• PAYLAŞ

Eleştiri Nasıl Yapılır?

  • 03/08/2016 - 23:36
  • 0 Yorum
  • 942 görüntüleme

Hayatımızın her anında mutlaka birilerini ya da birilerini eleştirdiğimiz olmuştur. Bu konuda kendinizi zorlamanız gerek yok. Dur ben bugünde şunu tenkit edeyim diye yaşamanıza hiç gerek yok, olay ya da kişi kendiliğinden önümüze kadar gelmektedir. Onları tenkit etmek dilimizin ucundan çıkacak iki kelimeden başka bir şey değildir. Ama unutmamız gereken şey bakış açısına göre eleştirdiğimiz şeyin aslında hiç de bizim eleştirdiğimiz gibi olmadığı olacaktır. Bu sizin olaya hangi açınızdan baktığınızla ilgilidir. Eğer bakış açınızı değiştirirseniz aslında eleştirdiğiniz durumun ya da kişinin en doğru şekilde o işi gerçekleştirdiğinin farkına varacaksınız. Bu tamamen sizin elinizde olan bir durumdur.

elestiri-nasıl-yapılır

Eleştiri ilk olarak hayatımıza sanatın yardımı ile girdi. Başkalarınızı yargılama isteğimiz bunu her yerde ve alanda kullanma oranımızın bir anda artmasına neden oldu. Yolda giderken diğer şoförleri, müzik dinlerken dinlediğiniz müziği beğenmeyenleri rahatça eleştirebiliriz. Sen araç kullanmadan anlamıyorsun ya da hiç müzik kulağına sahip değilsin bu müzikler sevilmez gibi genelleyici açıklamalar yapabiliriz. Temelde eleştirinin amacı kötüyü ortaya çıkarmak ve bunu diğer insanların gözüne sokmak değildir. Eleştirinin amacı iyiyi güzeli ortaya koyarak daha kalıcı bir şekilde kullanılması yönünde insanlara göstermektir. Bu nedenle yapacağınız eleştirilerde olumlu olmaya çalışmanız çok önemlidir.

Birçok yerde duymuşsunuzdur. Eleştiriye açığız ancak yapılan eleştirinin olumlu olması şartı ile sözünü çok duymuşsunuzdur. Bu cümleyi kuran insanların genellikle duymak istedikleri kendilerini geliştirmelerine yardımcı olacak tavsiye tadındaki eleştirilere açık olduğu yönünde olacaktır. Örneğin bir futbolcuyu ele alalım. Takımın sol kanadında defans bölgesinde oynuyor. O maça kadar çok iyi bir sezon geçirdi ancak o maçta yaptığı bir hata nedeniyle takımı bir gol yedi ve maçı kaybetti. Bu hata yüzünden günümüzde o futbolcunun kariyeri tamamen bitirmesine yönelik birçok eleştiri yapılacaktır. Bu yanlış bir davranış olacaktır. Biz o futbolcunun ne kadar kaliteli olduğunu biliyoruz, maçta neden konsantrasyon kaybı yaşadığını kendisine sormasını ve o hayatı tekrarlamamasını istiyoruz. Bu şekilde yapılan eleştiriler daha kabul edilebilir olacaktır. Bu da futbolcunun kendisini geliştirmesine yardımcı olacaktır.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ
ETİKETLER :


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉