• PAYLAŞ

Dünyanın En Küçük Kamerası Yapıldı

  • 13/07/2016 - 23:03
  • 0 Yorum
  • 926 görüntüleme

içerik

Stuttgart Üniversitesi’nde uzun çalışmalar sonucunda bir araştırma grubu tarafından geliştirilen son teknoloji ürünü kamera bir tuz tanesinden çok daha küçük.

Dünyadaki şu anki üretim teknikleri bakıldığında bu kadar küçük lens yapmaya yetecek kadar henüz gelişmiş değil. Ancak araştırma ekibi günümüzde sıklıkla kullanılan üç boyutlu yazıcı ile bu problemin üstesinden gelmeyi başarmış. Yapılan kameranın tasarımına; Katkısal üretim adı verilmiş olan bu teknik ile beraber boyutlar dramatik bir şekilde değişiyor.

dünyanın-en-küçük-kamerası

Aslına bakıldığında bir lensin bile böylesi bir cihaza takılabilmesi neredeyse imkansız gibi gözükürken bu kamera içerisinde 3 lens ve bir de optik fiber yer almasıyla oldukça ilgi çekici gözüküyor. Hazırlana bu kablo insan saçı ile kıyaslandığında sadece iki katı genişliğinde. Bu kablo sayesinde kamera insan vücuduna yerleştirildiğinde hastalık teşhisleri yapılabilmesi için doktorlara gerekli bilgiyi gönderiyor. İnsan vücudunda kullanılan kamera içerisi oldukça karanlık olduğu için bu kamera da aynı zamanda aydınlatmayı sağlayan bir de LED bulunuyor. Araştırma ekibi bu çalışmasının haricinde bir de daha geleneksel bir görüntü sensörünü üç boyutlu tarayıcı hazırladı. Bu sensör kullanım alanı olarak ajan kamerası olarak ya da robotların kendi görüşlerini sağlayabilmesi adına onlara eklenebilir. Bu teknoloji sayesinde bal arısı büyüklüğünde kameralı dronelar yapılmasını sağlayabileceği gibi aynı zamanda da akıllı telefonlara 360 derecelik surround kamera sistemi dahi  getirebilir.

Stuttart Üniversitesi’nde görev alan profesör Harald Giessen’in yaptığı  açıklamasına göre kameranın fikri, çizimi, optiğin tasarımı ve küçük cihazların üç boyutlu yazıcı ile hazırlanması bir günden kısa sürüyor. Bilgisayar yardımı ile yapılan tasarım, bilgisayar tabanlı üretim teknolojilerini geçtiğimiz yıllarda mekanik mühendislik sürecine eklediklerini bunların sonuçlarını görmeye başladıklarını söyledi.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ
ETİKETLER :


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉