• PAYLAŞ

E-Devletten Vergi Borcu Nasıl Sorgulanır?

  • 08/09/2016 - 16:11
  • 0 Yorum
  • 753 görüntüleme

Teknolojinin hızlı bir şekilde gelişmesi ile hayatımıza birçok alanda nüfus etmeyi başardı. Bu girişimler sayesinde birçok kolaylık sayesinde zamanımızı boş olarak nitelendirebileceğimiz işler ile harcamak zorunda kalmıyoruz. Devlette bu teknolojik gelişmelere kayıtsız kalmadı ve e-devlet sistemini devreye soktu. Kurum farkı gözetmeksizin oturduğunuz yerden bir çok işlemi ve ödemeyi hızlı bir şekilde yapma şansınız var. Bu kurumlardan birisi de Vergi Dairesidir. Gidip sıraya girmeden ve saatlerce beklemeye gerek kalmadan e-devlet sistemi üzerinden vergi borcunuzu rahatlıkla ödeyebilirsiniz. Yapmanız gerekenleri adım adım sizlere anlatmaya çalışacağız. Tabi, bu anlattıklarımızı yerine getirmeniz için yapmanız gereken ilk olarak e-devlet şifresine sahip olmanızdır.

Bu şifresi PTT merkezlerine giderek kolayca edinebilirsiniz. Ardından vergi borcunuzu öğrenmek için e-devlet servisine giriş yapabilirsiniz. turkiye.gov.tr adresinize e-devlet şifreniz ve TC kimlik numaranız ile giriş yaptıktan sonra hızlıca işlemleri yapmaya başlayalım. Sayfaya giriş yaptıktan sonra ana sayfa da sol üst tarafta bulunan E-Hizmetler seçeneğine tıklamanız gerekiyor. Bu linke tıkladıktan sonra uzun bir liste karşınıza gelecektir. Bu listeden Gelir İdaresi Başkanlığını tıklamanız gerekiyor.

vergi-borcu-sorgulama-1

Daha sonra karşınıza Gelir İdaresi Başkanlığının vermiş olduğunu online hizmetler sıralanacaktır. Bizim amacımız bu hizmetlerden vergi borcumuzu öğrenmek olduğu için yapmanız gereken Vergi Borcu Sorgulama seçeneğini bulup tıklamak olacaktır. Bu sekmeye tıkladıktan sonra ekstre bir bilgi girmeniz gerek kalmayacaktır. E-devlet hizmetinde tüm bilgileriniz kayıtlı olduğu için sizin vergi borcu olup olmadığınızı tüm bilgilerinize erişerek hızlıca kontrol edilecektir.

Eğer bir vergi borcunuz bulunmuyorsa vergi borcu bulunamamıştır yazısı karşınıza gelecektir. Vergi borcunuz varsa da detaylı olarak hangi kurumdan ve hangi işten dolayı olduğuna dair yazılar karşınıza gelecektir. Bu noktada unutmamanız gereken en önemli nokta e-devlet sitesinde ki bilgilerin 48 saat ara ile güncellendiği olacaktır. Yani son 24 saat içinde bir vergi borcunuz olacağını düşünüyorsanız bu bilgi sistemde bulunmayabilir. Bu süre geçtikten sonra tekrar arama yapabilir ve vergi borcunuzun olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Borcunuzu öğrendikten sonra kredi kartı ödeme seçeneği aktifse oradan eğer aktif değilse kuruma giderek ödemenizi yapabilirsiniz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉