını belgelemek amacı ile ortaklarına sunduğu ve ortaklar için de, sermaye şirketleri için de kıymetli olan evrakların genel adıdır. Bir sermaye şirketi hisse senedi çıkarabilmek için SPK’ya başvurmalıdır ve ardından da izinlerini tamamladıktan sonra hisse senedini sunmaya başlamakta, paylarını sunmaktadır.
Emtia Nedir?
Paralarını değerlendirerek yatırım yapacak kişiler hisse senedi dışında bir de emtia yatırımı yapmayı amaçlamaktadırlar. Hisse senedini karlı bulmayan yatırımcılar ya da hisse senedi ile birlikte emtia yatırımı yapmayı da planlayan bireyler için emtianın da ne demek olduğunu ve özelliklerinin neler olduğunu bizi takip eden siz değerli yatırımcılara açıklamak istiyoruz. Emtia; ticareti yapılabilen mallara verilen genel addır. Emtiaya örnek vermek gerekirse, altın, gümüş, bakır ve petrol gibi maddeler emtia değerini taşır. Bir malın emtia olarak nitelendirilmesi için hem ticaretinin yapılması, hem metal, mineral veya gıda maddesi olma özelliklerini taşıması gerekmektedir. Bu yüzden emtia yatırımı yapanlar yukarıda saydığımız mallara yatırım yapabilirler.
Hisse Senedi Yatırımı Yapılmalı Mı?
Yazımızda hisse senedi kavramını tanımladıktan sonra asıl merak edilen noktaya değinmek istiyoruz. Siz bir yatırımcısınız ve henüz neye yatırım yapmanız gerektiğine karar veremediyseniz hisse senedi sizi kurtaran bir etkiye sahip olabilir. Yani; yatırımcılar taktikleri doğru bir şekilde uygularsa kesinlikle hisse senedi yatırımı yapabilir. Son 15 yıllık zaman dilimi içerisinde yatırımcısına en fazla kazandıranlar içerisinde hisse senedi yatırımı ilk sırada yer alır. Uzun vadeli yatırımlar içerisinde bulunan hisse senedi çok fazla dalgalanmaya uğramaz. Son zamanlarda Türkiye’de yaşanan bazı sorunlar kısa süre içerisinde hisse senedi yatırımcılarını üzse de yine de en karlı uzun vadeli yatırımlar içerisinde hisse senedi değerini kaybetmemektedir.


Emtia Yatırımı Yapılmalı Mı?

Sizlere hisse senedi kavramından sonra emtia kavramının da ne demek olduğunu ve aynı zamanda da emtia yatırımcısı olmak isteyenlerin hangi maddelere yatırım yapabileceğini anlatmıştık. Buna rağmen bazı yatırım girişimcileri emtia yatırımı yapmanın karlı olup olmadığı konusunda bazı tereddütler yaşayarak bilgi istemektedirler. Emtia yatırımı, tıpkı hisse senedinde olduğu gibi uzun vadeli yatırımlar içerisinde değerlendirilmektedir. Üstelik emtia deyince insanın ihtiyaç duyduğu maddeler akla geleceğinden dolayı insan var olduğu sürece popülerliğini kaybetmeyecek maddelere yatırım yaptığınızı unutmamanız gerekiyor. Bu özelliğinden dolayı da hisse senedi yatırımcılarına nazaran daha az risk altına girerek yatırımınızı gerçekleştiren biri olursunuz.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉