• PAYLAŞ

Dünyada en çok işlem gören döviz pariteleri nelerdir?

  • 15/03/2017 - 14:39
  • 0 Yorum
  • 951 görüntüleme

Dünyada en çok işlem gören döviz pariteleri nelerdir?

Dünya üzerinde her ülkenin kendisine ait bir para birimi vardır. Ancak bunlardan birçoğunu insanlar bilmez ya da yatırım yapmazlar. Bunun nedeni uluslar arası bir geçerliliklerinin olmamasıdır. İnsanlar daha çok döviz yatırımlarını piyasada geçerli ve güçlü olan dövizlere yönlendirirler. Bu sayede hem takibi daha kolay olmakta hem de gelecekte oluşabilecek dalgalar daha rahat öngörülmektedir. Örneğin Gana para biriminin adını ya da kurunu bilen var mı? Diye sorsak bu makaleyi okuyan hiç kimse bunu bilmez. Gana’nın Sedi adında bir para birimi vardır. 1 Gana Sedisi, ülkemizde 0,84 TL’ye eşittir. Yani bizim para birimimizden değerli değildir. Ve bu bizim ilgimizi çekmez.

Bir para biriminin güçlü bir döviz paritesi olmasına ülkenin siyasal, ekonomik ve politik olarak güçlü bir yapıya sahip olması gerekmektedir. Gana sedi’sine ilgi göstermemiş olmamızın nedeni budur. Gana kendi bölgesine güçlü bir ülke olsa da kıtanın dışına çıkıldığında bu geçerliliğini kaybetmektir. Bu gibi nedenlerden dolayı dünya üzerinden yatırımcıların tercih ettikleri döviz pariteleri bir elin parmaklarını geçmez. Bu para birimlerinin başında Amerikan doları gelmektedir. Dünya üzerinde ülke ekonomisinin gücü sadece bunu değerli hale getirmiyor. Aynı zamanda başka ülkelerde ki varlığı da buna neden oluyor. Şu an dünya üzerinde Amerika’nın üstünün olmadığı sayı bir elin parmaklarını geçmez.,

Sayabileceğimiz daha birçok nedenden ötürü Amerikan doları piyasanın en güçlü para birimidir. Ve dünya üzerinde en çok yatırımcılar tarafından tercih edilen döviz birimidir. Bunu izleyen para birimi ise ona karşı olarak ortaya çıkarılan EURO’dur. Avrupa Birliği ülkeleri dünya üzerinde büyük bir güce sahip olan Dolara karşılık bir para birimi oluşturmayı ve bunu desteklemeye karar verdiler. Bu sayede piyasalarda Dolar olarak güçlü ikinci bir para birimi bulunacaktı. Bunu şu an için başardılar. Amerikan dolarının ardından dünya üzerinde en çok tercih edilen döviz yatırımı Euro’ya yapılmaktadır. Son yıllarda birlikten ayrılacağını duyuran İngiltere Euro alanı içinde olsa da kendi para birimini terk etmeyen tek ülkeydi diyebiliriz. Bunda çok güçlü bir ekonomik yapılarının da gösterebiliriz. Dolar ve Euro’nun ardından dünya üzerinde en çok tercih edilen döviz birimi budur.

Ticari piyasaların tamamında önemli yatırım araçlarının hepsinin dolar cinsinden hesaplaması bulunur. Altın, petrol gibi yatırımcıların sıklıkla tercih ettikleri araçlar bunlardan birkaçıdır. Ve diğer tüm para birimleri ile birlikte Amerikan doları bir parite oluşturmaktadır. Ayrıca para piyasalarında üç farklı döviz bölümü vardır. Bu üç farklı kategori, majör, minör ve egzotik para birimleridir. Bunların hepsinin bir anlamı vardır. Şimdi onları açıklayalım.

Majör para birimleri dünya üzerinden en çok işlem yapılan para birimlerini ifade etmektedir. Bunlar Amerikan Doları, Japon yeni, Kanada Doları, Sterlin, Euro, Avustralya Doları ve İsviçre Frangı’dır.

Minör para birimleri ise yukarıda para birimlerine göre dünya piyasalarında daha az işlem gören para birimlerini ifade etmek için kullanılır. Türk lirası bunlardan birisidir. Piyasalarda minör para birimlerine yatırım sıklıkla yapılır. Bu parite minör para biriminin majör para birimi ile karşı karşıya getirilmesi oluşturulur.

Egzotik para birimi nakit akışının çok az olduğu ve ülke ekonomisinin gelişmemiş ülkelerin para birimini ifade etmek için kullanılır. Bu üç farklı para birimi aslında gelişmiş ülkeler, gelişmekte olan ülkeler ve gelişmemiş ülkeler olarak sıralanabilir. Bu tabirler daha süslü duruyor diyenler tabi bunları kullanabilir.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉