• PAYLAŞ

E-Devlet Anahtar Nedir ve Nasıl Kullanılır ?

  • 09/12/2016 - 10:09
  • 0 Yorum
  • 790 görüntüleme

E-Devlet Anahtar Nedir ve Nasıl Kullanılır ?

Uzun zamandan bu yana kullanımda olan ve devlet dairelerini ayağınıza kadar getiren e-devlet kapısı, yakın zamanda güvenlik alanında standartlarını bir basamak daha yukarıya çıkardı. Aslında günümüzde bir çok uygulama da aktif olarak kullanılan ve iki adımlı güvenlik adı verilen güvenlik sistemi bundan sonra e-devlet kapısında da kullanıma sunuldu. E-Devlet üzerine eklenen bu yeni güvenlik standardının kullanımı an itibariyle tamamen isteğe bağlı olarak aktif edilebilir durumda. E-Devlet üzerinde bu özellikten faydalanmaya karar veren kullanıcıların bazı işlemleri gerçekleştirerek aktif etmesi gerekiyor.

e-Devlet  İki Adımlı Güvenlik Sistemi Nasıl Kullanılır ?

İlk olarak BU LİNK üzerinden adrese giriş yapılarak e-Devlet Anahtar seçeneğinin aktif konuma getiriyorsunuz. İki adımlı doğrulamayı aktif etmenizden sonra akıllı cihazlarınıza e-Devlet anahtar uygulamasını yüklemeniz gerekiyor.

 

e-Devlet anahtar uygulamasını Android işletim sistemli cihazlarınıza BURADAN indirebilirsiniz.

e-Devlet anahtar uygulamasını İOS işletim sistemli cihazlarınıza BURADAN indirebilirsiniz.

e-Devlet anahtar uygulamasını akıllı cihazlarınıza yükledikten sonra e-devlet üzerinde oluşturmuş olduğunuz kayıt numarasını mobil uygulama üzerinden kaydını yapıyorsunuz.

Gerekli olan kayıt işlemlerini yapmanız ile beraber e-devlet kapısına giriş yaptığınız zaman şifrelerimizin yanı sıra cep telefonumuza gelen ve  sadece 30 saniye geçerliliği bulunan ikincil bir anahtarı da giriş yaparak muhtemel yetkisiz erişimlerden kendinizi tamamen korunmuş olacaksınız.

Sizlerin de bilindiği üzere e-devlet kapısına anlaşmalı olan bankaların internet şubesi kanalıyla da kolaylıkla giriş yapılabiliyor. Bu aşamadan iki adımlı girişin internet bankacılığı üzerinden yapacağınız girişlerde de aktif olmasını istiyorsanız yukarıda ki yayınladığımız görselde işaretlediğimiz ilgili seçeneğini işaretlemeniz gerekiyor. Gerekli olan seçeneği işaretlemenizle beraber artık tüm girişlerinizde iki adımlı doğrulamayı kullanmanız gerekecek.

E-Devler kapasında kullanıma sunulana iki adımlı doğrulama özelliği tamamen güvenlik tedbirlerini arttırmak için tasarlanmış ve günümüzde aktif olarak kullandığımız bir çok uygulamada bu özellik bulunuyor. Tamamen cep telefonunuza gelecek olan şifreye odaklı olarak çalışan doğrulama sayesinde 3. kişilerin e- Devlet hesabınıza erişimini engellemiş oluyor.

 

 

 

[Toplam:1    Ortalama:5/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉