• PAYLAŞ

EFT, Havale Nedir ? Nasıl Yapılır ?

  • 25/07/2016 - 20:02
  • 0 Yorum
  • 766 görüntüleme

En çok kullanılan para transfer yöntemlerinin başında gelmektedir. Peki, hayatımızda en bir kez olsun bu yöntemi kullanarak para gönderdiğimiz ya da aldığımız EFT sistemi nasıl çalışmaktadır. Bunun için tam olarak neleri yapmamız gerekiyor. Yazımızda kısaca sizlere EFT sistemi hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Elektronik Fon Transferinin kısaltmasına EFT denilmektedir. Bu bankalar arasında yapılan transferlere verilen isimdir. A bankasından B bankasına transfer yaptığınızda EFT yapmanız gerekiyor. Havale ise aynı banka içerisinde başka birisini yaptığınız transfere kast etmektedir. İkisi arasında ki farklı merak edenlere kısaca bu şekilde olduğunu söyleyebiliriz.

Bu iki işlem arasında ki bir diğer fark ise Havale’nin 7 gün 24 saat anında karşı tarafın hesabına geçecek para transferini gerçekleştirecek olmasıdır. Ancak EFT’de durum böyle değildir. Bankaların belirlemiş olduğu EFT saatlerinde para banka hesabınıza geçecektir. İstediğiniz her ana gönderme işlemini yapabilirsiniz ancak gönderinizin anında geçme şansı olmayacaktır.

Havale’yi gerçekleştirmeniz için hem alıcının hem de sizin aynı banka içerisinde hesabınızın olması gerekmektedir. Bu işlemden bankalar genellikle ücret talep etmemektedir. Ancak gene de miktar yükselirse transfer ücreti talep eden bankalarda vardır. Havale’yi gerçekleştirmek için karşı tarafın İBAN numarası ve Adı Soyadı yeterli olacaktır. Hesap numarası ile işlem yapmak istiyorsanız, alıcının adı ve soyadı, şube numarası, bankanın adı ve hesap numara bilgileri gerekmektedir. Aynı şube içinde yapacaksanız yukarıda saydığımız bilgilerden birisini banka görevlisine iletmeniz yeterli olacaktır.

EFT’yi gerçekleştirmek için nelere ihtiyaç duyacağına gelelim. Bu işlemin bankalar tarafından ücretlendirildiğini söylememize gerek yok sanırım. Tabi ücretler bankadan bankaya ve miktara göre değişiklik göstermektedir. Bu işlemi yapmanız için karşı tarafın Havale için yukarıda saydığımız bilgilerine ihtiyacınız var. Temel olarak aynı işlemi gerçekleştireceksiniz ancak aynı banka içerisinde değil de farklı bir bankaya para transferi gerçekleştireceksiniz. Gün içinde para transferi yaptığınız miktar bankanın mesai saatleri içerisinde karşı tarafa ulaşacaktır.

Hem EFT ve hem de Havale temel de aynı işlemin yapılmasıdır. Temel farkın ne olduğunu yukarıda kısaca anlatmaya çalıştık.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ
ETİKETLER :


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉