• PAYLAŞ

Faiz Geliri Sağlayan Yatırım Araçları Nelerdir?

  • 14/03/2017 - 18:03
  • 0 Yorum
  • 745 görüntüleme

Faiz Geliri Sağlayan Yatırım Araçları Nelerdir?

Sermaye piyasası göz önüne getirildiğinde sermayelerine faiz kazandırmak isteyenlerin karşısına çıkmakta olan birçok enstrüman beklemektedir. Faiz kazancı odaklı bu finansal araçlar riski en az olsun isteyen hatta risk sevmeyen ve kaçınan yatırımcıların en çok tercih ettiği enstrümanlar arasında yer alır. Faiz getirisi ile birikimlerine katkı sağlayan, yani sabit getirili finansal araçlar ve yatırım şekilleri riskten kaçınan yatırımcılar için en uygun tasarruftur. Bu faiz getiren araçlar arasında popüler olanları şu şekilde sıralayabiliriz; hazine bonoları, tahvil, repolar, vadeli mevduatlar, finansman bonoları gibi sayabiliriz. Birikim yaparak çalışarak kazanılan paraya sabit durduğu yerde daha fazla değer katan bu yöntemler yatırımcılar tarafından tercih edilen en az riskli yöntemler olarak tercih edilmektedir. Günümüzde insanı gereksinimler açısında maddi anlamda para ihtiyacı daha fazla önemli hale gelmiştir. İnsani ihtiyaçları karşılayabilmek için paraya olan bu ihtiyaç insanı daha fazla para kazanmaya ve paradan para kazanmaya itmektedir. İnsanlar sabit kazandıkları birikimlerini de değerlendirerek bu kazançlarını arttırmanın yollarını bu yöntemler ile sağlamaktadır. Bu yöntemleri inceleyelim.

Tahvil

Devletin ve anonim şirketlerin aracılığı ile çıkartılmış olan ve bir yıldan fazla süreli borçlanma getiren senetlerdir. Yatırımcılar kazançlarını daha da fazla hale getirmek için çeşitli yöntemleri değerlendirerek kazançlarına kazanç katarlar. Bu kazanımları sağlamak için devlet tahvili tercih edilebileceği gibi kurumların çıkardıkları bir yıldan daha uzun süreli borçlanma senetlerinden faiz kazanarak gelir elde edebilirler. Sermaye piyasaları içerisinde 9 tane çeşidi bulunan önemli bir araç olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bonolar

Hazine tarafından veya kurumlar tarafından çıkarılmış bir yılın altında yani bir yıldan kısa süreli olan vadeli menkul kıymetlerdir. Yatırımcılar maddi kaynaklarını belli bir vade karşılığında kullandırdığı sermayesi için belirlenmiş olan süre ve faiz oranları ile birlikte bu oranlar üzerinden elde edebileceği geliri önceden bilerek bonolara yatırım yaparlar. Kazandıkları parasal değerleri hem güncel olarak değer kazanır hale getirerek hem de gelecekte kullanabileceği daha değerli varlıklar haline getirmek için tercih edilebilecek güzel bir yöntemdir. Bonolar nominal değerleri göz önünde bulundurularak bu değerler üzerinden ihraç edilir. Kamu veya özel sektör bonoları belirlenen bir faiz oranı ile iskonto edilir ve piyasaya satış için koyulur. Özel sektördeki bonoların isimleri finansman bonoları olarak anılır. Bonolar bu bakımdan kazanç amaçlayan kişiler için iyi bir yatırım aracı olarak sunulan araçlardır. Çalışarak kazanılan maddi gelirleri daha karlı hale dönüştürmek için insanları faiz geliri elde etme metotlarından bir tanesi ve bir yıldan daha kısa zamanda üzerinde belirtilmiş olan maddi geliri kazandıran bir araçtır. Birikimlerini kazanca dönüştürmeyi isteyenlerin fazlaca tercih ettiği bu yöntem riski az kazancı çok yöntemlerden bir tanesidir.

Repo

İnsanların kazançlarını değerlendirmesi için birçok yöntem ve araç saymaktayız. Bu araçlar sayesinde kazanılan para faiz geliri ile birlikte zaman içerinde büyür ve daha kazançlı bir hale dönüşür. Maddi değerlerin gelişen günümüz yapısı içerisinde önemi daha da artmış durumdadır. Faiz geliri kazandıran bir diğer menkul değer ise repolardır. Repoyu tanımlamamız gerekirse şöyle bir açıklama yapmamız uygun olacaktır; evvelce aracı kurumların ihraç ettiği kurumların veya yatırımcılar tarafından geri alma şartı veya satma taahhüdü ile alma veya satma işlemlerine denmektedir. Bu işlemlerin en fazla tercih edilme şekli ise daha çok kısa vadeli tercihlerde fon veya fon fazlası olan durumlarda görülmektedir. Böylelikle insanlar çalışarak elde ettikleri birikimlerini farklı araçlar vasıtasıyla daha değerli hale getirmektedirler.

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉