• PAYLAŞ

Duvar Kâğıtlarından Leke Nasıl Çıkartılır?

  • 14/08/2016 - 13:00
  • 0 Yorum
  • 896 görüntüleme

Ev dekorasyonu esnasında boyanın yanı sıra birbirinden oldukça farklı renk ve desen barındıran duvar kağıtları da sıklıkla kullanılmakta. Duvar kağıtları kendi aralarında vinil, tekstil, doğal, boyanabilir ve kağıt esaslı olmak üzere oldukça farklı türü vardır.

Duvar kağıtlarının ilk önceliği iyi bir işçilikle sergilenerek uygulanması gerekir. Uzun yıllar boyunca kullanabilmek için bakımına son derece dikkat edilmelidir. Günümüzde duvar kağıtları silinebilir hatta yıkanabilir özellikleri bulunmakta. Dolayısıyla kullanılan kâğıtların türüne göre düzgün ve uygun bir bakımla sayesinde yeni görünümünü koruyabilir ve temiz görümünü uzun süreler sağlayabilirsiniz.

Duvar Kâğıtlarından Leke Nasıl Çıkartılır

Duvar kağıtları kullanıldıkları yerlere bağlı olarak zaman içerisinde el izleri, yağ lekeleri, kalem lekeleri gibi değişik yıpranmalara maruz kalırlar. Bu lekelerin birçoğundan kurtulmak için arap sabunu tercih edebilirsiniz.

Önceden hazırladığınız ılık bir suya göz kararı arap sabunu karıştırın. Temiz bir bezi hazırladığınız suyun içerisinde yıkayarak sıkın ve bu bez yardımı ile duvar kağıdını silin.

Lekeler için aynı zaman da bulaşık deterjanı da kullanabilirsiniz. Arap sabunu ile yaptığınız işlemin aynısını uygulayın. Bu uygulama esnasında dikkat etmeniz gereken fazla bastırmamak ve bezinizi çok iyi sıkmış olmanız gerekiyor. Aksi durumda duvar kağıtlarınız üzerinde aşınmalara neden olursunuz.

Duvar Kâğıtlarından Leke Nasıl Çıkartılır 2

Fazla zor lekeler ile karşı karşılaştıysanız, daha başka bir yöntem denemelisiniz. Bir kova içerisine önceden hazırladığınız dört litre ılık su koyuyoruz, ılık suyun içerisine bir su bardağı kadar sirke, bir su bardağı kadar borax, bir su bardağı kadar köpüklü amonyak ekleyerek karıştırın. Köpüklü amonyağı, eczanelerden kolayca bulabilirsiniz. Bu karışımla zor lekelerden kolayca kurtulabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken detay ise sildikten işleminden sonra duvar kağıdı kuruyana kadar kurulamalısınız.

Eğer duvar kağıdınız üzerinde yağ lekeleri varsa, bir sünger üzerine talk pudra dökerek lekeleri hafifçe ovalayın. Temizleme esnasında duvar kağıdının üzerini aşındırmamaya son derece dikkat edin. Pudralı süngerle ovaladıktan işlemini tamamladıktan sonra on dakika kadar  bekleyin ve hemen ardından duvar kağıdında kalan pudrayı bir bez yardımı ile temizleyin.

 

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ
ETİKETLER :


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉