• PAYLAŞ

Evde Patates Cipsi Nasıl Yapılır?

  • 03/08/2016 - 23:42
  • 0 Yorum
  • 889 görüntüleme

Aramızda patates cipsini sevmeyen çok az insan vardır. Belki de yoktur ancak genel olarak sevdiğimiz ve tükettiğimiz bir ürün olarak karşımıza çıkıyor. Bu ürünün nasıl çıktığınız burada sizlere uzun uzun anlatabiliriz ancak biz size daha yararlı olarak bir bilgi vereceğiz. Evde kendiniz nasıl patates cipsi yapabilirsiniz bunu anlatacağız. İlk olarak malzemelerimizin tam olması gerekiyor.

Malzemeler; Patates, Rende, Baharatlar( Tuz, karabiber vb.) ve Sıvı yağ, mikro dalga fırın.

Evde patates cipsi yapmanız için bunlar yeterli olacaktır. Şimdi sıra ile patates cipsi yapmanız için gerekli olanları yazalım. İlk adım olarak patatesleri bıçak yardımı ile ortadan ikiye kesin. Daha sonra ister soyun ister soymayın size kalmış ama mutlaka yıkayın. İyice temizlendiğinden emin olduktan sonra rende yardımı ile ince bir şekilde kesmeye başlayın. Rende’nin altına geniş bir hazne koymanız işinizi kolaylaştıracaktır. Patates sayısı size kalmıştır. Evde bulunan kişi sayısına göre patatesleri arttırabilir ya da azaltabilirsiniz. Rendenin bıçak kısmını kullanmanız patatesleri cips gibi kesmenize yardımcı olacaktır.

evde-patates-cipsi-nasıl-yapılır

Kızartma işlemini yapmaya başlıyoruz. Patates kızartması yüksek miktarda yağın içine kızarması için atıldığını hepimiz biliyoruz. Patates cipsi bu şekilde yapılmıyor. Mikrodalga fırına girecek bir yayvan tabağın altına biraz zeytinyağı sürüyoruz ve üzerine rende de hazırladığımız patatesleri yerleştiriyoruz. Birbirlerinin üzerine gelmemesine özen gösterin. Fırına vermeden önce tuzunu ve karabiberini gerektiği kadar atıyoruz. Mikrodalganın kapağını açıyoruz ve hazırladığımız patates ciplerini içine koyuyoruz. Yaklaşık olarak 5 dakika sizin için yeterli olacaktır. Zaman dolduğunda fırının kapağını açın ve patateslerimizi alıyoruz. Çıtır çıtır olması için patateslerin biraz soğumasına beklemeniz iyi olacaktır.

Evde arkadaşlarınızla toplanacağınız bir zaman ya da ailenizle eğlenceli bir şeyler yapmak istediğiniz atıştırmalık olarak bunlardan hazırlayabilirsiniz. Patates cipsi bildiğiniz gibi en çok tüketilen eğlence ürünlerinden birisidir. Basit ve hızlı tüketime imkan tanıması nedeniyle birçok insan tarafından tercih edilir. Ayrıca bunun yanına yoğurt ve baharatlar ile bir de sos yaparak daha tadından yenilmez bir hale getirebilirsiniz. Bu tamamen sizin tercihinizdir.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ
ETİKETLER :


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉