• PAYLAŞ

Kan Bağışı Nasıl Yapılır?

  • 18/08/2016 - 15:40
  • 0 Yorum
  • 1023 görüntüleme

Kan bağışı yapmak hem veren hem de ihtiyacı olan için çok önemlidir. Veren için neden önemli diye soracaksınız muhtemelen. Kısaca bu konuda sizlere bilgi verelim. Mutlaka bilenleriniz vardır ancak biz gene de kısaca bir açıklama yapalım. Yılda en az 2 kez kan vermek insan vücudunun yenilenmesine yardımcı olmaktadır. Organlarımız içinde ki kanın yenilenmesi için de kan bağışı çok önemlidir. Bu sayede yeni kan üretimi yapılacaktır. Sadece fiziksel olarak değil psikolojik olarak da rahatlamamıza yardım edecektir. Ayrıca gönüllü kan bağışı yapanların kanlarının daha temiz olduğu bir gerçektir. Sizin de bir gün kana ihtiyacınız olabileceği gerçeği vardır. Bu nedenle hem kendiniz hem de etrafınız da ki insanları kan vermek için teşvik etmeniz iyi olacaktır.

kan bağışı nasıl yapılır

Eğer kan vermek istiyorsanız belirli prosedürleri yerine getirmeniz gerekiyor. Yasal bir sürecin işlemi gerekiyor. Bu sürecin işlemesi için ilk olarak kimlik bilgilerinizin ve ikametinizin Türkiye’de olması gerekiyor. Türkiye vatandaşı olmayanlardan kan bağışı bilgileri izlenemediği için alınmıyor. Kan bağışı yapmak için ilk olarak Donör sorgulama forumunu doldurmanız gerekiyor. Bu kan bağışının temel ilkeleri arasında ilk sırada yer alıyor. Bu formda bir çok soru bulunuyor. Kan bağışı yapmak isteyen kişi bu soruları okuyacak ve sorgulama formunu eksiksiz olarak doldurması gerekiyor. Doldurma işlemi bittikten sonra el yazısı ile isim ve soy ismi yazmalı ve imzası bulunmalıdır.

Bu formu doldurduktan sonra kan verecek kişinin tüm bilgileri gerektiği şekilde doldurularak sisteme kaydı yapılmalıdır. Kan değerlerinizin incelemesine sıra gelecektir. Bu işlemi yapmak için herhangi bir hastaneye ve kan bağış merkezine gitmeniz gerekiyor. Kan sayımızın yapıldıktan ve sonuçlar çıktıktan sonra gerekli seviyede kanınız varsa kanınız gerekli personel tarafından alınacaktır. Kan alma işlemi bittikten sonra kendinizi toplamanız için size yiyecek ve içecek verilecektir. Çünkü verdiğiniz kanı vücudunuz tekrar üretmesi biraz zaman olacaktır. Kanınız test edilmek için kan veri merkezine gönderilecektir. İncelemeler sonucunda eğer bir sorununuz ortaya çıkarsa kısa süre içerisinde size ulaşılacaktır.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ
ETİKETLER :


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉