• PAYLAŞ

Ekran Görüntüsü Alma İşlemi nasıl yapılır?

  • 18/08/2016 - 15:20
  • 0 Yorum
  • 1048 görüntüleme

Bilgisayarınız üzerinden hoşunuza giden bir resim gördünüz. Ya da bir sorun ile karşılaştınız. Bu sorunu çözmek için o hatanın görüntüsünü kaydetmek ihtiyacınız var. Bunu yapmak için farklı yöntemler kullanabilirsiniz. Bu yöntemleri sizlere sıra ile basitten zora doğru anlatmaya çalışacağız. İlk olarak kolay yöntem ile başlamak istiyoruz.

En kolay ekran görüntüsü alma yöntemi klavyenin üzerinde bulunan Print Screen(Prt SC) tuşuna basarak yapabiliriz. Bu yöntem için farklı bir araç kullanmak zorunda değilsiniz. O an karşınızda gördüğünüz ekranın görüntüsünü bilgisayarınız kolayca hafızasına alacaktır. Ancak onu kaydetmek için bir program kullanmanız gerekiyor. Tüm Bilgisayarlarda Paint programı bulunmaktadır. Bu programı çalıştırarak Prt Scr tuşuna basarak aldığımız ekran görüntüsünü bilgisayarımıza kaydedebiliriz. Bunun için programı öncelikle çalıştırmamız gerekiyor. Program açıldıktan sonra yapıştır tuşu olan CTRL+V tuşuna basarak aldığımız ekran görüntüsünü açılan programın içine yapıştırıyoruz. Eğer içerisin de kesmemiz gereken bir yer varsa Paint programında bulunan tuşlardan yardım alarak kesme işlemini yapabilirsiniz. Bu işlemi de yaptıktan sonra bilgisayarımıza resmi kaydetmeye sıra geliyor. CTRL + S tuşuna basarak istediğiniz resim adı ile istediğiniz her hangi bir yere kaydedebilirsiniz. İstediğiniz zaman bu işlemi tekrarlayabilirsiniz.

ekran görüntüsü alma işlemi nasıl yapılır

Bu işlemi tüm ekran üzerinde değil de sadece belirli bir kısımda yapmak istiyorsanız yapmanız gereken işlem için ekran alıntısı aracını kullanmanız gerekiyor. Başlat’a tıklayarak arama kısmını dediğimiz programın adını yazarsanız karşınıza gelecektir. Program otomatik olarak çalışacaktır. Size sadece resim alarak almak istediğiniz yeri belirlemesi kalacaktır. Kesme işlemini yaptıktan sonra Kaydet diyerek keserek oluşturduğunu resmi istediğiniz bir yere kaydetme işlemini yapabilirsiniz.

Bu iki işlemi yapmak için bilgisayarın içinde bulunan programları ve kısa yolları kullanmanız yeterli olacaktır. Eğer daha farklı bir işlem yapmak istiyorsanız internette ekran görüntüsü alma programı ismini aratarak daha spesifik özellikleri olan programları bulabilirsiniz. Bu konuda çok sayıda program bulunuyor. Sizlerde bu programlardan birisini bilgisayarınıza kurarak istediklerinizi yerine getirebilirsiniz. Basitten başlayarak ekran alma görüntülerini nasıl alacağınızı anlatmaya çalıştık. İstediğiniz kullanmak size kalıyor.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ
ETİKETLER :


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉