• PAYLAŞ

Spor soğuk havalarda nasıl yapılmalı?

  • 11/01/2017 - 17:27
  • 0 Yorum
  • 778 görüntüleme

Spor soğuk havalarda nasıl yapılmalı?

Soğuk havalar bizleri birçok şeyi yapma konusunda alıkoyuyor. Özellikle dışarıda spor yapmayı seven insanlar bu havalar nedeniyle istediklerini gerçekleştirmekte zorluk çekiyorlar. Bu yazıda sizlere soğuk havalarda sporun nasıl yapılacağı hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Bu bilgiler sayesinde soğuk havalarda vücudunuzu koruma konusunda kendinizi iyi hissedebilirsiniz. İlk olarak soğuk diye dışarıda spor yapmaktan kendinizi alıkoymak zorunda değilsiniz. Sadece gerekli önlemleri alarak dışarıda spor yapmaya devam edebilirsiniz.

İlk olarak dışarı çıkmadan önce vücudunuzu hazır hale getirmelisiniz. Bunun için ısınma hareketlerini yapmayı unutmamalısınız. Çünkü sadece spor yaparken sakatlığın önüne geçmek için değil dışarı çıktığınızda soğuktan çok da etkilenmemek için bunu kullanmalısınız. Bu aylarda sadece ısınma ve esneme hareketlerini olduğundan biraz daha uzun tutmanız gerekiyor. Bu kaslarınızı soğuk havada yapacağınız çalışmalara hazır hale getirecektir.

Soğuk havadan korunmak için kıyafet tercihlerinizi doğru yapmanız gerekiyor. Bu havalar için üretilen termal kıyafetlere yönelmelisiniz. Birçok sporcu pamuklu kumaştan üretilen ürünler ya da yünlü kazaklar yerine bunları tercih ediyor. Çünkü bu kıyafetlerin en büyük özelliği teri vücut dışına atarak sizin hasta olmanızın önüne geçiyor.

Spor yaparken size ilk tavsiye edilen bol bol su içmenizdir. Bu aktiviteyi sadece sıcak havalarda değil aynı zamanda soğuk havalarda da yapmalısınız. Çünkü su soğuk havalarda yazın içtiğiniz kadar ihtiyaç duyacaksınız. Spor yaparken 15-20 dakik aralıklar ile su içmeye çalışın. Bunun nedenlerinden birisi de soğuk havalarda nefes yolu ile de sıvı kaybının yaşanıyor olmasıdır.

Sporun ardından duş almak için girdiğiniz suyu kaynar seviyeye getirmeyin. Duşunuzu ılık su ile çalışmaya çalışın. Vücudunuzu ani ısı değişikliğinden korumak için sıcak su ile değil de ılık su ile duş almanız size yeterli olacaktır.

Egzersiziniz bitip eve geldikten sonra vücut hem kasların yenilenmesi hem de ısı kaybının geri kazanılması için olduğundan fazla enerjiye sahip olmak ister. O nedenle spordan hemen sonra daha fazla karbonhidrat tüketerek kaybolan enerjiyi kısa sürede geri kazanmaya çalışmalısınız. Aksi takdirde vücudunuz bir süre bitik düşecektir.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉